Skalnica. Dlaczego te rośliny są tak pożądane? Niewiele jest roślin kwitnących jesienią. Dlatego takie gatunki i ich odmiany są wciąż poszukiwane. Gdy wprowadzono na rynek odmiany z grupy Dancing Pixies® skalnicy zarzyczkolistnej (Saxifraga cortusifolia), od razu zyskały rzeszę miłośników. Przeczytajmy o niej więcej w tym artykule.
Gdy w 2022 r. na targach Gardenia szkółka „Zymon” z Tłokini Wielkiej po raz pierwszy zaprezentowała skalnicę zarzyczkolistną, na jej stoisku panował tłok. Nie inaczej było na tegorocznej edycji wystawy Zielony ShowRoom, o której można przeczytać w artykule „Zielony ShowRoom. Wystawa-konkret„. Nic dziwnego, bo „chmury” kwiatów tych roślin stanowiły w listopadzie niecodzienny widok. Jakie są inne zalety tych roślin?
Skalnica obficie kwitnąca jesienią
Odmiany z grupy Dancing Pixies® skalnicy zarzyczkolistnej są wartościowymi bylinami pod kilkoma względami. Przede wszystkim wyróżnia je termin kwitnienia. Kwitną późno: od końca sierpnia/początku września do większych przymrozków, czasem aż do grudnia. Wtedy już niewiele roślin zdobi kwiatami w tak szerokiej gamie kolorów, jak te skalnice. Nazwę grupy Dancing Pixies® można przetłumaczyć jako „tańczące chochliki”, co dobrze obrazuje wygląd kwitnącej rośliny. Skalnica zarzyczkolistna, jako roślina miododajna, stanowi późny pożytek dla pszczół. Tę zaletę warto podkreślać.
Gdzie sadzić skalnicę zarzyczkolistną?
Odmiany z grupy Dancing Pixies® skalnicy zarzyczkolistnej mają szerokie zastosowanie. Mogą być sadzone w ogrodach (w miejscach półcienistych). Wymaga podłoży przepuszczalnych, próchnicznych. Znakomicie czuje się pod koronami drzew. Znakomicie nadają się do sadzenia w pojemnikach balkonowo-tarasowe. Tam mogą tworzyć jednogatunkowe kompozycje lub być łączone z innymi roślinami. Do sadzenia w kompozycji z tą skalnicą można wykorzystać m.in. bluszcz pospolity, karłowe odmiany jałowców, kostrzewę siną i inne niskie trawy ozdobne. Ważne jest, aby nie łączyć tej byliny z roślinami szybko rosnącymi.
Czy skalnica zarzyczkolistna dobrze zimuje?
Gatunek ten należy do strefy 7–8 USDA, więc znosi spadki temperatury do ok. –15°C. Wszystko jednak zależy od specyficznego mikroklimatu. Na pewno znajdą się stanowiska, w których rośliny poradzą sobie dobrze i w niższej temperaturze. Sygnały napływające do szkółkarza od miłośników tych roślin mówią, że w naszych warunkach rośliny te w gruncie radzą sobie zupełnie dobrze. Część nadziemna na zimę zamiera. Dla bezpieczeństwa warto je okryć np. stroiszem lub warstwą kory, które zdejmuje się wiosną. Jeśli uprawiamy skalnicę w pojemnikach balkonowo-tarasowych, rośliny także warto zabezpieczyć przed mrozem agrowłókniną lub warstwą kory.
Dodatkowym walorem są ładne liście o interesującym rysunku, przypominające te u żurawek. Kępy tych roślin osiągają średnicę ok. 40 cm.
Zalety skalnicy zarzyczkolistnej w pigułce
- Późne kwitnienie
- Obfite kwitnienie
- Atrakcyjnie zabarwione kwiaty – w szerokiej palecie kolorów
- Kwiaty są miododajne i stanowią dla pszczół późny pożytek
- Różnorodne zastosowanie