Szczepione rośliny iglaste to specjalność Szkółki Nowaczyk z Wyganowa. Rozmawialiśmy z jej gospodarzem Nikodemem Nowaczykiem o krzewach iglastych. Jest to ciekawa i bardzo zróżnicowana grupa gatunków ozdobnych. W ostatnich latach niektóre taksony ustąpiły miejsca innym roślinom – w tym liściastym. Ale są gatunki i odmiany iglaste cieszące się niezmienną popularnością.
Poznajmy bliżej ten dział szkółkarstwa ozdobnego. Jego kondycję, wyzwania w produkcji i sprzedaży.
Sytuacja na rynku
Według ogólnej opinii na rynku szkółkarskim pandemia pomogła tej branży – obserwowano w tym czasie wzmożony popyt na rośliny ozdobne. Czy ta tendencja dotyczyła również gatunków iglastych? Które cieszyły się wówczas największym zainteresowaniem?
-Według obserwacji na rynku szkółkarskim, pandemia rzeczywiście przyczyniła się do zwiększonego zainteresowania roślinami ozdobnymi, w tym również gatunkami iglastymi. Corocznie obserwujemy tendencję, gdzie klienci wybierają iglaki szczepione, które nie wymagają dużych nakładów pracy przy ich pielęgnacji.
W czasie pandemii wiele osób miało więcej czasu i środków finansowych na remonty domów, w tym także odświeżenie czy urządzenie ogrodów. Naszymi klientami są również osoby młode, które budują się i tworzą ogrody, ale nie mają dużo czasu na ich utrzymanie.
Dlatego my, jako producenci, wychodzimy naprzeciw amatorom ogrodnictwa oferując szczepione iglaki. Te idealnie wpasowują się w ich potrzeby, ze względu na niekłopotliwą pielęgnację. W czasie pandemii największym zainteresowaniem cieszyły się odmiany karłowe szczepione na pniu.
Rynek roślin iglastych
Czy wzmożony popyt na rośliny ozdobne okazał się trwałym trendem? Jak wygląda obecnie sytuacja na rynku pod względem sprzedaży? Czy nieciekawa sytuacja gospodarcza znacząco wpłynęła na poziom zamówień?
-Trend wzmożonego popytu na rośliny ozdobne okazał się trwałym zjawiskiem. W ostatnich latach obserwujemy stały wzrost sprzedaży, a pandemia tylko przyspieszyła ten proces. Obawialiśmy się, jak sytuacja na Ukrainie wpłynie na sprzedaż, ponieważ część towaru sprzedawaliśmy do krajów wschodnich, między innymi do Białorusi, Rosji czy Ukrainy. Część z tych klientów odebrała zamówiony u nas towar. Zdajemy sobie sprawę z tego, że sytuacja dynamicznie się zmienia, dlatego staramy się zabezpieczyć i nie rezerwować tego towaru długofalowo.
Mimo pewnych trudności w eksporcie do krajów wschodnich, sprzedaż na rynku krajowym była tak dobra, że z powodzeniem udało nam się sprzedać wyprodukowany towar. Zauważyliśmy pewne obawy klientów związane z inflacją, ale nasza branża nie odczuła na razie większych problemów związanych z kryzysem ekonomicznym.
Najpopularniejsze szczepione rośliny iglaste
Jakie gatunki i odmiany szczepionych roślin iglastych z Państwa oferty są obecnie najpopularniejsze?
– W naszej ofercie szczepionych roślin iglastych największą popularnością cieszą się sosny pięcioigielne. Zauważamy, że są one szczególnie chętnie wybierane do nowoczesnych, japońskich lub orientalnych ogrodów. W tej grupie szczególnie dobrze sprzedaje się sosna drobnokwiatowa (Pinus parviflora).
