„Szkółkarstwo” – magazyn zielonej branży jest w drodze do Państwa

okładka magazynu

Wiele osób na początku roku czyni postanowienia, dotyczące najczęściej złych nawyków, nałogów i wyglądu. Często jednak pod koniec stycznia te obietnice złożone samym sobie stają się coraz mniej wyraźne. Dla magazynu „Szkółkarstwo” 2024 r. jest rokiem przemian i obiecujemy, że założenia ustalone na początku roku nie przestaną być ważne pod jego koniec. Gdy wezmą Państwo pierwszy numer do ręki, na pewno w oczy rzuci się większy format czasopisma. Ale to nie jedyne zmiany, jakie w nim zaszły. To także nowe rubryki, cykle artykułów na wybrane zagadnienia (tematy numeru) i oprawa wizualna.

Czasopismo „Szkółkarstwo”, magazyn zielonej branży, zostało powołane do życia w 1993 r. Od początku skierowane było do producentów materiału szkółkarskiego. Jeszcze kilka lat temu obejmowało ono tematycznie także szkółki sadownicze.

Obecnie treści kierowane są do ozdobnej części zielonej branży. Przez te trzy dekady nie zmieniła się wysoka jakość publikowanych artykułów, z których mogą czerpać nie tylko szkółkarze, ale i architekci krajobrazu, wykonawcy terenów zieleni oraz osoby zarządzające centrami ogrodniczymi. Teraz prezentujemy je w odświeżonej, atrakcyjniejszej wizualnie formie.

Temat numeru

Nowością jest cykl artykułów „Temat numeru”. W pierwszym tegorocznym wydaniu naszego dwumiesięcznika znani specjaliści zielonej branży poruszają zagadnienie automatyzacji w produkcji roślin ozdobnych.

Z jednej strony inwestycja w maszyny i technologie wydaje się być zbyt dużym wydatkiem. Gdy spojrzy się jednak na ten aspekt w perspektywie wieloletniej, wówczas okaże się, że to może być jeden ze skutecznych sposobów na ograniczenie kosztów produkcji. Elementów automatyzacji jest wiele. To nie tylko zaawansowane technicznie transplantery i systemy stołów buforowych. Są wśród nich i takie, które usprawnią produkcję w nawet niedużym gospodarstwie. Do nich można zaliczyć taśmociągi.

Rośliny w ogrodach i miastach

W tym dziale skupiamy się na najbardziej zielonej części naszej branży. W pierwszym numerze „Szkółkarstwa” pierwsze skrzypce grają paprocie ogrodowe i brzozy.

Prawda, że to zgrany duet? Jak przekonuje Krzysztof Mielicki, paprocie można sadzić nie tylko w ogrodach naturalistycznych. Są one dobrym wyborem w miejscach, gdzie inne rośliny nie będą dobrze rosły, np. pod koronami wysokich drzew. Ich zalety to m.in. małe wymagania, duża żywotność, atrakcyjny wygląd i długowieczność. Z artykułu dowiecie się, jakie gatunki i odmiany będą odpowiednie do naszego klimatu i z jakimi roślinami można je łączyć w kompozycjach.

Magnetyzm i magia – takie określenia nasuwają się na myśl dr. Adamowi Maroszowi, gdy myśli o brzozach. To drzewa, które potrafi odróżnić każde dziecko. Brzozy dobrze nastrajają. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób sadzi je w ogrodach przydomowych. Drzewa te zyskują też na znaczeniu w doborze gatunkowym na tereny zieleni miejskiej. Które taksony są najlepsze pod względem zastosowań? Solidna porcja wiedzy na ten temat czeka na Państwa w artykule „Brzozy – najcenniejsze taksony”.

„W moim ogrodzie” to nowa rubryka, która jest niezwykle cennym źródłem wiedzy o roślinach. Dlaczego? Bo tworzą ją szkółkarze. Osoby, które jak nikt inny mają możliwość wnikliwej obserwacji roślin i mają o nich niezwykłą wiedzę. Korzystajmy z niej, pogłębiajmy swoją, poszerzajmy swoje horyzonty.

Dla producentów

Producenci roślin ozdobnych to główna grupa odbiorców naszego czasopisma, dlatego niezmiennie będą mogli w nim znaleźć ciekawe dla siebie treści. W tym numerze przedstawiamy wyniki doświadczeń dotyczącego zimowego szczepienia sosen. Jakie podkładki są najlepsze? W jakich terminach szczepienia uzyskuje się największy procent przyjęć?

W tym dziale prezentujemy również działalność gospodarstw szkółkarskich i kwiaciarskich. Rok rozpoczęła wizyta w szkółce Bodnar, której oferta roślin jest tak szeroka, że zaspokoi potrzeby każdego odbiorcy. Do końca lutego trwają w niej dni otwarte, więc kto ma ochotę i okazję, może się o tym przekonać. Na gości czeka wiele interesujących roślinnych nowości.

Odwiedziliśmy też jedno z najnowocześniejszych gospodarstw kwiaciarskich w Polsce należące do Beaty i Michała Orłowskich. W Kościuszkowie produkowane są kwiaty cięte tulipanów, których rocznie na rynek trafia ok. 40 milionów sztuk. Jeśli w Państwa koszyku zakupowym w markecie znajdzie się bukiet tulipanów, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że pochodzą one właśnie z tego gospodarstwa. Uprawy w nim są w pełni zautomatyzowane. Można też podpatrzyć wiele nowatorskich rozwiązań.

Magazyn zielonej branży i ważne tematy

W dziale „Rozmaitości” wracamy myślami do upalnego, słonecznego lata. Między innymi za sprawą relacji z ubiegłorocznych dni otwartych w firmie Volmary, które były niezwykle inspirujące. Postawiono w nich nie tylko na zaprezentowanie asortymentu, ale też ogrodniczych trendów. Do takich należą m.in. bioróżnorodność oraz wprowadzanie egzotyki do naszego otoczenia. Jak to osiągnąć? Zachęcamy do lektury artykułu.

Pod koniec lata odbył się czwarty różany konkurs The Warsaw Rose Trials. Ocenia się w nim nowe odmiany, które nie są jeszcze wprowadzone na rynek, jak i te już znane. Kto wygrał? Zdradzimy tylko tyle, że ta róża będzie w Polsce dostępna pod nazwą ‘Marszałkowa Aleksandra Piłsudska’.

W numerze zaglądamy też na wystawę ogrodniczą w Budapeszcie, która odbyła się na początku września 2023 r. Piszemy też o wystawie kamelii, która dopiero przed nami. Warto się na nią wybrać – szczegóły w numerze. Magazyn zielonej branży zaprasza.

Bądźcie Państwo z nami!

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.