Przedogródek dekoracyjny przez cały rok

Materiał Partnera

Przedogródek jest wizytówką naszego ogrodu. Widać go z ulicy, wita zmierzających ku nam gości. Podkreśla charakter domu i ogrodu. To miejsce, które powinno być urządzone z wyczuciem i smakiem. Jest to preludium ogrodu głównego, miejsce, które powinno prezentować się atrakcyjnie przez cały rok.


Przedogródek – czego nie może w nim zabraknąć
Przedogródek jest częścią frontową ogrodu i to on robi to pierwsze wrażenie, które zdarza się tylko raz. Dlatego jego aranżacja powinna być dokładnie przemyślana, a sam ogródek powinien prezentować się atrakcyjnie niezależnie od tego czy jest piękna wiosna, słoneczne lato, słotna jesień czy bezśnieżna zima. Warto zadbać o każdy detal, począwszy od podjazdu, ścieżki wiodącej do domu, przez małą architekturę, donice i inne ozdoby, aż po odpowiedni dobór roślin.
Bardzo ważny jest również dobór odpowiedniego oświetlenia, które podkreśli atrakcyjność tego miejsca, a także sprawi, że poruszanie się po nim będzie bezpieczne po zmroku. Pamiętać należy, że kolor światła ma znaczenie. Ogrody rustykalne lepiej jest oświetlać światłem barw ciepłych, natomiast zimne kolory lepiej pozostawić dla ogrodów w stylu nowoczesnym.

Jak stworzyć atrakcyjny przedogródek
Tworząc przedogródek należy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Musi przede wszystkim współgrać stylistycznie i kolorystycznie z elewacją, z ogrodem głównym a nawet z wnętrzem domu. Dlatego właśnie styl ogrodu powinien być czytelny. Nie oznacza to oczywiście, że w każdym wypadku ma być zrobiony pod linijkę, może to być wszak dom i ogród w stylu wiejskim, gdzie trudno dopatrzyć się symetrii, ale całość musi być spójna. Lepiej nie pozostawiać niczego przypadkowi.

Materiały dobrej jakości
By ogródek finalnie był tani i bezproblemowy w utrzymaniu przez lata, dobrze jest postawić na dobrą jakość wszystkiego, co się w nim znajdzie. Lepiej mieć w nim jedną zjawiskową donicę z dobrych materiałów niż kilka kiepskich. Metalowy płotek powinien być ocynkowany i pomalowany proszkowo, co uwolni nas od malowania go co roku na wiele lat. Drewno powinno być dobrze zaimpregnowane. Jednym słowem wysoka jakość zastosowanych materiałów sprawi, że choć początkowy wydatek będzie wyższy, to przez lata będziemy się ograniczali do mycia donic, płotków i ławek.

Podjazd i ścieżki ogrodowe
Wybierając materiały na ścieżki i podjazd, dobrze jest wybrać takie, których powierzchnia będzie łatwa do czyszczenia i konserwacji. Najpiękniej prezentują się oczywiście naturalne materiały, kamień czy drewno, ale niestety do tanich nie należą. Czasem wystarczy po prostu utwardzić nawierzchnię, ale to zależy już od charakteru i stylu ogrodu.

Meble ogrodowe i ozdoby
W ostatnich latach w ogrodach zaczyna królować technorattan i polipropylen. Nic dziwnego, można z nich tworzyć cudowne meble czy donice, a przy tym są to materiały niezwykle trwałe, estetyczne, odporne na promieniowanie UV i łatwe w utrzymaniu. Nie chłoną wilgoci, nie pokryje ich pleśń i nie trzeba ich każdego roku impregnować, wystarczy je tylko co jakiś czas umyć.
Bardzo modnym a do tego niezwykle trwałym i łatwym w utrzymaniu stał się beton. Betonowe podjazdy, betonowe, fikuśne ścieżki. Można kupić gotowe formy i tworzyć z betonu cuda. Betonowe donice to hit ostatnich sezonów. Unikatowe ozdoby, ręcznie formowane nadadzą niepowtarzalnego charakteru ogródkowi przed domem.

Rośliny do przedogródka
Ale wszystko to, o czym mowa powyżej, to atrakcyjne, ale tylko dodatki i nie powinno się przesadzać z ich ilością. Natomiast kluczem do stworzenia niezwykłego przedogródka, który wywoła okrzyki zachwytu u przechodniów i gości są rośliny. Ich dobór zależy oczywiście od stylu domu. Inne będą zachwycały przed wiejską chatką a inne przed nowoczesną bryłą domu. Choć są i takie gatunki, które sprawdzą się w każdym miejscu, jak choćby róże. Te pnące przy chatce będą prezentowały się równie zjawiskowo jak te szczepione na pniu przy nowoczesnej posiadłości. Równie uniwersalne są iglaki, puszczone na żywił lub umiejętnie, odpowiednio do stylu domu przycinane. Rośliny dobieramy nie tylko ze względu na ich wygląd, ale trzeba mieć również na uwadze czas, który jesteśmy w stanie przeznaczyć na ich pielęgnację. Ważnym aspektem jest również miejsce, w którym będą rosnąć. Czy jest tam dużo słońca, czy wciąż cień, czy podłoże jest piaszczyste czy gliniaste. To wszystko pozwoli stworzyć przedogródek doskonały. Doskonały oczywiście przede wszystkim dla nas, ale miło będzie wysłuchać kilku achów i ochów.

