Co nowego w uprawie roślin pod osłonami? Poznaj 3 nowinki

uprawa roślin w szklarni na przesuwnych stołach uprawowych
fot. I. Stelmasiewicz

Prezentujemy Państwu nasz wybór tego, co nowe w produkcji roślin pod osłonami. W tej dziedzinie następuje konsekwentna zmiana paradygmatu. Kwiaciarstwo zmienia się na bardziej zmechanizowane, zautomatyzowane, zoptymalizowane pod kątem produkcji i oszczędności energii.

Hermetyczne kurtyny termoizolacyjne do szklarni. Czy staną się nowym standardem?

Obecnie używane kurtyny termoizolacyjne nie są hermetyczne. Umożliwiają kontrolowany przepływ wilgoci z jednej strony na drugą. Jest to realizowane najczęściej za pomocą wszytych nici ze specjalnej przędzy.

Ścieg ten przechodzi z jednej strony ekranu na drugi. To powoduje, że wilgoć, która skrapla się na powierzchni ekranu z jednej strony wchłaniana jest przez tę nić i kapilarnie transportowana na drugą stronę, gdzie odparowuje.

Zbliżenie na strukturę kurtyny cieniujacotermoizolacyjnej
Struktura kurtyny cieniująco-termoizolacyjnej, for. I. Stelmasiewicz

Na powierzchni kurtyny są też otwory pozostawione przez igłę wszywającą te nici.
To powoduje, że jakaś część ogrzanego powietrza wydostaje się z ogrzewanej części pomieszczenia. Niewielka część, ale jednak jest to ucieczka ciepła i wzrost kosztów.

Hermetyczne kurtyny są pozbawione tej cechy. Nie dochodzi w nich ani do przenikania wilgoci, ani do niekontrolowanego przepływu ogrzanego powietrza.

Hermetyczne kurtyny a wilgoć w szklarni

Skoro hermetyczne kurtyny nie przepuszczają pary i powietrza, to z pewnością w tak zamkniętej przestrzeni wzrasta wilgotność powietrza.
Oczywiście jest to prawda. Jednak zakłada się, że takie kurtyny będą stosowane razem z osuszaczami powietrza.

To osuszacze powietrza przejmą na siebie zadanie kontrolowania poziomu wilgotności. Osuszacze są alternatywą dla wentylacji szklarni poprzez otwory wentylacyjne. Dzięki nim precyzyjniej można kontrolować poziom wilgoci.

Brak tradycyjnej wentylacji to brak ucieczki ciepłego wilgotnego powietrza, które zajmuje chłodne (to trzeba podgrzewać do zadanej temperatury).

Osuszanie powietrza pod osłonami z odzyskiem ciepła. Urządzenie widziane od frontu. WIdoczne wentylatory i wloty wilgotnego powietrza
Osuszanie powietrza pod osłonami z odzyskiem ciepła. Fot. Agam

Osuszacze, usuwając wilgoć, odbierają ciepło zawarte w parze wodnej, którą nasączone jest powietrze. To odzyskane ciepło można wprowadzić w układ ogrzewania podnosząc jego sprawność.

Ponadto, osuszając powietrze urządzenia te wymuszają jego przepływ. To wyrównuje temperaturę i poziom wilgotności na całej powierzchni uprawy.

Zaletami takiego rozwiązania, czyli hermetycznych kurtyn i osuszacza powietrza, są:

  • Stabilniejszy klimat pod osłonami
  • Równomierny poziom wilgotności
  • Łatwiejsza kontrola i sterowanie klimatem
  • Oszczędność energii

Niezależny audyt oświetlenia LED. Czy potrzebny?

Producenci roślin ozdobnych wkraczają w erę oświetlenia asymilacyjnego LED. To źródło światła posiada szereg zalet w porównaniu z tradycyjnymi. Jednak jedna zaleta przebija się na plan pierwszy. Jest nią duża oszczędność energii elektrycznej.

LEDy dają jednak więcej. Dzięki nim można dobrać nie tylko ilość światła docierającego do roślin, ale też jego spektrum.

