Trendy, koncepcje, nowości od Syngenta Flowers

Ekspozycja roślin w firmie Syngenta Flowers w ramach FlowerTrials® zawsze jest przygotowywana z rozmachem, ale przemyślana, kierująca uwagę zwiedzających na wybrane koncepcje marketingowe i trendy. Nie inaczej było w tym roku – nie tylko zaprezentowano niemal pełny asortyment roślin balkonowo-rabatowych i bylin, ale też podkreślono kierunki działania firmy.


Choć niektóre kampanie realizowane są już od lat, ostatnio nabierają szczególnego znaczenia. Tak można powiedzieć o koncepcji „Heat lover”, w której zwraca się uwagę na rośliny odporne na upał. Zdaniem Bartłomieja Pierzchalskiego, specjalisty ds. wsparcia technicznego w firmie Syngenta Flowers, rynek tych roślin będzie rósł, bo coraz gorętsze i suchsze lata w coraz większym stopniu będą weryfikowały dobór sadzonych na balkonach i miejskich kwietnikach gatunków, które nie tracą szybko na jakości w warunkach stresu wodnego i termicznego. Na tej liście można znaleźć m.in. pelargonie (Pelargonium) z grupy Calliope®, delospermę (Delosperma), plektrantus (Plectranthus) czy katarantus różowy (Catharanthus roseus). W obrębie tego ostatniego gatunku firma Syngenta Flowers oferuje odmiany z grupy Cora i Cora Cascade, których przedstawicielki dobrze się krzewią, tworzą duże kwiaty i są odporne na infekcję przez zarodniki konidialne Phytophthora spp. roznoszone z prądem powietrza (co poświadcza znak XDR).

Gatunki odporne na suszę w firmie Syngenta

Gatunki odporne na suszę prezentacja firmy Syngenta Flowers
Prezentacja koncepcji Heat lover, fot. I. Stelmasiewicz
Pelargonie w firmie Syngenta Flowers
Pelargonie tradycyjnie stanowiły mocny akcent na czerwcowych pokazach w firmie Syngenta Flowers, fot. I. Stelmasiewicz

Coraz popularniejsza staje się też mandewila (Mandevilla) – roślina ta świetnie radzi sobie z trudnymi warunkami panującymi latem – suszą i upałem i dobrze się sprawdza nawet jako żywa dekoracja nagrobków. Wzrostowi jej popularności nie powinny też zagrozić wysokie wymagania cieplne, bowiem producentom oferuje się większy materiał wyjściowy (dwie rośliny w doniczce o średnicy 10,5 cm), dostarczany w 15.–19. tygodniu roku.

B. Pierzchalski w grupie roślin odpornych na upał wskazywał też na begonie (Begonia) – zwłaszcza mieszańcowe, które ponadto są „bezobsługowe” i niezawodne. Do takich należą przedstawicielki grupy Tophat™, polecane zwłaszcza do sadzenia na kwietnikach miejskich. Kwiaty (białe u odmiany Tophat™ ‘White’ i białoróżowe – u Tophat™ ‘Rose Bicolor’) są atrakcyjne dla zapylaczy. W przestrzeni publicznej dobrze będą się też prezentowały przedstawicielki nowej grupy Bionic, która jest porównywana do grupy BIG® begonii, ale rośliny ją tworzące lepiej się krzewią i tworzą większe kwiaty. Nowością jest też mieszańcowa odmiana ‘Bowler Hat Bronze White’ – silnie rosnąca, o czekoladowobrązowych liściach i dużych, białych kwiatach. Rośliny te intensywnie się krzewią, kwitną wcześnie, mogą być sadzone zarówno w pojemnikach, jak i na kwietnikach (w tym miejskich). Warte uwagi są też – dotychczas dość niedocenione na polskim rynku – begonie boliwijskie (B. boliviensis) z grupy Bossa Nova™, które także nie tracą walorów ozdobnych podczas upalnego lata, kwitną obficie i długo. Nowością jest odmiana Bossa Nova™ ‘Night Fever Rosso’ o czerwonoróżowych kwiatach kontrastujących z ciemnymi liśćmi.

Begonie z grupy Bionic, w firmie Syngenta Flowers
Begonie z grupy Bionic, fot. I. Stelmasiewicz
Begonia ‘Bowler Hat Bronze White’ w firmie Syngenta Flowers
Begonia ‘Bowler Hat Bronze White’, fot. I. Stelmasiewicz
Begonia boliwijska Bossa Nova™ ‘Night Fever Rosso’ w firmie Syngenta Flowers
Begonia boliwijska Bossa Nova™ ‘Night Fever Rosso’, fot. I. Stelmasiewicz

Podczas czerwcowych pokazów w De Lier wyróżniały się ponadto dalie ogrodowe (Dahlia x cultorum), zwłaszcza odmiany o pojedynczych kwiatostanach (z grup Happy Days, Dahlegria), które na Zachodzie są chętnie wybierane przez konsumentów ze względu na ich pożyteczność dla owadów zapylających.

Dalie w firmie Syngenta Flowers
Osobną ekspozycję w firmie Syngenta Flowers poświęcono daliom ogrodowym, fot. I. Stelmasiewicz
Dalia ogrodowa Dahlegria 'Red'
Dalia ogrodowa Dahlegria 'Red’, fot. I. Stelmasiewicz

Ładnie wyeksponowano lobelie przylądkowe (Lobelia erinus), których firma Syngenta Flowers ma w ofercie duży wybór. Wśród nich pojawiła się m.in. nowa odmiana Techno® ‘Blue Ears’ o biało-niebieskofioletowych kwiatach. Lobelie z grupy Techno® są odporne na upał i w takich warunkach nie przerywają kwitnienia.

Lobelia Techno® ‘Blue Ears
Lobelia Techno® ‘Blue Ears’, fot. I. Stelmasiewicz
Lobelia 'Upright Sky Blue'
Lobelia 'Upright Sky Blue’, fot. I. Stelmasiewicz

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here