Mączlik szklarniowy. Czy niższa temperatura to większy problem?

Mączlik szklarniowy - zwalczanie
Fot. I. Stelmasiewicz

Mączlik szklarniowy to problem dobrze znany ogrodnikom. Uszkadza liście, przenosi wirusy. Wydzielana spadź zwiększa niebezpieczeństwo rozwoju grzybów pleśniowych. W jego zwalczaniu dotychczasowe środki biologiczne mogą okazać się mało skuteczne.
Zaobserwowano, że po obniżeniu temperatury w szklarniach, aktywność naturalnych wrogów mączlika szklarniowego maleje. Czyli oszczędzając energię, pozbawiamy się części ochrony przed tym szkodnikiem. Czy jesteśmy już skazani na wybór mniejszego zła? Ten artykuł przybliża temat badań nad poszukiwaniem naturalnych wrogów mączlika aktywnych w niższych temperaturach.

W artykule:

  • Mączlik szklarniowy – szkodnik roślin szklarniowych
  • Wpływ temperatury na populację mączlika
  • Tradycyjne środki zwalczające szkodnika
  • Naturalni wrogowie mączlika szklarniwego

Ubiegłoroczne podwyżki cen energii, to nowe wyzwania dla producentów roślin ozdobnych pod osłonami. W tej nowej rzeczywistości radzą sobie na wiele sposobów. Jednym z nich jest obniżenie temperatury w obiektach.
Czasem przynosi to pozorne oszczędności. Czasem zaś nowe zagrożenia.

Jednym z nich jest spadek aktywności naturalnych wrogów mączlika szklarniowego, a w rezultacie rozwój populacji tego owada i zwiększone straty w uprawach pod osłonami.

Pod osłonami chłodniej, a mączlik szklarniowy ma się dobrze

Zaobserwowano, że mączlik rozmnaża się również zimą i w niższych temperaturach. Przy mniejszej aktywności owadów, które żywią się jego jajami i larwami, jego populacja wzrasta. Kiedy zrobi się cieplej, mączlik ma już „lepszy start” i jego populacja rośnie szybciej niż jego naturalnych wrogów.

Mączlik szklarniowy na liściu rośliny
Fot. A. Czerwińska-Nowak

W rezultacie uprawy pod osłonami mogą zostać zaatakowane i opanowane przez tego owada. Prowadzi to niestety do często poważnego uszkodzenia roślin. W rezultacie ich atrakcyjność handlowa i wartość spada, a ich dalsza produkcja często przestaje być opłacalna i uzasadniona.

Jest to więc poważny problem, który będzie obecny, dopóki nie będzie dla ogrodnictwa dostępnych tańszych źródeł ciepła.

Biedronki i grzyby w walce z mączlikiem szklarniowym

Tym problemem planuje zająć się Uniwersytet i Centrum Badawcze w Wageningen (Holandia) – University & Reserch Centre (WUR). WUR planuje przeprowadzić kompleksowe badania i znaleźć naturalne rozwiązanie. Celem jest wytypowanie organizmów, które pomimo niższej temperatury pod osłonami nadal będą aktywnie zwalczać jaja i larwy mączlika.

Do tego zadania wytypowano wstępnie naturalnie występujące drapieżniki. Są to głównie drapieżne pluskwy, biedronki, sieciarki. Planowane jest też sprawdzenie działania grzybów pasożytniczych w redukcji populacji mączlika.

W tym celu jednostka badawcza zamierza pozyskać do współpracy producentów roślin pod osłonami, dostawców oraz innych partnerów. Planowane jest wypracowanie wspólnego planu i wdrożenie go do realizacji.

Alternatywy dla naturalnych wrogów mączlika

Pestycydy
Biologiczne zwalczanie mączlika szklarniowego to nie jedyny sposób, by się przed nim bronić. Chemiczne środki ochrony roślin dosyć skutecznie kontrolują jego populację. Daje to ogrodnikom możliwość obrony przed tym szkodnikiem.

Biologiczny środek zwalczania Mączlika szklarniowego
Fot. I. Stelmasiewicz

Ich zastosowanie jednak obarczone jest negatywnymi skutkami. Jednym z nich jest pozbycie się wraz ze szkodnikami tych owadów, które kontrolują ich populację. Należy też rygorystycznie dbać o poprawne ich stosowanie. W przeciwnym wypadku mogą stać się zagrożeniem dla zdrowia ludzi przebywających pod osłonami. Wreszcie, stosowanie pestycydów wiąże się z dodatkowymi kosztami uprawy. Głównie ich zakupu i zastosowania (robocizna, koszt osobistych środków ochronnych, odpowiednie bezpieczne przechowywanie).

Żółte tablice lepowe
Jest to sposób na ograniczenie populacji poprzez likwidowanie dorosłych osobników składających jaja . Dorosłe, latające owady są wabione poprzez żółtą barwę tablicy, do której się przyklejają. Takie tablice są też dobrym sposobem na monitorowanie ilości owadów pod osłonami. Regularne ich stosowanie i zliczanie owadów unieruchomionych na niej daje szyki wgląd w to, czy owadów w naszych uprawach przybywa, czy też są pod kontrolą.

Ten sposób ma jednak główną wadę. Niszczy jedynie osobniki dorosłe. Larwy, które żerują na roślinach, pozostają poza kontrolą. Wydaje się jednak, że jako środek dodatkowy dobrze się sprawdza.

Żółte tablice lepowe na mączlika szklarniowego
Fot. I. Stelmasiewicz

Mączlik szklarniowy

Czym jest mączlik szklarniowy? Jest to niewielki (2-3 mm) owad występujący w umiarkowanych strefach klimatycznych. Przypomina białą muszkę i często jest tak nazywany. Pomimo swojej nazwy nie występuje tylko w szklarniach. Jest szkodnikiem roślin tarasowych, balkonowych i rabatowych.

Pod osłonami pojawia się, kiedy gorące lato zmusza go do poszukiwania roślin, którymi się żywi. Dorosłe mączliki szklarniowe wlatują do szklarni lub tuneli i je zasiedlają. Inną drogą zainfekowania upraw jest przyniesienie jaj i larw na roślinach, na których żerują. Gdy już znajdą się pod osłonami, atakują rośliny. Na ich dolnej stronie składa jaja, z których wylęgają się larwy. One tak jak osobniki dorosłe, żywią sokiem z tkanek rośliny, doprowadzając do jej obumierania.

Podsumowanie

Mączlik szklarniowy to szkodnik, którego populacja rośnie wraz ze zmniejszeniem temperatury pod osłonami. Na szczęście możliwe jest zastosowanie jego naturalnych wrogów, którzy dobrze sobie radzą w tych niższych temperaturach. Alternatywą jest stosowanie dotychczasowych środków ochronnych, które nie są bez wad i generują koszty.

Tak więc czekamy na wyniki badań holenderskiej placówki badawczej z nadzieją, że znajdą rozwiązanie umożliwiające uniknąć żerowania mączlika szklarniowego i obniżenie temperatury pod osłonami. Na razie, jednym z rozwiązań, by zmniejszyć koszty ogrzewania w tunelach i szklarniach jest stosowanie kurtyn termoizolacyjnych. Zapraszamy do zapoznania się z tym tematem.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.