Klienci wykazują również duże zainteresowanie jałowcami na pniu, cyprysikami oraz karłowymi odmianami iglaków o barwnych igłach, takimi jak np. żółte. Obserwujemy również, że rośliny licencjonowane, w tym jałowce, jodły i sosny, cieszą się dużą sympatią.
Iglaste ciekawostki
Czy są, Państwa zdaniem, na rynku ciekawe odmiany roślin iglastych, a wciąż nieznane i warte popularyzacji?
– Według nas na rynku jest wiele ciekawych odmian roślin iglastych, które wciąż nie są znane, ale warte bliższego poznania i rozpowszechnienia. Odkrywamy nowe odmiany szczególnie w Stanach Zjednoczonych, Japonii i Holandii.
Zwłaszcza z Japonii sprowadzamy odmiany sosen pięcioigielnych, jałowców czy kryptomerii. Następnie przeprowadzamy testy w naszym ogrodzie, aby ocenić ich mrozoodporność i wymagania. Porównujemy, czy nie ma tych odmian już na rynku, ponieważ te sprowadzane rośliny (zwłaszcza z Japonii) nie mają żadnych nazw handlowych, tylko użytkowe.
Staramy się wprowadzać do naszej oferty kilka nowych odmian iglaków szczepionych rocznie, a w przyszłości chcemy zwiększyć ich liczbę dzięki naszemu projektowi hodowlanemu, gdzie łączymy geny w celu uzyskania pożądanych cech. Uważamy, że warto zachęcać do uprawiania mniej znanych odmian, ponieważ często wyróżniają się niezwykłym pokrojem lub barwą igieł.
Czy „iglaki” szczepione są częściej sadzone także w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach?
-Oczywiście, rośliny iglaste szczepione świetnie nadają się do sadzenia w donicach, zwłaszcza na balkonach i tarasach. Przykładami takich roślin mogą być sosna czarna (Pinus nigra) ‘Maria Bregeon’®, jałowiec płożący (Juniperus horizontalis) ‘Icee Blue’®, żywotnik olbrzymi (Thuja plicata) 'Whipcord’, sosna zwyczajna (Pinus sylvestris) ‘Xavery’.
Ważne jest, aby zapewnić im odpowiednio duży pojemnik, wystarczające nasłonecznienie oraz regularne nawadnianie. Rośliny iglaste szczepione w donicach są często wykorzystywane w nowoczesnych ogrodach, a także przed budynkami firm, gdzie dodają profesjonalnego i formalnego wyglądu.
Wyzwania dla całej branży
Branży szkółkarskiej nie ominęły podwyżki – wzrosły zwłaszcza ceny środków produkcji. Czy poszła za tym podwyżka towaru finalnego?
– W branży szkółkarskiej zauważamy wzrost cen środków produkcji, co skutkuje także podwyżką ceny towaru finalnego. W naszej szkółce w zeszłym roku ceny wzrosły o około 5-8%, co było pierwszą podwyżką od kilku lat.
Staraliśmy się ograniczyć jej wpływ na klientów, ale jednocześnie dbając o jakość naszych produktów. Podczas produkcji staramy się także zmniejszyć koszty produkcji, ale bez utraty jakości produktu finalnego.
Jakie kierunki rozwoju obrano w Państwa gospodarstwie (czy są to np. rozwiązania pozwalające ograniczyć zużycie energii czy wprowadzające inne rodzaje oszczędności?
– W naszej szkółce rozwijamy się w kierunku automatyzacji i mechanizacji niektórych prac. Staramy się wprowadzać nowoczesne rozwiązania technologiczne, które pozwolą nam ograniczyć zużycie energii oraz wprowadzić oszczędności. Niestety, wydarzenie z zeszłego roku (pożar hali) ograniczyło nasze możliwości rozwoju na ten rok. Jesteśmy jednak zdecydowani kontynuować nasze wysiłki i rozwijać naszą szkółkę, wdrażając nowe rozwiązania technologiczne i automatyzując całą produkcję.