Nowe „Szkółkarstwo” – już jest!

Szkółkarstwo 3/2022

Oddajemy w Państwa ręce trzeci numer tegorocznego dwumiesięcznika „Szkółkarstwo”. Ukazał się on wiosną, zatem nie mogło zabraknąć w nim treści wprowadzających w dobry nastrój związany z tą porą roku.


Taki zapewnia np. temat związany z tulipanami – zachęcamy do zapoznania się z trendami w hodowli tych roślin. Choć na rynku dostępna jest bardzo duża liczba tulipanów, to tworzenie nowych kreacji nie zwalnia tempa i co roku rejestruje się ich nawet ponad 100. Palmę pierwszeństwa dzierżą w tym zakresie Holendrzy, ale i Polska ma swoje sukcesy w tym zakresie, o czym mogą świadczyć np. odmiany wyhodowane przez Romana Szymańskiego – 'Fringed Black’ czy 'Serce Warszawy’. Wiosna to czas intensywnej pracy dla Sławomira Telusa, który specjalizuje się w produkcji roślin balkonowo-rabatowych w swoim gospodarstwie kwiaciarskim we Wrockach. Ta młoda firma w ciągu 10 lat wyrosła na ważnego gracza na rynku, co było możliwe dzięki przemyślanym działaniom ogrodnika. W asortymencie tego gospodarstwa wyróżniają się też byliny oraz wrzosy. Wiosenną odsłoną Gdańska dzielą się z nami Anna Bogus-Szadejko i Monika Han z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni – rośliny kwitnące o tej porze roku są ważnym elementem miejskich kwietników. Sadzi się m.in. bratki, fiołki rogate, jaskry, stokrotki, które nawet po utracie wartości ozdobnej, gdy przychodzi czas na zmianę nasadzeń, nie trafiają na kompost, ale do chętnych mieszkańców. Wiosną Gdańsk zdobią też liczne rośliny „cebulowe”.
W polskich miastach i miasteczkach sadzi się coraz więcej ozdobnych traw. Wiosna to nie jest „ich” czas – większość gatunków budzi się do życia i o tej porze roku nie stanowi jeszcze ozdoby, ale rośliny te znakomicie spełnią swoją funkcję latem i jesienią. Nie zapominamy jednak o nich i publikujemy drugą część artykułu „specjalistki od traw” – dr inż. Moniki Henschke, która omawia kolejne ważne zabiegi pielęgnacyjne – podlewanie, nawożenie, ściółkowanie, odchwaszczanie i przygotowanie traw do zimowania. O popularności traw może świadczyć przyznanie przez amerykańskie stowarzyszenie Perennial Plant Association jednemu z gatunków – schizachyrium miotlastemu – tytułu Byliny Roku 2022. Kontynuujemy wątek działań sprzyjających odbudowywaniu populacji owadów w miastach. Temu służy np. sadzenie roślin, które będą pożytkiem dla naszych skrzydlatych sprzymierzeńców. O tym, które są w tym celu najlepsze, pisze dr inż. Małgorzata Frazik-Adamczyk – tym razem artykuł obejmuje gatunki kwitnące od późnej wiosny do jesieni.
Tawuły należą do najpopularniejszych krzewów ozdobnych – tawuła japońska jest odporna na niekorzystne warunki uprawy, a dobór jej odmian pozwala na stworzenie barwnych kompozycji – nie tylko zdobią je kwiatostany, ale i liście. Czy w morzu kreacji tego gatunku potrzebne są kolejne? Okazuje się, że tak – można bowiem zaproponować klientom krzewy kwitnące nie tylko dwa tygodnie wiosną, ale przez całe lato, ponadto takie o pełnych kwiatach w atrakcyjnych kolorach czy wyjątkowo dekoracyjnych liściach. Do takich należą tawuły z grupy Double Play. Na drugim biegunie popularności jest mało znany głowocis japoński, który – z uwagi na ocieplający się klimat – może stać się bardziej widoczny w produkcji w polskich szkółkach, a nie być tylko kolekcjonerskim rarytasem.
Wracamy po latach do Gospodarstwa Szkółkarskiego „Drewek” z Czarnej Wody. Było warto! To przykład firmy, której celem jest bycie dobrym partnerem handlowym i miejscem pracy, do którego przychodzi się z przyjemnością. Szkółka znacznie się rozwinęła w ostatnich latach – wzrosła powierzchnia, zainwestowano w niej w osłony foliowe i systemy nawadniania/fertygacji, zmodyfikowano asortyment – odpowiada on na potrzeby rynku, które nieustająco są śledzone przez jej właściciela – Piotra Drewka. Poza tradycyjnymi krzewami iglastymi i liściastymi w ofercie wyróżniają się wrzosy, szczepione wierzby, a od trzech lat – także hortensje bukietowe.
W trzecim numerze „Szkółkarstwa” wracamy też na chwilę do jesieni ub.r., kiedy odbyła się wystawa GARDENIA w Poznaniu – w nietypowym dla niej terminie. Reprezentacja szkółkarska i kwiaciarska nie była może liczna, ale Ci którzy zdecydowali się zaprezentować swoją ofertę nie zawiedli.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.