„Szkółkarstwo” 3/2023 – o czym przeczytacie w nowym numerze?

okładka

Już jest! Świeżutkie, pachnące jeszcze farbą drukarską, pełne kolorowych zdjęć pięknych roślin, informacji z pierwszej ręki, najważniejszych wieści ze szkółkarskiego i kwiaciarskiego świata. Trzeci numer „Szkółkarstwa” ukazuje się zwykle, gdy wiosna w pełni. W tym roku pogoda nas nie rozpieszcza, dlatego szczególnie chcieliśmy Państwu umilić ten czas. A że w końcu wiosna odważniej weszła na salony, a „Szkółkarstwo” może trafić w tym czasie w Państwa ręce – to się akurat dobrze składa.

O polskim rodowodzie

Wiosna to m.in. czas kwitnących azalii i różaneczników. Znakomicie prezentują się w ogrodach przydomowych, a nawet są widoczne na terenach zieleni miejskiej. Kto chce się napawać ich pięknem w dużej ilości, polecamy wycieczkę do Arboretum Wojsławice. Znajduje się tam m.in. kolekcja narodowa historycznych odmian różaneczników rasy łużyckiej.

Przepięknymi kolekcjami roślin z rodzaju Rhododendron mogą się pochwalić właściciele szkółek specjalizujących się w ich produkcji. Do takich należy m.in. Szkółka Krzewów Ozdobnych Pudełek. Jej założyciel– Eugeniusz Pudełek – dzieli się z naszymi Czytelnikami w najnowszym numerze „Szkółkarstwa” swoimi dokonaniami w hodowli azalii.
A jest czym – po ponad 25 latach hodowli w portfolio tej szkółki znajduje się kilkanaście cennych odmian. Wyróżniają się one nie tylko wysokimi walorami ozdobnymi, ale- co ważne – wysoką tolerancją, a nawet odpornością na mączniaka prawdziwego.

To nie jedyne polskie odmiany opisywane w numerze. Zachęcam do zapoznania się także z dorobkiem hodowlanym dr inż. Natalii Miler i dr inż. Anity Woźny. Uzyskane przez nie chryzantemy do uprawy doniczkowej warte są wprowadzenia do produkcji. Polecam uwadze zwłaszcza odmiany bylinowe, zimujące bez problemu w naszych warunkach klimatycznych. Mogą one stanowić ciekawą pozycję w jesiennym asortymencie szkółek.

„Szkółkarstwo” z wizytą u…

W maju br. przeprowadziłam bardzo ciekawą rozmowę z Agnieszką Pelczar-Kałuzińską i jej synem Witoldem, którzy prowadzą Centrum Ogrodnicze „Katarzynka”, sklep internetowy www.podlewane.pl i niewielką szkółkę. Oboje podzielili się bardzo cennymi uwagami dotyczącymi każdej z tych działalności – warto je poznać!

Inspirująca była także wizyta w Gospodarstwie Ogrodniczym „Wojewodzic” specjalizującym się w produkcji roślin balkonowo-rabatowych, chryzantem i poinsecji. Jego właściciele – Ewelina i Marek Wojewodzic – mają jasno zdefiniowane cele. Dzięki temu pozwalają im one umacniać swoją pozycję na rynku – zachęcam do przeczytania artykułu i poznania ich recepty na sukces.

„Szkółkarstwo” w miastach

W dziale „miejskim” dr Adam Marosz przypomina, jak bardzo cennym drzewem jest grab. Nie tylko w formie pojedynczych okazów, ale też żywopłotów. Jego przydatność do tworzenia „zielonych” ścian jest znana od dawna, choć w ostatnich latach nieco zapomniana na rzecz wszędobylskiego żywotnika zachodniego ‘Smaragd’ – zwłaszcza w ogrodach przydomowych.

W numerze można również zapoznać się z bardzo ciekawą koncepcją przekształcenia zaniedbanych, brukowych i zabetonowanych skwerów w piękne parki kieszonkowe w holenderskim mieście Alkmaar. Takie działanie zaprocentowało w kilku aspektach.

Ważne doniesienia z branży

Konferencja szkółkarska organizowana przez Związek Szkółkarzy Polskich i Agencję Promocji Zieleni to ważne wydarzenie branżowe. Jej ostatnia edycja, która odbyła się w listopadzie ub.r. obfitowała w istotne tematy. Cześć z nich przytaczam w tym właśnie numerze „Szkółkarstwa”. W oddzielnym artykule prezentuję doniesienia Heinricha Belza, który podzielił się ze słuchaczami na konferencji wynikami kilku doświadczeń w stacji doświadczalnej w Bad Zwischenahn w Niemczech. Badania te są w dużej mierze inicjowane przez samych szkółkarzy, dlatego mają wydźwięk bardzo praktyczny. Czego dotyczyły? Na przykład zwalczania chwastów w szkółkach oraz dezynfekcji wody.

Wśród ważnych wydarzeń branżowych nie można pominąć międzynarodowych targów IPM ESSEN 2023. Ponieważ odbyły się po przerwie spowodowanej pandemią, spotkania na terenie Messe Essen były bardzo ożywione, przepełnione entuzjazmem, choć też nie pozbawione obaw. Przed „zielonym” biznesem stoi wiele wyzwań. A gdyby je rozpatrywać jako szanse? Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z tej wystawy.

Od niedawna na naszym rynku ogrodnicy mogą skorzystać z profesjonalnych ubezpieczeń tej specyficznej produkcji. Piszemy o tym w najnowszym numerze „Szkółkarstwa” i w tym artykule.

To tylko kilka zajawek z trzeciego numeru „Szkółkarstwa” – nie zdradzam wszystkiego, żeby nie odebrać ciekawości i przyjemności odkrywania. Drodzy Prenumeratorzy – wypatrujcie listonoszy. Ci, którzy nie są jeszcze przekonani do dłuższego towarzystwa naszego czasopisma – zachęcamy do tego lub do zakupu pojedynczego numeru w naszym sklepie.
Poleca Ilona Stelmasiewicz
redaktor naczelna „Szkółkarstwa”

Zajrzyj do numeru:

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.