Osuszanie powietrza pod osłonami z odzyskiwaniem ciepła

Osuszanie powietrza pod osłonami z odzyskiem ciepła. Zielone urządzenie w szklarni
Fot. Agam

Czy osuszanie powietrza pod osłonami może odbywać się z odzyskiwaniem ciepła? Tak! Istnieje system, który to robi, a przy tym filtruje je, usuwa zarodniki grzybów, bakterie i owady. Jego stosowanie to duże oszczędności energii. Warto to rozwiązanie poznać bliżej.

Osuszanie powietrza to jeden z ważniejszych procesów kontrolowania klimatu w uprawie roślin ozdobnych. Często obniżenie wilgoci pod osłonami jest priorytetem i musi odbywać się kosztem ogrzewania. Te zaś, jak wiadomo, są bardzo wysokie.
Każde rozwiązanie, które zapewnia odpowiednią wilgotność powietrza pod osłonami, a przy tym redukuje straty ciepła, jest mile widziane przez ogrodników. System Agam to jeden z dostępnych na rynku przykładów. Poznajmy jak to działa.

Osuszanie powietrza pod osłonami, a ciepło utajone

Największą zaletą tego rozwiązania jest jednak odzyskiwanie ciepła i oddawanie go z powrotem osuszonemu powietrzu. Urządzenie realizuje to poprzez oparty na opatentowanych rozwiązaniach system (VLHC) – wentylowany konwerter ciepła utajonego.

Osuszanie powietrza pod osłonami z odzyskiem ciepła. Zbliżenie urządzenia osuszającego. Widoczne duże wentylatory
Fot. Agam

Para wodna rozpuszczona w powietrzu zawiera dużo ciepła utajonego. Woda ma duże ciepło właściwe. To oznacza, że aby wyparować, potrzeba jej go dużo dostarczyć. Parująca woda z roślin i podłoża „zabiera” ciepło obniżając temperaturę, co kompensowane jest ogrzewaniem. Gdy wietrzymy szklarnię, by zredukować wilgotność, pozbywamy się pary wodnej, ale też całej tej energii, którą zaabsorbowała.

Rozwiązanie realizowane przez system Agam pozwala odzyskać tę energię. Wilgotne powietrze z wnętrza szklarni przechodzi przez urządzenie. We wnętrzu urządzenia para wodna ulega kondensacji i skropleniu. W wyniku tego procesu para wodna „oddaje” ciepło utajone, które „zabrała” podczas parowania. W rezultacie odzyskujemy ciepło i energię, którą zużyliśmy na jego wytworzenie. Urządzenie oddaje to ciepło powietrzu, które osusza i które powraca pod osłony.

Powtórnie wykorzystuje się też wodę. Wynika to stąd, że urządzenie skrapla parę wodną i jest możliwość odprowadzania jej do powtórnego wykorzystania.

Osuszanie powietrza pod osłonami z odzyskiem ciepła. Urządzenie widziane od frontu. WIdoczne wentylatory i wloty wilgotnego powietrza
Fot. Agam

Osuszanie powietrza pod osłonami z odzyskiwaniem ciepła, umożliwia na zaoszczędzenie nawet do 65% energii w porównaniu do innych popularnych rozwiązań. Jednocześnie likwiduje problemy związane z nadmierną wilgocią, co przekłada się na zmniejszenie wydatków na walkę z chorobami grzybowymi roślin.

Technologia sprawdzana od 12 lat

12 lat temu włoscy producenci kwiatów zainstalowali pierwsze urządzenia. Przeszły tam pozytywnie testy i ciągle pracując, nadal potwierdzają swoją skuteczność.
Od tamtego czasu technologia jest pozytywnie przyjmowana przez producentów roślin ozdobnych w całej Europie. Zwłaszcza w tych krajach, gdzie takie rozwiązania odzyskiwania energii wpisują się w rządowe programy jej oszczędzania. W wielu krajach można uzyskać dotacje lub inne formy pomocy na zainstalowanie tego typu urządzeń.

Czy tak też stanie się u nas? Pozwoliłoby to polskim producentom lepiej konkurować z ogrodnikami tych krajów, gdzie zapotrzebowanie na energię do uprawy roślin jest mniejsze.

Przypominamy też o roli kurtyn w kontrolowaniu klimatu i wilgotności pod osłonami. Zapraszamy do lektury.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.