Konkurs Roślinnych Nowości. Złoto dla Polski i potencjał rynkowy

Laureaci Konkursu Roślinnych Nowości 2023
Laureaci Konkursu Roślinnych Nowości 2023, fot. mat. pras. APZ

Konkurs Roślinnych Nowości organizowany jest przez Związek Szkółkarzy Polskich.  Ma miejsce podczas Międzynarodowej Wystawy „ZIELEŃ TO ŻYCIE”. Jego celem jest promowanie ciekawych, nowych odmian na rynku. W tym roku do konkursowej rywalizacji przystąpiło 21 roślin. Które uznano za te, które mają największy potencjał rynkowy? Poznajmy nagrodzone rośliny.

W artykule:

  • Konkurs Roślinnych Nowości i Polacy na podium
  • Złoto, srebro i brąz. Czyli rośliny na medal.
  • Nowości, wyróżnienia i inne nagrody

Polscy hodowcy na najwyższym podium

W Konkursie Roślinnych Nowości 2023 jury przyznało w sumie sześć medali i dwa wyróżnienia.
Złotem nagrodzono dwie rośliny – obie polskiej hodowli.

Pierwsza z nich to odmiana ‘Volcano’PBR mało znanego gatunku – klonu ściętolistnego (Acer truncatum). Zgłosiła ją do konkursu Szkółka Szmit (hodowcą tej kreacji jest Andrzej Sienicki).
Ten zwycięski krzew, osiągający wysokość 2–3 m, zachwyca zmienną barwą liści w trakcie sezonu wegetacyjnego.

Liście rozwijają się na ciemnoróżowo. Późną wiosną są pomarańczowoczerwone. Latem żółte, a na końcach pędów – pomarańczowe. Jesienią przebarwiają się na pomarańczowoczerwono, z żółtym unerwieniem.

Odmiana ta dobrze znosi suszę, zanieczyszczenie powietrza i słabe warunki glebowe, wytrzymuje spadki temperatury do – 26°C (strefa 5b).

Bronisław Szmit i klon ściętolistny Volcano, nagrodzony złotym medalem w Konkursie Roślinnych Nowości 2023
fot. mat. pras. APZ

Drugi ze złotych medali trafił na ręce Artura Maja ze Szkółki Roślin Ozdobnych DAGLEZJA Artur Maj. Szkółkarz ten wyhodował zwycięską odmianę ‘Silver Charm’PBR miskanta chińskiego (Miscanthus sinensis).

To nie jest „tylko” kolejna odmiana tego gatunku, bo prawdopodobnie będzie jedną z najbardziej rozpoznawalnych na rynku. A to dzięki wyjątkowo licznym, okazałym i gęstym kwiatostanom wyrastającym we wrześniu, wyniesionym ponad wąskie liście.

Wiechy początkowo są srebrzyste, potem bieleją, układają się atrakcyjnie, bo kaskadowo. Zachowują walory ozdobne także zimą i nadają niepowtarzalnego charakteru każdemu założeniu. Rośliny mają delikatny, ażurowy pokrój, osiągają wysokość 1,6–1,8 m.

Alicja Maj ze szkółki Daglezja ze złotym medalem za miskant chiński Silver Charm nagrodzony w Konkursie Roślinnych Nowości 2023
fot. mat. pras. APZ

Konkurs Roślinnych Nowości. Trzy srebra

Dwa srebrne medale przyznano Szkółkom KUROWSCY.
Zgłosiły one do Konkursu Roślinnych Nowości 2023 pęcherznicę kalinolistną (Physocarpus opulifolius) PANTHER ‘N5’PBR i tawułę japońską (Spiraea japonica) DOUBLE PLAY DOOZIE ‘NCSX2’PBR.

Pierwsza z wymienionych odmian to, jak wielu twierdzi, „pęcherznica najciemniejsza na rynku”. Ten gęsty krzew o wyprostowanych pędach pokryty jest bowiem niemal czarnymi liśćmi, na których tle wiosną rozwijają się jasnoróżowe kwiaty.

Rośliny mają zaokrąglony pokrój, niewielkie wymagania, mogą być polecane do sadzenia także na terenach zieleni miejskiej. Hodowcą tej odmiany jest Bert Verhoef (Holandia).

Jakub Kurowski ze srebrnym medalem za pęcherznicę kalinolistną Panther nagrodzoną srebrnym medalem w Konkursie Roślinnych Nowości
fot. mat. pras. APZ

Tawuła DOUBLE PLAY DOOZIE ‘NCSX2’PBR to kolejna przedstawicielka grupy DOUBLE PLAY wyhodowanej przez Thomasa G. Ranneya z USA. Ta roślina nie tworzy nasion, dzięki czemu kwitnie przez całe lato do wczesnej jesieni. Za każdym razem tak samo atrakcyjnie – czy to pierwszy raz, w czerwcu, czy później – w sierpniu i we wrześniu.

Ma różowoczerwone kwiatostany. Natomiast pręciki ma wyraźnie dłuższe od płatków korony, co nadaje kwiatostanom lekkiego, puszystego wyglądu.
Co więcej, nie trzeba usuwać przekwitniętych kwiatostanów, aby roślina zakwitła ponownie.

Wiosenne zabarwienie liści jest ceglastoczerwone. Krzew ten dorasta do wysokości 90 cm i nie ma z nim problemów w uprawie. Odmiana zdecydowanie polecana na tereny zieleni miejskiej, ale będzie też cieszyć oko w ogrodach prywatnych. Wiosną zalecamy silne cięcie krzewu.

