Czym ściółkować rośliny?

Zrębki jako ściółka
fot. I. Sprzączka

Utrzymanie roślin w szkółce w stanie wolnym od chwastów jest dużym wyzwaniem. Zachwaszczenie w pojemnikach nie tylko źle wpływa na wzrost roślin, ale także obniża estetykę takich produktów, a ręczne usuwanie chwastów jest bardzo pracochłonne. Z tego względu coraz więcej producentów wykorzystuje różne rozwiązania do ściółkowania. Czym ściółkować rośliny? Jednymi z popularniejszych są ściółki sypkie.


Chwasty stanowią jeden z licznych problemów występujących w szkółkach, dlatego ważne jest, aby móc im zapobiegać sprawdzonymi metodami oraz – jeśli to tylko możliwe – niewywierającymi negatywnego wpływu na środowisko.

Jedną z metod walki z chwastami w doniczkach jest używanie różnego rodzaju herbicydów. Naszym zdaniem ograniczenie ilości stosowanej chemii w produkcji roślin powinno być priorytetem wśród producentów, a mulczowanie jest narzędziem, które to umożliwia – mówi Michał Stuchlik, Dyrektor Działu Handlowego Ceres International.

javo mulcz szkółkarstwo

Czym ściółkować rośliny – gotowe produkty

W ostatnich latach do najczęściej wykorzystywanych produktów należą produkty sypkie, do rozsypywania na powierzchni doniczek. Do takich należy SAN TOP – nowy ekologiczny i biodegradowalny produkt, stworzony na bazie łusek gryki, który oferuje firma CERES INTERNATIONAL.
Produkt jest w 100% biologiczny, nie zawiera nasion chwastów czy szkodników. Skutecznie chroni powierzchnię doniczek i multiplatów, nie pozwalając niechcianym roślinom na wybijanie się ponad powierzchnię ziemi – informuje M. Stuchlik.

Mulcz ten jest lekki, co zapewnia łatwą i precyzyjną aplikację – zarówno maszynową, jak i ręczną. Po zastosowaniu tworzy on trwałą „skorupkę” (łuski gryki wymieszane są z ekologicznym klejem, który zostaje aktywowany po kontakcie z wodą – aby powstała „skorupka”, powierzchnię ściółki po aplikacji należy zwilżyć wodą).

Warstwa ta przepuszcza wodę, powietrze i nawozy, a co istotne – nie ma wpływu na wzrost roślin. Jednocześnie nie dochodzi do wysypywania się ściółki podczas transportu roślin. Brak światła słonecznego pod tą warstwą uniemożliwia z kolei kiełkowanie nasion chwastów, które mogą się zdarzyć w podłożu.

Okres trwałości tej ściółki wynosi cały sezon produkcyjny. SAN TOP może być stosowany zarówno do obsypywania doniczek (wszystkich kształtów), jak i do multiplatów. Jak podkreśla M. Stuchlik, wystarczy cienka, 6-milimetrowa warstwa tego produktu – jest to znaczna różnica w porównaniu z rozwiązaniami, do których szkółkarze są od lat przyzwyczajeni. Przykładowo, 1 m3 SAN TOPU wystarcza do obsypania około 20500 doniczek P9, a 1 m3 produktów wymagających warstwy 30 mm spełnia zapotrzebowanie na około 4000 doniczek. To różnica niemal 17 tys. sztuk. Osiągamy więc niespotykaną dotąd wydajność – tłumaczy M. Stuchlik.

Ściółka z łusek gryki - SAN TOP - nadaje się do ściółkowania także roślin w doniczkach P9, fot. CERES INTERNATIONAL
Ściółka z łusek gryki – SAN TOP – nadaje się do ściółkowania także roślin w doniczkach P9, fot. CERES INTERNATIONAL

Ściółka z łusek gryki SAN TOP, fot. CERES INTERNATIONAL
Ściółka z łusek gryki SAN TOP, fot. CERES INTERNATIONAL

Popularną ściółką wykorzystywaną w produkcji kontenerowej w polskich szkółkach jest „mulcz szkółkarski”, czyli zrębki otrzymane z drewna odpadowego drzew iglastych, zabarwione neutralnymi dla środowiska barwnikami i chelatami żelaza (oferują ją m.in. firmy Agaris Poland Sp. z o.o. – dawniej – Hollas Sp. z o.o. oraz Klasmann-Deilmann).

