Jak dobrać rośliny do kompozycji w pojemniku?

kompozycje z roślin ozdobnych w pojemniku
fot. Centrum Ogrodnicze Ogród Marzeń/Sójka

Gatunki uprawiane w Polsce sezonowo znakomicie nadają się do tworzenia kompozycji w pojemnikach. Takie barwne mini-ogrody mogą zdobić balkony, tarasy, ogródki kawiarniane, wejścia do budynków użyteczności publicznej itp. Kompozycje mogą składać się z jednego gatunku, ale różnych odmian – taki zestaw będzie miał regularny kształt, ale będzie cieszył wielobarwnością. Jeszcze ciekawsze będą zestawy składające się z kilku gatunków – o różnych: wysokości, fakturze liści, kształcie i kolorze kwiatów oraz blaszek liściowych. Jak prawidłowo łączyć je w jednym pojemniku?

W artykule:

  • Rośliny do cienia i na słońce
  • Zioła do kompozycji i rośliny o barwnych liściach
  • Jak nie łączyć roślin w jednym pojemniku
  • Przykłady dobrych kompozycji

Dobierając rośliny do kompozycji w pojemniku należy wziąć pod uwagę nie tylko ich walory ozdobne, ale też – a może przede wszystkim – wymagania w stosunku do wody, podłoża, nawożenia i stanowiska. Im bardziej zapewnione warunki będą zbliżone do potrzeb poszczególnych gatunków, tym większa szansa na to, że kompozycja z nich będzie dekoracyjna przez cały sezon. Poznajcie podstawowe wymagania roślin często wykorzystywanych w kompozycjach do pojemników balkonowych i tarasowych.

Gotowe zestawy z roślin Trixi® do pojemników złożone z werbeny, petunii i kalibrachoi
Gotowe zestawy z roślin Trixi®, fot. I. Stelmasiewicz

Rośliny do kompozycji do cienia

Większość roślin kwitnących przydatna jest do sadzenia na stanowiskach słonecznych i takie najłatwiej jest wybrać. Bardziej zawężony jest dobór roślin do uprawy w miejscach ocienionych, ale wystarczający, żeby z tych gatunków udało się stworzyć atrakcyjne kompozycje.

W miejscach ocienionych przez część dnia lub o rozproszonym świetle można uprawiać fuksje (Fuchsia). Na rynku dostępne są liczne odmiany różniące się siłą wzrostu, pokrojem, wielkością i barwą kwiatów.

W cieniu i półcieniu zakwitnie też begonia bulwiasta (Begonia x tuberhybrida), mieszańcowe odmiany begonii, np. z grupy Dragon Wing®. W ocienionych miejscach będzie zdobił niecierpek Walleriana (Impatiens walleriana).

Warto zainteresować się zwłaszcza jego odmianami odpornymi na mączniaka prawdziwego – z grup Beacon® F1 i Imara® XDR. Niewielkie wymagania co do intensywności światła ma także niecierpek nowogwinejski (Impatiens hawkeri), ale nie należy sadzić go zbyt wcześnie. Roślina ta zrzuca liście w temperaturze poniżej 10°C.

W miejscach ocienionych przez większą część dnia będą kwitły lobelia przylądkowa (Lobelia erinus) i sutera wielkokwiatowa (Sutera grandiflora).

Rośliny o barwnych liściach

Do pojemników ustawionych w cieniu można stworzyć kompozycje z roślin o barwnych liściach, np. koleusa Blumego (Solenostemon scutellarioides, syn. Coleus x blumei), który dobrze rośnie także w pełnym nasłonecznieniu.

Wybór odmian jest ogromny, a szeroka gama kolorystyczna liści sprawia, że atrakcyjnie będę wyglądały kompozycje z samego koleusa. Koleus nie ma dużych wymagań wodnych i pokarmowych.

Gorsze warunki świetlne dobrze zniesie też irezyna Herbsta (Iresine herbstii). Kompozycje w pojemnikach znakomicie uzupełnią rośliny o zwisających pędach, np. kocanka włochata (Helichrysum petiolare) i jej odmiany różniące się barwą liści (np. u ‘Silver’ są pokryte białym kutnerem, u ‘Golden Leaved’ – żółte).

Gatunek ten może rosnąć też w miejscach nasłonecznionych. W cieniu sprawdzi się pokrzelica Forstera (Plectranthus forsteri), nazywana komarzycą, i jej odmiany, np. ‘Variegata’ o liściach z białym brzegiem czy silniej krzewiąca się ‘Nico’ o liściach zielonych, od spodu fioletowych z ciemniejszymi nerwami.

