Skalnica inna niż wszystkie. Poznaj odmiany kwitnące jesienią.

skalnica kwitnąca jesienią
fot. I. Stelmasiewicz

Skalnica. Dlaczego te rośliny są tak pożądane? Niewiele jest roślin kwitnących jesienią. Dlatego takie gatunki i ich odmiany są wciąż poszukiwane. Gdy wprowadzono na rynek odmiany z grupy Dancing Pixies® skalnicy zarzyczkolistnej (Saxifraga cortusifolia), od razu zyskały rzeszę miłośników. Przeczytajmy o niej więcej w tym artykule.


Gdy w 2022 r. na targach Gardenia szkółka „Zymon” z Tłokini Wielkiej po raz pierwszy zaprezentowała skalnicę zarzyczkolistną, na jej stoisku panował tłok. Nie inaczej było na tegorocznej edycji wystawy Zielony ShowRoom, o której można przeczytać w artykule „Zielony ShowRoom. Wystawa-konkret„. Nic dziwnego, bo „chmury” kwiatów tych roślin stanowiły w listopadzie niecodzienny widok. Jakie są inne zalety tych roślin?

Skalnica obficie kwitnąca jesienią

Odmiany z grupy Dancing Pixies® skalnicy zarzyczkolistnej są wartościowymi bylinami pod kilkoma względami. Przede wszystkim wyróżnia je termin kwitnienia. Kwitną późno: od końca sierpnia/początku września do większych przymrozków, czasem aż do grudnia. Wtedy już niewiele roślin zdobi kwiatami w tak szerokiej gamie kolorów, jak te skalnice. Nazwę grupy Dancing Pixies® można przetłumaczyć jako „tańczące chochliki”, co dobrze obrazuje wygląd kwitnącej rośliny. Skalnica zarzyczkolistna, jako roślina miododajna, stanowi późny pożytek dla pszczół. Tę zaletę warto podkreślać.

Skalnica zarzyczkolistna Taja kwitnąca jesienią
Odmiana Dancing Pixies® 'Taja’, fot. I. Stelmasiewicz
Skalnica zarzyczkolistna 'Trina' kwitnąca jesienią
Odmiana Dancing Pixies® 'Trina’, fot. I. Stelmasiewicz
Skalnica zarzyczkolistna 'Twinkie' kwitnąca jesienią
Odmiana Dancing Pixies® 'Twinkie’, fot. I. Stelmasiewicz
Skalnica zarzyczkolistna 'Tally' kwitnąca jesienią
Odmiana Dancing Pixies® 'Tally’, fot. I. Stelmasiewicz
Skalnica zarzyczkolistna 'Tinka' kwitnąca jesienią
Odmiana Dancing Pixies® 'Tinka’, fot. I. Stelmasiewicz
Skalnica zarzyczkolistna 'Tammy' kwitnąca jesienią
Odmiana Dancing Pixies® 'Tammy’, fot. I. Stelmasiewicz
Skalnica zarzyczkolistna 'Toni' kwitnąca jesienią
Odmiana Dancing Pixies® 'Toni’, fot. I. Stelmasiewicz

Gdzie sadzić skalnicę zarzyczkolistną?

Odmiany z grupy Dancing Pixies® skalnicy zarzyczkolistnej mają szerokie zastosowanie. Mogą być sadzone w ogrodach (w miejscach półcienistych). Wymaga podłoży przepuszczalnych, próchnicznych. Znakomicie czuje się pod koronami drzew. Znakomicie nadają się do sadzenia w pojemnikach balkonowo-tarasowe. Tam mogą tworzyć jednogatunkowe kompozycje lub być łączone z innymi roślinami. Do sadzenia w kompozycji z tą skalnicą można wykorzystać m.in. bluszcz pospolity, karłowe odmiany jałowców, kostrzewę siną i inne niskie trawy ozdobne. Ważne jest, aby nie łączyć tej byliny z roślinami szybko rosnącymi.

kompozycja w pojemniku ze skalnicą zarzyczkolistną kwitnąca jesienią

kompozycja w pojemniku z byliną kwitnącą jesienią skalnicą

kompozycja w pojemniku ze skalnicą zarzyczkolistną
Przykłady kompozycji ze skalnica zarzyczkolistną w pojemniku, fot. I. Stelmasiewicz

Czy skalnica zarzyczkolistna dobrze zimuje?

Gatunek ten należy do strefy 7–8 USDA, więc znosi spadki temperatury do ok. –15°C. Wszystko jednak zależy od specyficznego mikroklimatu. Na pewno znajdą się stanowiska, w których rośliny poradzą sobie dobrze i w niższej temperaturze. Sygnały napływające do szkółkarza od miłośników tych roślin mówią, że w naszych warunkach rośliny te w gruncie radzą sobie zupełnie dobrze. Część nadziemna na zimę zamiera. Dla bezpieczeństwa warto je okryć np. stroiszem lub warstwą kory, które zdejmuje się wiosną. Jeśli uprawiamy skalnicę w pojemnikach balkonowo-tarasowych, rośliny także warto zabezpieczyć przed mrozem agrowłókniną lub warstwą kory.
Dodatkowym walorem są ładne liście o interesującym rysunku, przypominające te u żurawek. Kępy tych roślin osiągają średnicę ok. 40 cm.

Zalety skalnicy zarzyczkolistnej w pigułce

  • Późne kwitnienie
  • Obfite kwitnienie
  • Atrakcyjnie zabarwione kwiaty – w szerokiej palecie kolorów
  • Kwiaty są miododajne i stanowią dla pszczół późny pożytek
  • Różnorodne zastosowanie

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.