Rośliny kwitnące
Wybór roślin kwitnących jest ogromny. Są jednak gatunki, które zawsze okażą się strzałem w dziesiątkę. Są to choćby róże w niezliczonych gatunkach i odmianach. Oczywiście należy wybrać odpowiednią do stylu naszego przedogródka. Nie należą do roślin najłatwiejszych w uprawie i mają duże wymagania glebowe. Ale wystarczy zasilać je odpowiednimi nawozami, by pięknie kwitły. Wystarczy choćby Nawóz do róż z mączką bazaltową. Jest to mieszanka wszystkich tych składników, których roślina potrzebuje przez cały okres wegetacyjny. Można go stosować od wiosny do jesieni. W składzie nawozu jest aż 25% mączki bazaltowej, która nie tylko zasili róże, ale również poprawi strukturę podłoża. Do tego podniesie odporność roślin, co w przypadku róż, które dość często atakowane są przez patogeny, jest bardzo istotne. Nawóz do róż z mączką bazaltową jest prosty w użyciu, bo wystarczy tylko obsypać nim krzewy. Przenawożenie nim nie grozi.


Kolejnym strzałem w dziesiątkę będzie ozdobienie przedogródka hortensjami. Pięknie będą się prezentować zarówno posadzone bezpośrednio w podłożu jak i w donicach. Można nimi ozdobić choćby wejście do domu. Pięknie będą się prezentowały wielkie donice po obydwu stronach drzwi. W uprawie hortensji ważna jest nie tylko żyzna gleba, ale również jej odczyn. Rośliny te preferują bowiem podłoże kwaśne. Często więc oprócz nawozów trzeba pamiętać o zakwaszaniu podłoża. Ale stosując Nawóz do hortensji z mączką bazaltową zapewnimy tym pięknym kwiatom nie tylko pełne spektrum składników pokarmowych, ale również gwarancję bieżącego zakwaszania podłoża.


Rośliny, które ozdobią przedogródek zarówno latem jak i zimą to zimozielone rododendrony i azalie. Duże, zielone zimą krzewy będą się pięknie prezentowały przed domem. Ale by zapewnić im siły do przetrwania w dobrej kondycji mroźnej zimy, trzeba je systematycznie przez cały okres wegetacyjny zasilać. Teraz to nic prostszego. Wystarczy podsypywać je specjalnie dedykowanym nawozem: Nawóz Do Rododendronów I Azalii.

Drzewa i krzewy iglaste
By nasz przedogródek prezentował się atrakcyjnie nie tylko latem, ale również zimą, nie powinno w nim zabraknąć roślin iglastych. W zależności od charakteru ogrodu mogą to być świerki, tuje, cisy i inne iglaki. Jeśli nie mamy zbyt wiele czasu na pielęgnację, świetnie sprawdzą się krzewy iglaste, które fantazyjnie przykryją np. brzegi podjazdu. I w tym wypadku ważna jest pielęgnacja roślin i ich kompleksowe nawożenie, by iglaki atrakcyjnie prezentowały się zimą. Trzeba pamiętać, że o tej porze roku grozi im fizjologiczna susza, dlatego trzeba przez cały sezon wegetacyjny dbać o strukturę gleby i poprawiać jej zdolności wodne. Można to zrobić w prosty sposób, używając do zasilania Nawóz do iglaków i tui z mączką bazaltową. Mączka bowiem doskonale wpływa na poprawę jakości i struktury podłoża.


Trawnik
Trawnik w przedogródku zawsze będzie prezentował się niezwykle elegancko, dlatego warto mieć choć kawałeczek zadbanej murawy. Co prawda czeka nas wówczas koszenie, ale warto potraktować je jako chwilę relaksu. Mając bowiem do dyspozycji Nawóz do trawnika z mączką bazaltową, pielęgnacja trawnika ograniczy się do jego koszenia, posypania nawozem i podlania. Nawóz ten bowiem sprawi, że murawa będzie doskonałej jakości, gęsta, mocno ukorzeniona i wytrzymała.


Możliwości zagospodarowania przedogródka jest nieskończenie wiele i ograniczać je może tylko nasza wyobraźnia. Troskliwie pielęgnowany, będzie naszą wizytówką i obiektem westchnień sąsiadów.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.