Oświetlenie LED w szklarnii przy produkcji lilii
Fot. Moermanlilium bv

Jak się okazuje, spektrum ma znaczenie. Rośliny reagują na to, czy w spektrum jest więcej barw czerwonych czy niebieskich. A nawet dodając więcej ultrafioletu lub podczerwieni, niż występuje w świetle słonecznym. Spektrum oświetlenia LED można regulować i dobierać z korzyścią dla uprawianych roślin.

Niemal każdy producent i instalator zwraca na to uwagę potencjalnego inwestora. Są to też nierzadko dominujące cechy planowanej instalacji.
Czy jednak inwestor dostaje dokładnie to, na co się umówił z wykonawcą? Tego nie może być pewien.

Klient powinien wiedzieć za co zapłacił

Pomiary po zakończeniu instalacji i później w trakcie użytkowania najczęściej są przeprowadzane przez firmę, która instalowała oświetlenie LED. Lub przez producenta źródeł światła.
Metodologia pomiarów między firmami się różni, a nawet drobne różnice mogą przekładać się na znaczące zmiany w badanych wartościach.

Czy jest szansa na to, by pomiary były bezstronne, dokładne i niezależne? Przykład Holandii i innych krajów Europy Zachodniej daje taką nadzieję. Tam rynek sam o to zadbał, a tę nisze wypełniają firmy specjalizujące się w pomiarach oświetlenia.

Szczególnie jedna wyróżnia się na ich tle. Zadbała ona o to, by ustalić z głównymi producentami i instalatorami procedury, protokoły pomiarów, ich warunki itp.
To powoduje, że nie ma miejsca na różną i stronniczą interpretację wyników pomiarów. Klient dostaje rzetelne wyniki i na ich podstawie może ocenić, czy jego oczekiwania zostały spełnione.

Dzięki temu zarówno umowy, jak i ewentualna procedura uznania gwarancji są bardziej przejrzyste, szybsze i mniej kontrowersyjne.

Optymalizacja przestrzeni — optymalizacja produkcji

Koszty uprawy roślin ozdobnych pod osłonami są wysokie. Każdy metr kwadratowy jest cenny, a jego utrzymanie kosztuje.

Dlatego kluczem do zmniejszenia jednostkowych kosztów produkcji roślin jest optymalizacja przestrzeni. Czyli takie działania, by na danym obszarze uprawiać jak najwięcej roślin i w jak najkrótszych cyklach produkcyjnych, zachowując wysoką ich jakość.

Stoły uprawowe

To jeden z podstawowych elementów optymalizacji upraw pod osłonami. Dzięki nim optymalizowana jest nie tylko przestrzeń, ale też prace pielęgnacyjne i dostarczanie roślinom wody.

Stoły uprawowe pozwalają na większe zagęszczenie roślin, gdy nie wymagają przeprowadzania przy nich żadnych prac. Gdy zaś konieczne są zabiegi pielęgnacyjne, to stoły uprawowe zapewniają większy i lepszy dostęp do roślin. Przyśpiesza to cały proces i ułatwia. Powoduje też mniejsze zmęczenie pracowników, a ich wydajność nie spada tak bardzo.

uprawa roślin ozdobnych na stołach uprawowych
Uprawa roślin na stołach uprawowych ma wiele zalet, fot. I. Stelmasiewicz

Podniesienie upraw od poziomu gruntu to też oszczędności na ogrzewaniu. Na wysokości stołu uprawowego jest po prostu cieplej niż przy samej ziemi. To bardzo ważna obecnie zaleta.

Oddalenie od gruntu to też mniejsze narażenie upraw na działanie szkodników i chorób. Na stołach łatwiej zachować odpowiednio sterylne warunki, a je same poddać po zakończonej produkcji dezynfekcji.

Łatwiejsze jest też równomierne nawożenie i nawadnianie oraz kontrola roślin.

Nie bez znaczenia dla roślin ozdobnych jest wartość estetyczna. Rośliny podniesione bliżej oczu potencjalnych nabywców wydają się większe i atrakcyjniejsze.

Wreszcie uprawa roślin na stołach ułatwia proces mechanizacji i automatyzacji w gospodarstwie. To zaś jest kierunkiem niezbędnym by utrzymać konkurencyjność i produkcję w warunkach odpływu pracowników.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.