Ajania – do jesiennych kompozycji

fot. I. Stelmasiewicz

Ajania, to mało znana w Polsce kuzynka chryzantem, która zdobyła uznanie na Zachodzie. Tam budzi duże zainteresowanie klientów, którzy wykorzystują tę roślinę do dekoracji jesiennych. Skoro w naszym kraju jak po grudzie idzie przekonywanie klientów do sadzenia chryzantem w pojemnikach balkonowo-tarasowych, to może łatwiej byłoby wprowadzić ajanię? Zasady jej uprawy są nieskomplikowane, a dla producentów podobne, jak w wypadku chryzantem.


Ajania – oryginalne kwiatostany

Ajania spokojna (Ajania pacifica) charakteryzuje się krzaczastym wzrostem. Pędy są wzniesione i zdrewniałe u nasady. Rośliny te osiągają wysokość ok. 50 cm i podobną średnicę. Odmiany uprawne są znacznie niższe.
Gatunek ten tworzy atrakcyjne kwiatostany – koszyczki zebrane w baldachy. Ich wygląd nasuwa skojarzenie z kwiatostanami wrotyczu pospolitego. U gatunku koszyczki są zbudowane tylko z kwiatów rurkowatych. Jest to roślina dnia krótkiego, naturalnie kwitnąca w październiku. Nadaje się jednak do uprawy sterowanej – podobnie jak chryzantemy. Na rynku znajduje się kilka odmian, z których najpopularniejsze to ‘Silver and Gold’, ‘Pacific Yellow’, ‘Pacific White’, ‘Benetti’, ‘Yellow Splash’. Warto tez zwrócić uwagę na odmiany tworzące kwiaty języczkowate („płatki”). Są to np. ‘Bengo Gold’, ‘Bengo Weiss’, ‘Pink Ice’, ‘Mimosa Pink’.

Oryginalne kwiatostany ajanii spokojnej
Oryginalne kwiatostany ajanii spokojnej, fot. I. Stelmasiewicz

Ozdobne i aromatyczne liście

Poza oryginalnymi kwiatostanami ajania spokojna tworzy oryginalne, bardzo dekoracyjne liście. Kształtem przypominają one te u chryzantem. Górna strona blaszki liściowej jest zielona z wyraźną, białosrebrną obwódką, natomiast od spodu liście pokryte są srebrzystobiałym nalotem. Liście po roztarciu pachną (zapach podobny do tego u majeranku).

Dekoracyjnie obrzeżone liście ajanii spokojnej
Starsze liście ajanii przypominają kształtem te u chryzantem, ale są dekoracyjnie obrzeżone, fot. I. Stelmasiewicz

Produkcja ajanii – zasady

Najczęściej ogrodnicy zaopatrują się w ukorzenione sadzonki w specjalistycznych firmach zajmujących się rozmnażaniem roślin. Wynika to nie tylko z wygody, ale też z faktu, że większość dostępnych na rynku odmian ajanii jest prawnie chroniona. Konieczne jest zatem ponoszenie opłaty licencyjnej. Podłoże do uprawy ajanii powinno być przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, o pH 6–6,2. Wielu producentów używa tego samego podłoża co do uprawy chryzantem. Ważne jest utrzymanie jego wilgotności na stałym, umiarkowanym poziomie. Po posadzeniu roślin do doniczek finalnych sadzonki można uszczknąć, np. u odmian ‘Bea’, ‘Bengo’ czy ‘Benetti’. Zabieg ten nie jest zalecany w wypadku odmiany ‘Silver and Gold’. Może on osłabić zawiązywanie pąków kwiatowych. W uprawie ajanii pod osłonami zaleca się utrzymywanie temperatury ok. 22°C w dzień i 18°C w nocy.

Ajania – roślina dnia krótkiego

Gatunek ten reaguje na długość dnia – pąki kwiatostanowe tworzą się, gdy jest on krótki. Formują się długo i wolno rozwijają. W tym czasie są jednak również dekoracyjne. Należy pamiętać, że ozdobne są cały czas liście. Bez sterowania, w uprawie na kontenerowni, rozwijają się zwykle we wrześniu/październiku. Można jednak sterować długością dnia i uzyskać kwitnący towar wcześniej. Okazuje się, że cztery tygodnie wzrostu ajanii w warunkach dnia długiego (16-godzinnego) przed okresem dni krótkich wystarczają do otrzymania roślin dobrej jakości już w drugiej połowie kwietnia. Produkcja ajanii trwa, zależnie od wielkości doniczek i oczekiwanej wielkości okazów handlowych, od 7 do 12 tygodni.

Pąki kwiatostanowe ajaniii apokojnej
Pąki u ajanii wolo się rozwijają, ale nawet wówczas są atrakcyjne, fot. I. Stelmasiewicz

Ciekawa ozdoba tarasów i balkonów

Ajania spokojna to niedoceniona roślina, która znakomicie nadaje się do uprawy w pojemnikach balkonowo-tarasowych. Może być w nich uprawiana pojedynczo, jak i tworzyć kompozycje z innymi roślinami. O zasadach tworzenia kompozycji z roślin balkonowych i rabatowych pisaliśmy w artykule pt. Jak dobrać rośliny do kompozycji w pojemniku. Atrakcyjnymi dla niej roślinami towarzyszącymi są np. paprocie ogrodowe, starzec, kalocefalus, niskie odmiany traw ozdobnych. Gdy rośliny te dostępne są w punktach sprzedaży wcześniej, można je sadzić razem z np. fioletową scewolą.

Kompozycja w pojemniku z ajanii, starca i kalocefalusa
Przykładowa jesienna kompozycja w pojemniku z wykorzystaniem ajanii, fot. I. Stelmasiewicz

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.