Róża Green Summer®- złoto na targach Florall 2023

Karel Brosens z nagrodą za nagrodzoną złotym medalem różę Green Summer® na targach Florall w Belgii
Karel Brosens z nagrodą za nagrodzoną złotym medalem różę Green Summer®, fot. VLAM

Róża (Rosa) Green Summer® (‘VISallcover’) zdobyła złoty medal na targach Florall 2023 w Belgii. Jury uznało ją za najbardziej innowacyjną odmianę spośród wszystkich 16 kandydatek do nagrody. Jej hodowcą jest Martin Vissers (Viva International Bvba), a do konkursu zgłosiła ją firma Meerplant B.V.


Jak podało w uzasadnieniu jury konkursu, wartością dodaną róży Green Summer® jest możliwość jej wykorzystania zarówno we wnętrzach, jak i do uprawy w pojemnikach tarasowych i na rabacie w ogrodzie.

Złoty medal

Co jeszcze zdecydowało o wygranej? Odmiana ta jest odporna na choroby, niekorzystne warunki pogodowe, łatwa i niekłopotliwa w uprawie. Jej bardzo liczne kwiaty są białe, pojedyncze, pachnące, oblegane przez pszczoły i inne owady zapylające. Błyszczące, żywozielone liście szczelnie tworzą zwarty kobierzec. Dzięki temu żadne chwasty rosnące w towarzystwie tej róży nie mają szans. Krzewy osiągają wysokość 20–30 cm. Róża Green Summer® rośnie na własnych korzeniach, więc nie ma problemu z usuwaniem dzikich odrostów. Ładnie wygląda na froncie bylinowych rabat, ale także na terenach zieleni miejskiej (w grupie zaleca się je sadzić co 50 cm). Odmiana ta była już wielokrotnie nagradzana na wielu konkursach róż.

Róża Green Summer®. Kwiaty są pojedyncze, pachnące, oblegane przez owady zapylające
Kwiaty róży Green Summer® są pojedyncze, pachnące, oblegane przez owady zapylające, fot. All-Round Communications
Róża Green Summer®. Krzewy w pojemnikach
Krzewy róży Green Summer®, fot. VLAM

Srebrny medal

W konkursie nagrodzono jeszcze dwie rośliny. Srebrny medal trafił do firmy Willy De Nolf NV za Distylium ‘Swing Low’ (PIIDIST-VI) oferowane pod marką First Editions®. Ta okrywowa, zimozielona roślina znakomicie znosi cięcie, gęsto się krzewi i dobrze zakrywa powierzchnię gleby nie dopuszczając do rozwoju chwastów.

Distylium ‘Swing Low’ - krzew okrywowy, zimozielony, do cięcia
Distylium ‘Swing Low’, fot. VLAM

Medal brązowy

Brązowym medalem nagrodzono cis pospolity (Taxus baccata) ‘HER2016T02’ (TINY T) zgłoszony do konkursu przez firmę Herplant B.V. Odmiana ta jest kompaktowa, o zwartym, wzniesionym pokroju i ciemnozielonych, krótkich igłach. Przydatna jest na niskie żywopłoty, jest niekłopotliwa w uprawie.

Cis pospolity TINY T o bardzo niskim wzroście, wzniesiony pokrój, na niskie żywopłoty
Cis pospolity TINY T, fot. VLAM

Na podstawie informacji All-Round Communications i VLAM

O innych roślinach medalistkach – złotych medalach Fleuroselectu można przeczytać w tym artykule.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.