Brązowy koleus i limonkowy wilec
Koleus i wilec dobrze sobie poradzą na stanowiskach półcienistych, fot. I. Stelmasiewicz

Rośliny do kompozycji w pojemniku na słońce

Na tej liście można znaleźć m.in. mieszańcowe pelargonie (Pelargonium) z grupy Calliope®, Marcada® i Xtreme, delospermę (Delosperma), pokrzelicę Forstera (Plectranthus), kalibrachoę (Calibrachoa), heliotrop peruwiański (Heliotropium arborescens) czy katarantus różowy (Catharanthus roseus).

Ten ostatni jest bardzo popularną rośliną wykorzystywaną na terenach zieleni miejskiej m.in. w Stanach Zjednoczonych, a także na południu Europy (m.in. Włochy, Węgry, Bułgaria).

Obsadzane są nim kwietniki oraz różnego rodzaju pojemniki.
Do największych zalet tych roślin zaliczane są: odporność na suszę i upał, małe wymagania, łatwa pielęgnacja (m.in. samooczyszczanie się z przekwitłych kwiatów) oraz wysokie walory ozdobne.

Katarantus różowy roślina odporna na upał i suszę
Katarantus różowy – świetna propozycja do kompozycji w pojemnikach na słoneczne stanowiska, fot. I. Stelmasiewicz

W kompozycjach na słonecznych stanowiskach sprawdzą się odmiany z grupy Solenia® begonii ogrodowej (B. x hiemalis, syn. B. x elatior), o zwartym pokroju i atrakcyjnych, pełnych kwiatach.

Rośliny te są wytrzymałe na niesprzyjające warunki atmosferyczne i tolerują okresową suszę. Kwitnąca czerwono odmiana tej begonii znakomicie sprawdza się w towarzystwie kalocefalusa Browna (Leucophyta brownii, syn. Calocephalus brownii). Ta bylina, uprawiana w Polsce jako roślina sezonowa, tworzy oryginalne, mocno rozgałęzione, srebrzyste pędy pokryte zredukowanymi liśćmi.

Begonia ogrodowa Solenia® 'Carmine' o pełnych, czerwonych kwiatach
Begonia ogrodowa Solenia® 'Carmine’ może być wykorzystywana w kompozycjach na stanowiskach słonecznych, fot. I. Stelmasiewicz
Kalocefalus Browna o licznych, srebrzystych pędach
Kalocefalus Browna jest świetnym dodatkiem do kompozycji na słoneczne stanowiska, fot. I. Stelmasiewicz

Wśród begonii dobrze znoszących nasłonecznione stanowiska warto zwrócić uwagę na odmiany z grupy Megawatt™. Trzeba jednak pamiętać, że wymagają one dużych pojemników.

Wiszącym elementem kompozycji może być przypołudnik (Dorotheanthus bellidiformis) Mezoo®. Tworzy on gruboszowate, mięsiste pędy i kremowo obrzeżone liście. W kątach liści wyrastają delikatne, różowe kwiaty.

Pojemniki na kompozycje ustawiane lub zawieszane na stanowiskach słonecznych powinny być jasne, aby nie nagrzewały się nadmiernie.

Zioła do kompozycji

W kompozycjach na miejsca słoneczne dobrze się też sprawdzą zioła. Wiele gatunków roślin przyprawowych ma barwne liście, dlatego stanowią też ozdobę. Są to np. tymianek pospolity (Thymus vulgaris); odmiany szałwii lekarskiej (Salvia officinalis) o barwnych liściach: ‘Aurea’ – o żółto obrzeżonych, ‘Purpurascens’ – o purpurowych, ‘Tricolor’ – młodych różowych, starszych zielono-kremowych; lebiodka pospolita (Origanum vulgare) i jej odmiany o barwnych liściach: ‘Aureum’ – o żółtozielonych, ‘Gold’ – o żółtych, ‘Crispy Gold’ – o żółtych, pomarszczonych liściach i przewieszających się pędach; majeranek (Origanum majorana) czy rozmaryn (Rosmarinus officinalis).

zioła ozdobne
Zioła mają nie tylko wartość użytkową, ale i ozdobną i ładnie komponują się z innych roślinami w kompozycjach na słonecznych stanowiskach, fot. I. Stelmasiewicz

Nie łączyć „żarłoka” z „niejadkiem”