Zaleca się rozłożenie ich 2–4-centymetrowej warstwy na powierzchni podłoża w doniczkach, zaraz po ich posadzeniu. Możliwa jest aplikacja maszynowa lub ręczna tej ściółki. Po posadzeniu należy intensywnie podlać pojemnik z rośliną, podłożem i mulczem, koniecznie od góry, dzięki czemu uzyska się lepsze przyleganie do podłoża. W procesie tym udział biorą resztki żywic i tlenek żelaza, dzięki czemu ściółka jest stabilna i nie osypuje się w razie przewrócenia się doniczki.

Mulcz szkółkarski ogranicza wzrost chwastów, a także wątrobowców, glonów i mchów, ponadto stabilizuje temperaturę i wilgotność podłoża w pojemnikach. Dzięki właściwościom termoregulacyjnym, zimą stanowi ochronę przed przemarzaniem, a latem przed nadmiernym nagrzewaniem się podłoża. Należy jednak pamiętać, że w wyniku stosowania tej ściółki może wzrosnąć zapotrzebowanie na nawozy azotowe.

Sćiółka podnosi też estetykę roślin (tu kontenerownia w Szkółkach Kurowski), fot. I. Sprzączka
Ściółka podnosi też estetykę roślin (tu kontenerownia w Szkółkach Kurowski), fot. I. Sprzączka

Czym ściółkować rośliny? W szkółkach wykorzystywany jest także produkt o nazwie Bio-top, uzyskiwany z okrywy nasion migdałowca, które zespolone są klejem roślinnym ze skrobi i mączki (nie absorbującymi wody). Po aplikacji i podlaniu ściółka ta tworzy elastyczną powłokę zapobiegającą kiełkowaniu nasion chwastów. Jak podaje producent, w polu ma ona trwałość co najmniej 10 miesięcy, a w uprawie pod osłonami – minimum 14 miesięcy.

Dzięki obecności kleju nie jest wywiewana z pojemników, przepuszcza powietrze, wodę lub pożywkę. Jak każda ściółka, ogranicza parowanie wody z podłoża w pojemniku. Ulega stopniowej biodegradacji, a do sporządzenia skutecznej ściółki wystarcza stosunkowo cienka, bo 0,5-centymetrowa warstwa.

Aplikacja maszynowa

Na naszym rynku dostępne są obsypywarki do mulczu wszystkich liczących się producentów maszyn, .in. Willburg Projecten B.V. (dystrybutor P.U.H. VENTA Sp. z o.o., CERES INTERNATIONAL Sp. z o.o.), Javo i Visser Horti Systems (Royal Brinkman Polska Sp. z o.o.) czy Martin Stolze B.V. Maszyny te są jednymi z najchętniej kupowanych w ostatnich latach.
Obsypywarki do mulczu są urządzeniami łatwymi do włączenia w ciąg produkcyjny – najczęściej ustawia się je za doniczkarką, a między nimi znajduje się taśmociąg, z kolei za obsypywarką często montuje się taśmociąg z tunelem nawadniającym. Budowa tej maszyny jest niezwykle prosta – składa się z zasobnika na mulcz, elewatora i zsypu. Ściółka podawana jest na powierzchnię podłoża w doniczkach z roślinami, obracanymi między dwoma taśmami (zapewnia to równomierne rozsypywanie materiału ściółkującego na powierzchni podłoża). Nadmiar ściółki gromadzony jest w zbiorniku – może ona być wykorzystana ponownie. Obsypywarki można wykorzystać do aplikacji każdego, sypkiego i lekkiego materiału ściółkującego.

Obsypywarka do mulczu Willburg Projecten B.V., fot. I. Sprzączka
Obsypywarka do mulczu Willburg Projecten B.V., fot. I. Sprzączka
Obsypywarka do mulczu jest łatwa do wpasowania w ciąg produkcyjny, fot. I. Sprzączka
Obsypywarka do mulczu jest łatwa do wpasowania w ciąg produkcyjny (tu w szkółce Szmit), fot. I. Sprzączka
Obsypywarka do mulczu w trakcie pracy, fot. I. Sprzączka
Obsypywarka do mulczu w trakcie pracy, fot. I. Sprzączka
Za obsypywarką do mulczu warto zamontować tunel nawadniający, fot. I. Sprzączka
Za obsypywarką do mulczu warto zamontować tunel nawadniający, fot. I. Sprzączka

Działanie tej maszyny można obejrzeć tu: https://www.youtube.com/watch?v=MwT8d10lySg

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.