Grzegorz Kurowski ze Szkółek Kurowscy z Tawułą DOUBLE PLAY DOOZIE ‘NCSX2’PBR
fot. mat. pras. APZ

Trzecim srebrnym medalem nagrodzono Szkółkę NOWACZYK za żywotnik olbrzymi (Thuja plicata) ‘Golden Whipcord’.
Charakteryzuje się ona żółtymi, sznurowatymi pędami i zwisającym pokrojem, który szczególnie dobrze można wyeksponować szczepiąc ją na pniu. Roślina rośnie wolno, 10-letnie okazy mają szerokość i wysokość ok. 50 cm.

Rośliny nie ulegają poparzeniom słonecznym, są odporne na mróz. Można je sadzić na rabatach w ogrodach przydomowych, ale także w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. Hodowcą odmiany jest Wiel Linssen (Holandia).

Nikodem Nowaczyk i żywotnik zachodni Golden Whipcord, zdobywca srebrnego medalu w Konkursie Roślinnych Nowości 2023
fot. mat. pras. APZ

Trzecie miejsce na podium Konkursu Roślinnych Nowości

Zajęła je firma VITROFLORA Grupa Producentów Sp. z o.o. Wyhodowano w niej nagrodzony brązowym medalem zawilec (Anemone) Garden Breeze ‘Pink Touch’PBR.
To kolejna przedstawicielka grupy Garden Breeze, którą poleca się do sadzenia na terenach zieleni miejskiej.

Kreacja ta wyróżnia się dużymi, dwubarwnymi (biało-różowymi), półpełnymi kwiatami, bardzo obfitym i wczesnym kwitnieniem (od lipca, najobficiej w sierpniu i we wrześniu). Liście są błyszczące, ciemnozielone. Rośliny osiągają wysokość ok. 60 cm, w czasie kwitnienia – ok. 90 cm. Są odporne na mróz, poza wykorzystaniem na terenach publicznych można je sadzić także pojemnikach balkonowo-tarasowych.

Zawilec Garden Breeze Pink Touch z firmy Vitroflora zdył brązowy medal w Konkursie Roślinnych Nowości
fot. mat. pras. APZ

Konkurs Roślinnych Nowości – Wyróżnienia

W Konkursie Roślinnych Nowości 2023 przyznano dwa wyróżnienia.

Jedno z nich trafiło na ręce Gospodarstwa Specjalistycznego PANEK Dariusz Panek za kocimiętkę (Nepeta) ‘Cats Pajamas’PBR .

To niska (dorasta do wysokości 35 cm), ale bardzo obficie kwitnąca niebieskofioletowo bylina. Kwiaty wyrastają na całej długości pędów, dzięki czemu rośliny w czasie kwitnienia tworzą barwną plamę.

Należy podkreślić odporność tej byliny na suszę i atrakcyjność dla owadów zapylających. Jej hodowcą jest Hans Hansen z USA.

Anna Panek z wyróżnieniem za kocimiętkę ‘Cats Pajamas’PBR w Konkursie roślinnych Nowości 2023
fot. mat. pras. APZ

Drugie wyróżnienie przyznano francuskiej szkółce MINIER Professional Solutions za hortensję ogrodową (Hydrangea macrophylla) PINKY BINDER®.

Zwraca ona uwagę paskowanymi, kremoworóżowymi kwiatami zebranymi w okazałe kwiatostany. Rośliny dorastają do wysokości ok. 1 m, tworzą sztywne pędy, kwitną od lipca do sierpnia. Można je uprawić na rabatach (znoszą spadki temperatury do –18°C) oraz w pojemnikach balkonowo-tarasowych.

Olivier Pallusiere ze szkółki Minier z wyróżnieniem za hortensję ogrodową Pink Binder w Konkursie Roślinnych Nowości 2023
fot. mat. pras. APZ

Pozostałe nagrody

Miskant chiński ‘Silver Charm’PBR ze Szkółki Roślin Ozdobnych DAGLEZJA Artur Maj nagrodzony był w tegorocznym Konkursie Roślinnych Nowości podwójnie. Poza złotym medalem – przyznano mu także Wyróżnienie Dziennikarzy (krajowych i zagranicznych redakcji magazynów ogrodniczych).

Wyłoniono też zwycięzcę w Internetowym Plebiscycie Konkursu Roślinnych Nowości, który był przeprowadzony w mediach społecznościowych. Wygranym okazał się floks wiechowaty (Phlox paniculata) ‘Skubianka’PBR. Zagłosowało na niego 628 osób.

To kolejna polska kreacja w Konkursie, znaleziona przez Przemysława Godlewskiego, właściciela szkółki Ogrody o Zielonych Progach Przemysław Godlewski. Nowa odmiana wyróżnia się dwubarwnymi (zielonymi z kremową obwódką) liśćmi oraz zredukowanymi, koralowymi kwiatami.

Przemysław Godlewski z wyróżnieniem dla floksa wiechowatego 'Skubianka' na Konkursie Roślinnych Nowości 2023
fot. mat. pras. APZ

Konkurs Roślinnych Nowości – podsumowanie

Tegoroczny Konkurs Roślinnych Nowości okazał się zwycięski dla polskich hodowców. Nagrodzone odmiany nadają się do zastosowania w zieleni miejskiej. Więc może już niedługo będą cieszyć oczy w naszych miastach i miasteczkach.

Inne polecane ciekawe i niecodzienne rośliny dla zieleni miejskiej to:

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.