Już od 16 lat podczas targów IPM ESSEN Centralny Związek Ogrodniczy (Zentralverbland Gartenbau – ZVG) organizuje konkurs na najlepsze nowości. W tym roku o tytuł walczyło 55 nowych odmian roślin ozdobnych, w ośmiu kategoriach. Jury zwracało tym razem większą uwagę na wybrane cechy roślin, m.in. łatwość uprawy, przystosowanie do zmian klimatycznych i obfitość kwitnienia.
Rośliny balkonowo-rabatowe
W tej kategorii zwyciężył katarantus różowy (Catharanthus roseus) Soirée ‘White’ zgłoszony do konkursu przez firmę MNP/Suntory.
Rośliny te, często spotykane pod nazwą „barwinek”, są świetną propozycją na upalne i suche lata. Doskonale znoszą takie stresowe warunki, a przy tym zdobią ładnymi liśćmi i obficie kwitną.
Odmiana Soirée ‘White’ tworzy drobne, ale bardzo liczne, białe kwiaty. Te rozmnażane z sadzonek rośliny są kompaktowe i mają zwarty pokrój. Są przydatne do uprawy w doniczkach różnej wielkości, nawet o średnicy 7–8 cm. Tym samym proponuje się je jako kwiatowy dodatek do prezentu.
Poza odpornością na suszę i upał, katarantus różowy Soirée ‘White’ znakomicie znosi także długotrwały deszcz. Rośliny te kwitną od marca do listopada.
Rośliny kwitnące wiosną
Zwycięską odmianą okazała się doniczkowa cyneraria (Pericallis cruentus) Mandala® Plus Magic Purple z firmy Dümmen Orange. Jury podkreślało wyjątkowy, fluorescencyjny kolor kwiatostanów oraz możliwość energooszczędnej produkcji tych roślin.
Odmiana ta ma bardzo atrakcyjne kwiatostany, ale i ładne, ciemnozielone liście. Kwitnie od marca do maja. Może być uprawiana pojedynczo i w kompozycjach. Rośliny te bardzo dobrze się krzewią.
Kwitnące rośliny doniczkowe
Za najlepszą odmianę w tej kategorii uznano storczyk Zygopetalum ‘Oxygen Optymistic’ wyhodowany w firmie Alpha Orchids Breeding.
Co przesądziło o wygranej? Liczne i pachnące kwiaty, które są fioletowo-zielone z ciemnym rysunkiem. Rośliny mają dość zwarty pokrój.
Zielone rośliny doniczkowe
Najwięcej głosów jury zdobyła grupa Medivera aloesu zwyczajnego (Aloe vera). O zwycięstwie przesądziły: kompaktowy i równomierny wzrost roślin oraz zwarty pokrój.
Dzięki atrakcyjnym i spójnym wzorom na liściach rośliny te wyglądają bardzo szlachetnie. Są one przeznaczone do uprawy we wnętrzach, choć w cieplejszych porach roku mogą zdobić też tarasy.
Sok z liści ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Może być stosowany na niewielkie rany. Do konkursu zgłosiła tę propozycję firma Amigo Plant, a hodowcą tych aloesów jest przedsiębiorstwo NovoAmi BV.
Byliny
Za najlepszą nowość w tej kategorii uznano ciemiernik (Helleborus) FROSTKISS ‘Vibey Velvet’ z firmy AllPlant (jej hodowcą jest przedsiębiorstwo Eternal Plant Boijl BV).
Odmiana ta tworzy burgundowe, wyniesione ponad liście, liczne kwiaty. Kwitną już roczne rośliny. Mają one zwarty, wzniesiony pokrój i mogą być uprawiane w dużym zagęszczeniu. Pierwsze kwiaty pojawiają się w styczniu, ostatnie – w kwietniu. Poza okresem kwitnienia dekoracyjne są liście – ciemnozielone z jasnozielonym żyłkowaniem.
Owoce/warzywa balkonowe
W tej kategorii zwycięzcą okazał się chrzan japoński (Eutrema japonicum) ‘Hana Utogi’.
Roślina ta, bardziej kojarzona pod nazwą wasabi, ma zwarty pokrój, niewielkie rozmiary i liczne, jadalne kwiaty. Jej kłącza o ostrym smaku są znaną przyprawą kuchni azjatyckiej. Do konkursu zgłosiła ją firma FitzGerald Nurseries Lt. Jury podkreślało jej przydatność do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach oraz tworzenia miniogrodów miejskich.
Krzewy
Jury przyznało nagrodę w tej kategorii ognikowi szkarłatnemu (Pyracantha coccinea) ‘Orange Star’ zgłoszonemu do konkursu przez firmę Hoogeveen Plants.
Podkreślano, że to roślina znakomicie radząca sobie ze zmianami klimatu, zwłaszcza z upałem i suszą. Jej dodatkową zaletą jest to, że jest zimozielona. Liczne, duże, pomarańczowe owoce stanowią nie tylko dekorację. Są też źródłem pożywienia dla ptaków.
Białe kwiaty, pojawiające się wczesnym latem, są z kolei dobrą stołówką dla owadów zapylających. Odmiana ‘Orange Star; ma wyprostowany, zwarty pokrój. Może być uprawiana zarówno na rabatach, jak i w pojemnikach ustawianych na tarasach.
Nagroda specjalna
Trafiła ona na ręce firmy Cactusmania di Manera Bruno, która zgłosiła do konkursu mieszaniec xMangave Mad about Mangave® ‘Praying Hands’ (hodowcą tej rośliny jest firma Walters Gardens Inc.).
To stosunkowo nowa hybryda, znakomicie przystosowana – jak i inne przedstawicielki tej grupy – do coraz gorętszych i bardziej suchych lat. Do tego ma nowoczesny, oryginalny wygląd – jej mięsiste, ciemnozielone liście z bordową obwódką są wzniesione. Rośliny te są bardzo łatwe w uprawie. W naszym klimacie będą znakomitą ozdobą tarasów. Na zimę wymagają zabezpieczenia przed mrozem.
Nagroda publiczności
Zwiedzający najwięcej głosów oddali na hortensję ogrodową (Hydrangea macrophylla) Eclipse® oferowaną pod marką First Editions®. To pierwsza przedstawicielka tego gatunku o ciemno zabarwionych liściach, które zachowują intensywność barwy nawet w upalne lato (nie zielenieją jak u innych). Takie też wyrastają po nawet silnym cięciu. Z ciemnymi liśćmi kontrastują malinowo-kremowe kwiatostany. Do konkursu zgłosiła ją firma Bailey Nurseries International.