Zwalczanie chwastów prądem

Zwalczanie chwastów prądem. Urządzenie holowane za traktorem
Fot. Mat. Pras. CNH INDUSTRIAL

Na ubiegłorocznej konferencji „Szkółkarstwo – szanse i wyzwania” Heinrich Beltz z niemieckiej Izby Rolniczej Kraju Związkowego Dolna Saksonia poruszył kilka „gorących” tematów w branży szkółkarskiej. Jednym z nich były alternatywne do chemicznych metody zwalczania chwastów w szkółkach. W tym zwalczanie chwastów prądem.

Prelegent podkreślił, że tam, gdzie jest to możliwe, zaleca się mechaniczne usuwanie niepożądanych w uprawie roślin. W niemieckich gospodarstwach nie można stosować herbicydów na gruntach utwardzonych lub żwirowych ścieżkach – w tych miejscach wykorzystuje się otwarty płomień.

Nie jest to jednak optymalna metoda ponieważ wysoka temperatura zwalcza tylko części nadziemne chwastów. Jednocześnie maszyna do tego zabiegu jest droga, a samo jego przeprowadzenie czaso- i energochłonne (potrzeba 50–120 kg gazu/ha).

Oszczędzającym wodę i paliwo nowym, podpinanym do ciągnika urządzeniem jest Elektroherb (produkuje je firma Zasso). Wykorzystuje ono do zniszczenia chwastów prąd elektryczny o napięciu do 8000 woltów. Jest ono skuteczne, ale jednak bardzo drogie (kosztuje 100–200 tys. euro).

Zwalczanie chwastów prądem – zasada działania

Zasada jego działania jest taka: energia elektryczna wysokiego napięcia wytwarzana jest z energii mechanicznej ciągnika lub innego alternatywnego źródła zasilania. Następnie prąd elektryczny przechodzi przez aplikator do roślin, a następnie do gleby. Obwód elektryczny zamyka się przez drugi aplikator, który dotyka innych roślin lub gleby. To powoduje, że rośliny więdną, razem z korzeniami.

Zwalczanie chwastów prądem - ruchome styki urządzenia niszczą chwasty
Fot. Mat. Pras. CNH INDUSTRIAL

Fizyczny kontakt chwastu z elektrodami wysokiego napięcia powoduje przepływ prądu, który działa tylko w momencie aplikacji. Z tego powodu to urządzenie wykorzystuje się m.in. w winnicach i sadach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwalczanie chwastów prądem znalazło zastosowanie w szkółkach gruntowych.

Inną ciekawostką jest kreatywne podejście do chwastów jakim jest Ogród Chwastowy w Krakowie. Więcej o tym specyficznym parku kieszonkowym możecie Pańswo przeczytać tutaj.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.