Dni Otwarte organizowane tylko przez pojedyncze gospodarstwo szkółkarskie to w naszym kraju rzadkość. Na takie od lat zaprasza odbiorców hurtowych szkółka Bodnar z Rogoźnicy nieopodal Strzegomia. Przez cały styczeń i luty 2024 r. właściciele centrów ogrodniczych, architekci krajobrazu i inne osoby zawodowo związane z branżą ogrodniczą mogą zapoznać się z asortymentem i od razu złożyć zamówienia.
Bogaty asortyment szkółki Bodnar
Roman Bodnar, właściciel gospodarstwa, znakomicie zna rynek nie tylko polski, ale i europejski. Ta wiedza i zmysł obserwacji są kluczem w doborze asortymentu. Ten jest bardzo duży. Poza gatunkami i odmianami dostępnymi w innych szkółkach, można tu znaleźć rzadziej spotykane taksony lub niedostępne gdzie indziej. Są też znane gatunki, ale oferowane w innej, nietypowej formie. Asortyment przygotowany jest bardzo przejrzyście – rośliny (po kilka sztuk danego taksonu) pogrupowano ze względu na wielkość pojemników, w których są uprawiane. Poszczególne okazy oznaczone są etykietą z nazwą gatunku i odmiany oraz kodem kreskowym. Ten ostatni ułatwia realizację zlecenia – pracownik szkółki po jego zeskanowaniu przenośnym czytnikiem wprowadza zamawianą liczbę roślin danego taksonu. Na koniec zgromadzone dane wprowadzane są do komputera i drukowana jest faktura.
Towar z tej szkółki (jego część jest sprowadzana) trafia nie tylko na rynek polski, ale także do innych krajów europejskich, dlatego asortyment jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Rośliny dostępne są w różnych wielkościach. Zarówno w małych pojemnikach (C2, C3), jak i w dużych, ponad 100-litowych kontenerach.
Nietuzinkowe iglaste
Jedną z najciekawszych nowych odmian w szkółce Bodnar jest sośnica japońska GREEN DIAMOND. Wyróżnia się ona wolnym wzrostem (po 10 latach uprawy dorasta do wysokości ok. 1 m) i ładnym, stożkowatym pokrojem. Igły są bardzo atrakcyjne – grube, wiosną soczyście zielone, starsze – ciemnozielone, błyszczące.
Nowością na rynku jest szydlica japońska ‘Tomahawk’. To bardzo oryginalny, karłowy krzew o ciekawych pędach. Na jednej roślinie są pędy „ogoniaste” i „grzebieniaste”, żywo zielone. Kształtem przypominają one topór Tomahawk – stąd wzięła się nazwa.
Stosunkowo nową odmianą, poszukiwaną przez kolekcjonerów roślin, jest cedr libański ‘Hedgehog’. Odmiana ta jest karłowa i rośnie bardzo wolno. W ciągu 10 lat uprawy osiąga wysokość ok. 30 cm i szerokość 70 cm.
Rzadko widywana na polskim rynku, a zwłaszcza w formie dużych okazów szczepionych na pniu, jest sosna czarna SUMMER BREEZE. To karłowa odmiana, o gęstym, kulistym pokroju i bardzo długich, ciemnozielonych igłach.
Nietuzinkową propozycją jest odmiana ‘Pendula’ mamutowca olbrzymiego. Pędy tego drzewa zwisają ostro do dołu, niektóre rosną mniej lub bardziej poziomo. Z nich wyrastają bardzo cienkie, zwisające gałązki. Całe drzewo ma majestatyczny, oryginalny pokrój i świetnie wygląda jako soliter.
W szkółce Bodnar dostępne są też m.in. odmiana ‘Healthy Mammoth Three’ mamutowca olbrzymiego. Drzewo to jest węższe niż gatunek, ale rośnie dość szybko. Gałęzie lekko się zwieszają i są pokryte intensywnie wybarwionymi igłami.
Nie brakuje jednej z atrakcyjniejszych jodeł o niebieskich igłach – Abies procera ‘Blaue Hexe’. To wolno rosnąca odmiana, w wieku 10 lat osiągająca wysokość zaledwie 15 cm i dwukrotnie większą szerokość.
Ciekawie prezentuje się sosna bośniacka ‘Little Dracula’. Ma ona zwarty, stożkowaty pokrój i ciemnozielone igły ustawione niemal pionowo do góry.
Wśród roślin szczepionych uwagę też zwraca uwagę sosna Jeffreya ‘Joppi’ o cienkich i bardzo długich igłach (osiągających długość ok. 15 cm). To nadaje jej egzotycznego wyglądu. Po roztarciu przyjemnie, cytrynowo pachną.
Laurowiśnia – hit sprzedaży
Jak informował Roman Bodnar, właściciel szkółki, bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się laurowiśnia wschodnia. Choć mamy ją w asortymencie od lat, w ostatnich dwóch–trzech sezonach obserwujemy wyjątkowe zainteresowanie tym krzewem. Nie tylko ze strony właścicieli ogrodów przydomowych, ale i firm urządzających tereny zieleni – informuje szkółkarz.
