Targi IPM ESSEN, poza ważnym miejscem prezentacji roślin ozdobnych, są też znakomita areną ważnych spotkań branżowych. Do takich należy gala wręczenia tytułu Międzynarodowego Ogrodnika Roku (International Grower of the Year). Już od 15 lat konkurs organizuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów-Ogrodników (International Association of Horticultural Producers – AIPH). Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 23 stycznia 2024 r.
Ustanowiona w 2009 r. przez AIPH nagroda jest prestiżowym w zielonej branży wyróżnieniem dla najlepszych gospodarstw ogrodniczych, w których produkowane są rośliny ozdobne. Najlepsze, czyli takie, które dzięki stosowanym w nim dobrym praktykom mogą być przykładem dla innych.
Nagrody przyznaje się w czterech kategoriach:
- „Rośliny finalne” (materiał szkółkarski)
- „Młode rośliny” (materiał wyjściowy do dalszej produkcji)
- „Kwiaty cięte i cebule kwiatowe”
- „Zrównoważony rozwój”.
Spośród zwycięzców w tych kategoriach wyłaniana jest jedna, najbardziej wyróżniająca się firma, która otrzymuje najważniejszy tytuł Międzynarodowego Ogrodnika Roku i statuetkę Złotej Róży (Gold Rose).
Tytuł Międzynarodowy Ogrodnik Roku dla…
W 2024 r. Złota Róża, dla najlepszego z najlepszych, trafiła na ręce przedstawicieli firmy Greenwood Plants z Wielkiej Brytanii.
Szkółka ta została także zwycięzcą w dwóch innych kategoriach – „Zrównoważony rozwój” i „Rośliny finalne”.
Greenwood Plants to nowoczesne gospodarstwo produkujące około 6 milionów roślin rocznie, głównie na potrzeby nasadzeń na terenach zieleni. Firma ta działa w sześciu lokalizacjach w Wielkiej Brytanii, a łączna powierzchnia upraw wynosi ponad 40 ha.
Hasłem jej właścicieli jest „każda roślina ma znaczenie” i jest ono propagowane wśród 120-osobowej załogi. W gospodarstwie rośliny uprawiane są w podłożu beztorfowym. W 2023 r. Brytyjskie Towarzystwo ds. Handlu Ogrodniczego (Horticultural Trades Association – HTA) przyznało tej firmie tytuł “Producent roku bez torfu” (Peat Free Grower of the Year).
Sukcesywnie wdrażane są w niej elementy zrównoważonego rozwoju, a każda decyzja podejmowana na temat produkcji rozpatrywana jest właśnie przez ten pryzmat. Podejmuje się w niej działania zmierzające do redukcji emisji gazów cieplarnianych, co ostatecznie ma prowadzić do zerowego bilansu netto emisji. W planach jest uzyskanie samowystarczalności pod względem produkcji energii, redukcja poboru wody, ograniczenie zużycia tworzyw sztucznych jednorazowego użytku itp.
Jury IGOTY 2024 skomentowało wybór tak: „Greenwood Plants to innowacyjny producent roślin finalnych i uznany lider w zielonej branży. Każde działanie wynika z zasad zrównoważonego rozwoju. Aktywnie promuje swoje produkty i całą branżę w innowacyjny sposób”. Wysoka jakość roślin, dobra obsługa klienta, liczne branżowe kontakty itp. sprawiają, że firma stale się rozwija. W 2023 r. osiągnęła ona rekordowe obroty, o 15% wyższe w stosunku do 2022 r.
Młody Międzynarodowy Ogrodnik Roku 2024
Po raz drugi wręczono nagrodę Young International Grower of the Year. Mogły o nią walczyć osoby w wieku 25–40 lat, które uczestniczyły w kursie dla profesjonalnych ogrodników Jungle Talks Pro Manager Mastercourse.
Kandydaci – w sumie 15 osób – mieli przekonać jury swoimi propozycjami innowacyjnych rozwiązań w uprawie roślin ozdobnych. Spośród nich wybrano trzy osoby. Zwycięzcą został Colin Fernandes – koordynator działu testów w kenijskiej siedzibie firmy Marginpar w Kenii. Wśród trójki finalistów znalazł się przedstawiciel z Polski – Tomasz Dźwigoń. Obecnie pracuje jako dyrektor operacyjny w firmie JMP Flowers, w której wykorzystuje swoje 14-letnie doświadczenie zdobywane zarówno w Polsce, jak i w Holandii.
Zwycięzcy i finaliści IGOTY 2024 w poszczególnych kategoriach:
Kwiaty cięte i cebule kwiatowe:
Zwycięzca: Beyond Chrysant (Holandia)
Finalista: Yunnan Yunxiu Flower Co. Ltd. (Chiny)
Materiał wyjściowy:
Zwycięzca: Sjaak van Schie (Holandia)
Finaliści: Guangzhou Flower Research Center (Chiny) i Yunnan Shining Flora Co., Ltd. (Chiny)
Rośliny finalne:
Zwycięzca: Greenwood Plants (Wielka Brytania)
Finaliści: Huverba BV (Holandia) i Kwekerij Dirk Mermans (Belgia)
Zrównoważony rozwój:
Zwycięzca: Greenwood Plants (Wielka Brytania)
Finaliści: Beyond Chrysant (Holandia), Fitoralia (Hiszpania), Kwekerij Dirk Mermans (Belgia)
Młody Międzynarodowy Ogrodnik Roku:
Zwycięzca: Colin Fernandes (Kenia)
Finaliści: Tomasz Dźwigoń (Polska) i Zhuoer Fang (Chiny)
Na podstawie informacji AIPH