Do roślin o wysokich wymaganiach pokarmowych należą m.in.
Pelargonie
Petunie kaskadowe
Uczep zapaliczkowaty (Bidens ferulifolia)
Argyrantemum krzewiaste (Argyranthemum frutescens)
Starzec popielny (Senecio cineraria)

Średnie wymagania pokarmowe mają:
Fuksje
Koleus
Pokrzelica
Gazania
Heliotrop
Niecierpek
Lobelia przylądkowa
Werbena ogrodowa (Verbena x hybrida)
Osteospermum Ecklona (Osteospermum ecklonis)
Scewola (Scaevola)

Małe wymagania pokarmowe mają:
begonie
sutera
katarantus różowy

Nie należy sadzić w jednym pojemniku roślin o dużych i małych wymaganiach pokarmowych. Można natomiast łączyć gatunki o wysokich i średnich potrzebach żywieniowych lub te o średnich i małych wymaganiach pokarmowych.

Gotowe zestawy

Ogrodnicy dostarczają na rynek także gotowe kompozycje, w których zestaw roślin opracowany był przez hodowców roślin ozdobnych. Są one dobrane tak, aby siła wzrostu roślin i ich pokrój były podobne, a przede wszystkim są one dopasowane pod względem wymagań. Rośliny do nich wybrane różnią się barwą kwiatów (kompozycje są stonowane lub kontrastowe).

Kolorowe zestawy do pojemnika z kalibrachoi
Zestawy w barwnych odmian kalibrachoi oferowane pod marką Mix Masters®, fot. I. Stelmasiewicz
Produkcja gotowych zestawów z roślin balkonowo-rabatowych w szklarni
Produkcja gotowych zestawów z roślin balkonowo-rabatowych w szklarni, fot. I. Stelmasiewicz
Przykładowe zestawy z roślin Trixi®
Przykładowe zestawy z roślin Trixi®, fot. I. Stelmasiewicz

Pelargonia i petunia – niewskazany duet w kompozycji

Pelargonie i petunie należą do najpopularniejszych roślin sadzonych na balkonach i tarasach. Czy można je sadzić w jednym pojemniku? Nie zaleca się tego, ponieważ rośliny te mają odmienne potrzeby. Pelargonie dobrze znoszą suszę, wymagają umiarkowanego podlewania i pH podłoża około 6. Z kolei petunie kaskadowe trzeba obficie podlewać, a podłoże do ich uprawy powinno mieć pH 5,2–5,8. Nawozy dla pelargonii mogą wywołać u petunii chlorozę liści, tym bardziej że woda, której używamy do podlewania roślin, jest najczęściej lekko alkaliczna.

Przykłady roślin do kompozycji w pojemniku

Poniżej prezentujemy na zdjęciach kilka przykładów kompozycji w pojemnikach – zarówno jednogatunkowych, jak i złożonych z kilku gatunków roślin balkonowo-rabatowych.

rośliny do kompozycji w pojemniku. Kolorowa kompozycja z petunii w pojemniku
fot. I. Stelmasiewicz
Kompozycja z białych, fioletowych i czerwonych petunii
fot. PanAmerican Seed
petunie Vista w kompozycji
fot. I. Stelmasiewicz
rośliny do kompozycji w pojemniku. Barwny zestaw z werbeny ogrodowej
fot. I. Stelmasiewicz
rośliny do kompozycji w pojemniku z koleusa, petunii, trawy i mandewili
fot. PanAmerican Seed
rośliny do kompozycji w pojemniku z dalii, szałwii i niecierpka
fot. I. Stelmasiewicz
rośliny do kompozycji w pojemniku z koleusa, dichondry srebrzystej i szałwii
fot. PanAmerican Seed
rośliny do kompozycji w pojemniku - kompozycja w pojemniku z jasnozielonego wilca, brązowopomarańczowego koleusa, ciemnolistnej dalii i białej petunii
fot. I. Stelmasiewicz
rośliny do kompozycji w pojemniku - kompozycja ciemnofioletowej petunii, białej petunii i ciemnofioletowego wilca
fot. I. Stelmasiewicz

Rośliny do kompozycji w pojemniku, o których pisaliśmy w naszych poprzednich artykułach „Nowości na balkon i taras…„, oraz „Kraspedia do pojemników…

Rośliny do kompozycji w pojemniku – podsumowanie.

Łączenie roślin w pojemnikach, jeśli wykonane prawidłowo i z troską o potrzeby roślin daje bardzo dobre rezultaty. Podane przez nas przykłady połączeń sprawdzają się zarówno na tarasach, jak i balkonach. Podajemy je do miejsc cienistych, jak i wyeksponowanych na słońce.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.