W szkółce w Rogoźnicy produkowane są znane odmiany: ETNA ‘Anbri’, ‘Otto Luyken’ oraz ‘Novita’. Ale można też w niej kupić odmianę ‘Mount Vernon’, która odróżnia się od pozostałych formą wzrostu. Krzew ten jest niski (rośnie do 0,5 m) i ma rozłożysty, prawie płożący pokrój.
Odmiana ETNA ‘Anbri’ dostępna jest także w formie piennej. Inną ciekawostką są gotowe moduły żywopłotowe z laurowiśni.
Liściaste – trzon asortymentu
Jak poinformował Roman Bodnar, coraz większym zainteresowaniem odbiorców cieszą się rośliny liściaste. Ich produkcja w szkółce też znacznie wzrosła w ostatnich latach. Wśród krzewów hitem – poza laurowiśnią – są hortensje bukietowe. Dużym zainteresowaniem cieszą się ketmie, ponieważ tworządekoracyjne, u wielu odmian ogromne kwiaty. W ofercie nie brakuje popularnych w nasadzeniach miejskich krzewuszek, tawuł, berberysów, irg, dereni, trzmielin (te dostępne są także w formie piennej) oraz nieczęsto już oferowanych bukszpanów. Ponadto w Rogoźnicy sporo się też uprawia bluszczu pospolitego i ognika szkarłatnego.
Rozwinęła się też produkcja drzew alejowych, które w szkółce Bodnar dostępne są w kilku rozmiarach. Najwięcej jest tych o obwodzie pnia 12–14 cm, które są najchętniej kupowane. Największym popytem cieszą się: brzoza brodawkowata i lipa drobnolistna i tych drzew sprzedaje się najwięcej. W ostatnich trzech latach Roman Bodnar widzi większe zainteresowanie także innymi gatunkami rodzimymi, zwłaszcza jarzębem pospolitym. W ofercie nie brakuje innych gatunków drzew wykorzystywanych zarówno w ogrodach przydomowych, jak i na terenach zieleni miejskiej. Są to m.in. klony, dęby, graby, buki, platany, wiśnie ozdobne i surmie. Spora jest też oferta magnolii.
W ostatnich latach wzrosła też w Rogoźnicy produkcja ozdobnych traw i turzyc. Najwięcej produkuje się tych gatunków i odmian, które sadzi się w większych ilościach w miastach. Są to m.in. turzyca Morrowa ‘Ice Dance’, ‘Variegata’, rozplenica japońska ‘Hameln’, ‘Little Bunny’. Sporo oferuje się także kortaderii pampasowej, poszukiwanej zwłaszcza przez właścicieli ogrodów przydomowych.
Pierisy i kiścienie
Po kilku sezonach znacznie mniejszego zainteresowania pierisami japońskimi, rośliny te wróciły do oferty we wzmocnionej obsadzie. Te rośliny wrzosowate zasługują na uwagę z kilku powodów. Są zimozielone, mają atrakcyjne liście i wiosną zdobią kwiatami. W szkółce Bodnar dostępna jest np. odmiana ‘Passion’. Ma ona wzniesiony pokrój, a wiosną tworzy liczne, okazałe, czerwonoróżowe kwiatostany. Podobnie kwitnie odmiana ‘Ralto’, ale jej dodatkową ozdobą są kremowo obrzeżone liście.
Klienci interesują się też kiścieniami. W ofercie można znaleźć jedną z bardziej znanych odmian kiścienia japońskiego – BURNING LOVE ‘Opstal50’PBR. Ma ona zwarty pokrój, wzniesione pędy i atrakcyjne liście. Młode blaszki liściowe są brązowoczerwone. Pędy są bordowe, zygzakowate.
Roślinne smaczki w szkółce Bodnar
Takich nie brakuje w ofercie, o czym można się było przekonać podczas tegorocznych Dni Otwartych w szkółce Bodnar. Na pierwszy plan wysuwają się ogromne okazy roślin iglastych w formie bonsai, rosnące w drewnianych skrzyniach o pojemności 160 l. Są to głównie sosny, które są wdzięcznym materiałem do formowania i dają znakomity efekt. W takiej formie można też kupić m.in. cis pośredni ‘Densiformis’, który jest bardzo gęsty i zdrowy.
Od lat w szkółce Bodnar oferowane są też licencjonowane odmiany sosny czarnej – BREPO ‘Pierrick Brégeon’ i ‘Marie Bregeon’PBR. Pierwsza z nich, o zagęszczonym, płasko-kulistym pokroju, dobrze prezentuje się w formie „bonsai”.
Wśród roślin rzadziej oferowanych w Polsce wyróżniają się np. araukaria chilijska, osmantus różnolistny, a także duży wybór juk.
To tylko wybrane pozycje z asortymentu szkółki Bodnar, który jest wyjątkowo bogaty. Kto chce się o tym przekonać, do końca lutego może odwiedzić gospodarstwo w ramach Dni Otwartych. Wystawa daje możliwość zapoznania się z gatunkami i odmianami. Ale też oceny jakości oferowanego materiału. A ta jest na najwyższym poziomie.