Rynkowe nowości na targach IPM ESSEN 2024

fot. Messe Essen/Muchnik

Już od 16 lat podczas targów IPM ESSEN Centralny Związek Ogrodniczy (Zentralverbland Gartenbau – ZVG) organizuje konkurs na najlepsze nowości. W tym roku o tytuł walczyło 55 nowych odmian roślin ozdobnych, w ośmiu kategoriach. Jury zwracało tym razem większą uwagę na wybrane cechy roślin, m.in. łatwość uprawy, przystosowanie do zmian klimatycznych i obfitość kwitnienia. 

Rośliny balkonowo-rabatowe

W tej kategorii zwyciężył katarantus różowy (Catharanthus roseus) Soirée ‘White’ zgłoszony do konkursu przez firmę MNP/Suntory.

Rośliny te, często spotykane pod nazwą „barwinek”, są świetną propozycją na upalne i suche lata. Doskonale znoszą takie stresowe warunki, a przy tym zdobią ładnymi liśćmi i obficie kwitną.

IPM konkurs nowości Katarantus różowy Soirée ‘White’
Katarantus różowy Soirée ‘White’, fot. I. Stelmasiewicz

Odmiana Soirée ‘White’ tworzy drobne, ale bardzo liczne, białe kwiaty. Te rozmnażane z sadzonek rośliny są kompaktowe i mają zwarty pokrój. Są przydatne do uprawy w doniczkach różnej wielkości, nawet o średnicy 7–8 cm. Tym samym proponuje się je jako kwiatowy dodatek do prezentu.

Poza odpornością na suszę i upał, katarantus różowy Soirée ‘White’ znakomicie znosi także długotrwały deszcz. Rośliny te kwitną od marca do listopada.

Rośliny kwitnące wiosną

Zwycięską odmianą okazała się doniczkowa cyneraria (Pericallis cruentus) Mandala® Plus Magic Purple z firmy Dümmen Orange. Jury podkreślało wyjątkowy, fluorescencyjny kolor kwiatostanów oraz możliwość energooszczędnej produkcji tych roślin.

IPM konkurs nowości cyneraria Mandala® Plus Magic Purple
Cyneraria Mandala® Plus Magic Purple, fot. I. Stelmasiewicz

Odmiana ta ma bardzo atrakcyjne kwiatostany, ale i ładne, ciemnozielone liście. Kwitnie od marca do maja. Może być uprawiana pojedynczo i w kompozycjach. Rośliny te bardzo dobrze się krzewią.

Kwitnące rośliny doniczkowe

Za najlepszą odmianę w tej kategorii uznano storczyk Zygopetalum ‘Oxygen Optymistic’ wyhodowany w firmie Alpha Orchids Breeding.

Co przesądziło o wygranej? Liczne i pachnące kwiaty, które są fioletowo-zielone z ciemnym rysunkiem. Rośliny mają dość zwarty pokrój.

IPM konkurs nowości Zygopetalum ‘Oxygen Optymistic’
Zygopetalum ‘Oxygen Optymistic’, fot. I. Stelmasiewicz

Zielone rośliny doniczkowe

Najwięcej głosów jury zdobyła grupa Medivera aloesu zwyczajnego (Aloe vera). O zwycięstwie przesądziły: kompaktowy i równomierny wzrost roślin oraz zwarty pokrój.

Dzięki atrakcyjnym i spójnym wzorom na liściach rośliny te wyglądają bardzo szlachetnie. Są one przeznaczone do uprawy we wnętrzach, choć w cieplejszych porach roku mogą zdobić też tarasy.

IPM konkurs nowości aloes Medivera
Aloes zwyczajny z grupy Medivera, fot. I. Stelmasiewicz

Sok z liści ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Może być stosowany na niewielkie rany. Do konkursu zgłosiła tę propozycję firma Amigo Plant, a hodowcą tych aloesów jest przedsiębiorstwo NovoAmi BV.

Byliny

Za najlepszą nowość w tej kategorii uznano ciemiernik (Helleborus) FROSTKISS ‘Vibey Velvet’ z firmy AllPlant (jej hodowcą jest przedsiębiorstwo Eternal Plant Boijl BV).

