Właśnie ukazał się zaktualizowany „Terminarz oceny zdrowotności roślin”, który ułatwi lustracje producentom ozdobnego materiału szkółkarskiego oraz ich weryfikację służbom PIORIN w 2023 roku.
Powstał dzięki współpracy i zaangażowaniu przedstawicieli Związku Szkółkarzy Polskich oraz Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Został opracowany i wydany online przez Agencję Promocji Zieleni Sp. z o.o.
W konsultacjach merytorycznych nad wydawnictwem wzięli przedstawiciele:
- Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa – Agnieszka Sahajdak, Ewa Półtorak, Anna Stepnowska
- Państwowego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa – Katarzyna Radziejewska, Dorota Hornik, Agnieszka Synak
- Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Karolina Stanek
- Związku Szkółkarzy Polskich – Elżbieta Tepper, Wojciech Wróblewski, dr Wiesław Szydło
Terminarz oceny zdrowotności roślin – karty lustracji
Wypracowane wspólne standardy jak powinny wyglądać karty lustracji sprawiły, że z jednej strony są one łatwe w obsłudze, a z drugiej zawierają wszystkie niezbędne dane wymagane przez służby fitosanitarne.
Karty oceny zdrowotności roślin obejmują rodzaje:
- iglaste – Abies, Cedrus, Cryptomeria, Larix, Picea, Pinus, Pseudotsuga, Taxus, Tsuga
- liściaste – Acer, Actinidia, Aesculus, Amelanchier, Aronia, Betula, Calluna, Carpinus, Castanea, Cercis, Chaenomeles, Chionanthus, Clematis, Cornus, Corylus, Cotoneaster, Crataegus, Cydonia, Fagus, Fraxinus, Hamamelis, Hedera, Hibiscus, Juglans, Kalmia, Lagerstroemia, Lavandula, Laucothoe, Liquidambar, Magnolia, Malus, Mespilus, Morus, Osmanthus, Ostrya, Parrotia, Parthenocissus, Photinia, Platanus, Poaceae, Populus, Prunus, Pterocarya, Pyracantha, Pyrus, Quercus, Rhododendron, Ribes, Rosa, Rubus, Salix, Sorbus, Syringa, Tilia, Ulmus, Vaccinium, Viburnum, Vitis, Wisteria.
Podane są na kartach pojedynczo lub w grupie – w przypadku, kiedy zagrożone są tymi sami agrofagami.
Oprócz kart oceny w terminarzu można znaleźć:
- podstawowe informacje na temat paszportyzacji i wynikających z niej obowiązków,
- wskazania w którym miesiącu i które rośliny najlepiej skontrolować,
- wyczerpujące opisy agrofagów, w podziale na kwarantannowe, w tym priorytetowe i niekwarantannowe, z informacją o wymaganiach szczególnych i pobieraniu próbek do badań laboratoryjnych,
- podpowiedzi co jeszcze szkółkarz powinien sprawdzić lub zrobić w ramach ochrony szkółki oraz charakterystyka najbardziej powszechnych szkodników i chorób roślin ze wskazaniem prewencji i zwalczania.
Terminarz jest napisany prostym językiem – łatwo i skutecznie z niego korzystać, a przy tym zawiera dużo praktycznej i przydatnej w szkółce wiedzy spoza zakresu lustracji.
„Terminarz oceny zdrowotności roślin” można zamawiać za pośrednictwem strony internetowej Związku Szkółkarzy Polskich.
MATERIAŁ PARTNERA: AGENCJI PROMOCJI ZIELENI