Sakura. W Japonii zakwitły wiśnie – najwcześniej od 1953 r.

Sakura. wiśnia piłkowana 'Kanzan' o różowych kwiatach
fot. A. Marosz

Sakura to Święto Kwitnącej Wiśni powszechnie obchodzone w całej Japonii. Podczas okresu kwitnienia wiśni zapełniają się parki i skwery. Ludzie w mniejszych lub większych grupkach, rodziny i znajomi rozkładają na trawnikach koce i piknikują. Wyrażają radość z nadejścia wiosny, ale i szukają doznań estetycznych w kontemplacji przemijania utożsamionego z opadającymi płatkami kwiatów.
W tym roku Sakura będzie wcześniej.

Drzewa wiśni zakwitły we wtorek 14 marca 2023 r. w Tokio. To jest najwcześniej od rozpoczęcia stałej obserwacji ich kwitnienia w 1953 roku – informuje japońska agencja Kyodo.
Z tego powodu w całym kraju spodziewane są wcześniejsze obchody święta Sakura.
Wiśnie zakwitną wcześniej z powodu wyższych niż zwykle temperatur w marcu tego roku – przekazała Japońska Agencja Meteorologiczna.

Do obserwacji drzew wykorzystywana jest odmiana wiśni „Somei Yoshino” rosnąca w chramie Yasukuni w stolicy Japonii.

Przedstawiciel agencji meteorologicznej odnalazł 11 kwitnących pąków na jednym drzewie próbnym na terenie świątyni we wtorek około godz. 14 czasu lokalnego (godz. 6 rano w Polsce). Dlatego głoszono rozpoczęcie kwitnienia drzew w Tokio – 10 dni wcześniej niż wynosi średnia i sześć dni wcześniej niż przed rokiem. Z tego powodu oczekuje się, że kwiaty w pełni rozwiną się w przeciągu tygodnia rozpoczynając świętowanie Sakura.

Odwiedzający parki zarządzane przez władze metropolitalne Tokio będą mogli w tym roku po raz pierwszy od trzech lat obchodzić święto Sakura tak jak dawniej. Będą mogli organizować imprezy z jedzeniem i napojami, spotykać się w gronie rodziny oraz przyjaciół i przy akompaniamencie opadających płatków wiśni dobrze się bawić.
W czasie pandemii Covid-19 takie imprezy się nie odbywały wiec w tym roku spodziewany jest wyjątkowy entuzjazm Japończyków

Kilkusetletnia tradycja hanami, czyli podziwiania urody kwiatów, w szczególności kwiatów wiśni, jest jednym z ważnych elementów japońskiej kultury.
O tym, że wiśnie potrafią zdobić ogrody i tereny zielone nie tylko podczas Sakury piszemy w artykule poświęconym drzewom o ozdobnej korze i w artykule o ozdobnych wiśniach.

Na podstawie PAP

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.