Holenderski rodowód, polska inżynieria. Ogrodnictwo przyszłości

MATERIAŁ PARTNERA GRUPA VISCON

Zespół VISCON w hali produkcyjnej w Słupsku
Zespół VISCON w hali produkcyjnej w Słupsku, fot. J. Dobrosz

W Słupsku, w województwie pomorskim, znajduje się największa powierzchnia produkcyjna grupy Viscon, która od ponad 50 lat zajmuje się automatyzacją. W listopadzie mieliśmy przyjemność odwiedzić biuro projektowe i zakład produkcyjny oraz zobaczyć, jak na co dzień wygląda praca przy projektowaniu i tworzeniu kompletnych linii produkcyjnych.

Grupa Viscon

Historia firmy zaczęła się w Holandii w 1967 roku. Od tamtego czasu aktywnie działa ona w branży automatyzacji. Ekspansja z czasem dotarła również do Polski, a obecność na naszym rynku nie ogranicza się jedynie do fabryki w Słupsku, gdzie znajduje się biuro projektowe i zakład produkcyjny. W Tychach, Poznaniu i Warszawie zlokalizowane są punkty serwisowo-sprzedażowe. Niedawno otwarto również punkt serwisowo-sprzedażowy w Czechach.
56 lat na rynku zobowiązuje. Ponad pół wieku to ogromne doświadczenie i niezwykle szerokie portfolio różnorodnych realizacji w kilku branżach w wielu zakątkach świata. Grupa Viscon oferuje m.in. automatyzację pakowni i systemy intralogistyczne dla producentów warzyw i owoców, automatyzację wylęgarni drobiu, oraz automatyzację dla branży ogrodniczej i szkółkarskiej. Dla szeroko pojętej branży ogrodniczej grupa oferuje swoje usługi pod nazwą VISCON Plant Technology, która dotąd była znana polskim ogrodnikom i szkółkarzom jako VISSER Horti Systems. W skrócie można powiedzieć, że Viscon pomaga lub wyręcza człowieka w procesach związanych z produkcją żywności. Wizja, która przyświeca firmie od lat to świat, w którym ludzie, zwierzęta i rośliny mogą razem współistnieć i się rozwijać.
Obecnie na terenie Polski firma zatrudnia ponad 100 osób. Począwszy od konstruktorów, monterów, serwisantów przez inżynierów automatyków, do przedstawicieli. Hala montażowa w Słupsku ma powierzchnię 8500 m2. Jesienią br., tuż obok istniejącej hali, rozpoczęto budowę nowej o powierzchni ponad 3000 m2. Zgrany zespół młodych inżynierów firmy sprawia, że w wybranych segmentach rynku automatyzacji grupa Viscon jest europejskim liderem.

maszyna do transportu doniczek z roślinami i ich rozstawiania
Space-O-Mat, czyli rozwiązanie do transportu doniczek i tac oraz rozstawiania doniczek w celu ograniczenia pracy w szklarni, fot. J. Dobrosz

Projekt i produkcja

Klienci mogą zamówić zarówno pojedyncze, uniwersalne maszyny, które można zastosować w wielu gospodarstwach ogrodniczych o podobnym profilu produkcji, jak i indywidualny projekt kompletnej linii produkcyjnej. Składają się one z wielu elementów i dostosowanej do konkretnych wymogów czy ograniczeń, na przykład pod względem wydajności, wymiarów i dokładnej lokalizacji każdej z maszyn. Każda z linii produkcyjnych jest ściśle zaprojektowana pod konkretne potrzeby danego klienta.
Tworzeniem, udoskonalaniem i aktualizacją programów zajmują się automatycy. Odpowiadają oni również za finalne uruchomienie linii przez klientów oraz szkoleniem przyszłych operatorów. Automatycy zajmują się również zdalnym serwisem całych linii, który jest możliwy dzięki urządzeniu Viscon CONNECT. Po wystąpieniu ewentualnej awarii klient kontaktuje się z firmą, a automatyk jest w stanie ją zdalnie usunąć. Dzięki temu obie strony oszczędzają bardzo cenny czas i koszty.

Flagowe rozwiązania w Polsce

Dwa najbardziej cenione i poszukiwane systemy w Polsce to Pic-O-Mat i Space-O-Mat. Pic-O-Mat to urządzenie do przesadzania roślin (np. z tac do donic). W siedzibie firmy mogliśmy zobaczyć transplanter z systemem kamer, które oceniają, czy roślina spełnia zadane kryteria– jeśli nie, sadzonka jest utylizowana. Inteligentna konstrukcja i odpowiednie dostosowanie chwytaka zapewnia minimalne uszkodzenia roślin. Poza oczywistym zwiększeniem wydajności niesie to za sobą kolejne wartości dodane – między innymi eliminuje zagrożenie kontaminacji roślin, ponieważ pracę wykonują sterylne chwytaki, a wszystko odbywa się w obszarze klatki transplantera.
Na ekranie komputera z przyjaznym dla użytkownika ekranem dotykowym można zobaczyć wszystkie przesadzane sadzonki. Proste funkcje programowania umożliwiają operatorowi szybkie wprowadzanie nowych kombinacji sadzenia. Można zapisać do 100 kombinacji sadzenia i wybrać je z prostego menu ekranowego w ciągu kilku sekund. Rekord Viscon Plant Technology w precyzyjnym przesadzaniu to 35 000 sadzonek na godzinę.
Natomiast system Space-o-Mat to rozwiązanie do transportu i rozstawiania doniczek i tac w celu ograniczenia pracy manualnej, która w tym procesie kosztuje szkółkarzy sporo czasu i energii. Mówiąc krótko, system służy do zarządzania wewnętrzną logistyką
– buforowania doniczek, które możemy transportować pomiędzy obszarami produkcji. Zapewniamy im również odpowiedni rozstaw, aby rośliny miały optymalną ilość miejsca do wegetacji.

Ponadto Grupa Viscon oferuje rozwiązania z zakresu:

  • napełniania i wysiewu
  • automatyzacji nawadniania i nawożenia
  • produkcji roślin z kultur tkankowych.
Maciej Kozak z firmy Viscon Plant Technology
Maciej Kozak – VISCON Plant Technology (dawniej VISSER Horti Systems), fot. J. Dobrosz

Podejście do klienta

Do każdego klienta firma podchodzi indywidualnie. Przedstawiciele przyjeżdżają do niego, wsłuchują się w potrzeby i wizje, które chciałby zrealizować poprzez automatyzację. Następnie po określeniu konkretnych zadań, jakie będą stały przed nowymi maszynami, mierzone są doniczki, tace i rośliny. Właśnie w ten sposób powstają kompletne linie produkcyjne. Przygotowanie projektu jest darmowe, dopiero po wykonaniu wstępnej dokumentacji przyszła linia produkcyjna zostaje wyceniona. Nie ma dwóch takich samych projektów, wszystkie są skrojone na miarę potrzeb.
Jednym z ostatnich etapów projektu są fabryczne testy i odbiór maszyny pod okiem klienta, które oczywiście odbywają się w Słupsku. Po zakończonych testach, rozpoczyna się wdrożenie już u klienta.
Automatyzacja produkcji ogrodniczej od lat jest główną częścią działalności Viscon Group Poland. Jednak, jak przyznają jej przedstawiciele, przyszłością branży jest digitalizacja i robotyzacja, oraz wykorzystanie sztucznej inteligencji do jeszcze doskonalszego nadzorowania procesów produkcyjnych i kontrolowania produktu finalnego.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.