Odmiana ta tworzy burgundowe, wyniesione ponad liście, liczne kwiaty. Kwitną już roczne rośliny. Mają one zwarty, wzniesiony pokrój i mogą być uprawiane w dużym zagęszczeniu. Pierwsze kwiaty pojawiają się w styczniu, ostatnie – w kwietniu. Poza okresem kwitnienia dekoracyjne są liście – ciemnozielone z jasnozielonym żyłkowaniem.

IPM konkurs nowości ciemiernik FROSTKISS ‘Vibey Velvet’
Ciemiernik FROSTKISS ‘Vibey Velvet’, fot. I. Stelmasiewicz

Owoce/warzywa balkonowe

W tej kategorii zwycięzcą okazał się chrzan japoński (Eutrema japonicum) ‘Hana Utogi’.

Roślina ta, bardziej kojarzona pod nazwą wasabi, ma zwarty pokrój, niewielkie rozmiary i liczne, jadalne kwiaty. Jej kłącza o ostrym smaku są znaną przyprawą kuchni azjatyckiej. Do konkursu zgłosiła ją firma FitzGerald Nurseries Lt. Jury podkreślało jej przydatność do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach oraz tworzenia miniogrodów miejskich.

IPM konkurs nowości chrzan japoński ‘Hana Utogi’
Chrzan japoński ‘Hana Utogi’, fot. I. Stelmasiewicz

Krzewy

Jury przyznało nagrodę w tej kategorii ognikowi szkarłatnemu (Pyracantha coccinea) ‘Orange Star’ zgłoszonemu do konkursu przez firmę Hoogeveen Plants.

Podkreślano, że to roślina znakomicie radząca sobie ze zmianami klimatu, zwłaszcza z upałem i suszą. Jej dodatkową zaletą jest to, że jest zimozielona. Liczne, duże, pomarańczowe owoce stanowią nie tylko dekorację. Są też źródłem pożywienia dla ptaków.

IPM konkurs nowości ognik szkarłatny 'Orange Star'
Ognik szkarłatny 'Orange Star’, fot. I. Stelmasiewicz

Białe kwiaty, pojawiające się wczesnym latem, są z kolei dobrą stołówką dla owadów zapylających. Odmiana ‘Orange Star; ma wyprostowany, zwarty pokrój. Może być uprawiana zarówno na rabatach, jak i w pojemnikach ustawianych na tarasach.

Nagroda specjalna

Trafiła ona na ręce firmy Cactusmania di Manera Bruno, która zgłosiła do konkursu mieszaniec xMangave Mad about Mangave® ‘Praying Hands’ (hodowcą tej rośliny jest firma Walters Gardens Inc.).

To stosunkowo nowa hybryda, znakomicie przystosowana – jak i inne przedstawicielki tej grupy – do coraz gorętszych i bardziej suchych lat. Do tego ma nowoczesny, oryginalny wygląd – jej mięsiste, ciemnozielone liście z bordową obwódką są wzniesione. Rośliny te są bardzo łatwe w uprawie. W naszym klimacie będą znakomitą ozdobą tarasów. Na zimę wymagają zabezpieczenia przed mrozem.

IPM konkurs nowości xMangave Mad about Mangave® ‘Praying Hands’
xMangave Mad about Mangave® ‘Praying Hands’, fot. I. Stelmasiewicz

Nagroda publiczności

Zwiedzający najwięcej głosów oddali na hortensję ogrodową (Hydrangea macrophylla) Eclipse® oferowaną pod marką First Editions®. To pierwsza przedstawicielka tego gatunku o ciemno zabarwionych liściach, które zachowują intensywność barwy nawet w upalne lato (nie zielenieją jak u innych). Takie też wyrastają po nawet silnym cięciu. Z ciemnymi liśćmi kontrastują malinowo-kremowe kwiatostany. Do konkursu zgłosiła ją firma Bailey Nurseries International.

IPM konkurs nowości hortensja ogrodowa Eclipse®
Hortensja ogrodowa Eclipse®, fot. I. Stelmasiewicz

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.