Ukazał się czwarty numer dwumiesięcznika „Szkółkarstwo”, w którym tradycyjnie znajdą Państwo więcej treści. To za sprawą dodatku, którego temat w tym roku brzmi „Nowoczesne gospodarstwo”.
W artykule przeczytacie o:
- Czym jest nowoczesne gospodarstwo?
- Imprezach ogrodniczych, w tym FlowerTrials®
- Ciekawych odmianach i gatunkach
- Wrzosy i rola mikoryzy w ich uprawie
- O nowym felietonie „Okno projektanta”
Nowoczesne gospodarstwo – czyli jakie?
Czy jedynym wyróżnikiem nowoczesnej produkcji są innowacyjne technologie i bogaty park maszynowy? Są one bardzo ważne, ale nowoczesność można rozpatrywać pod różnymi kątami. Na przykład, coraz częściej zwraca się uwagę na aspekt ekologiczny, co wynika ze zmieniającego się klimat, konieczności oszczędności wody i energii. Z tego względu inwestuje się np. w systemy nawodnieniowe, które pomagają w racjonalnym żywieniu roślin i oszczędzaniu wody. Montuje się pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, odzyskuje CO2, wymienia lampy do doświetlania asymilacyjnego roślin na LED-y, które pozwalają uzyskać wysokiej jakości rośliny, ale też przyczyniają się do oszczędności energii (m.in. przez możliwość produkcji przy zaciągniętych kurtynach). Nie bez znaczenia są zwiększające się nakłady finansowe na uprawę roślin i chęć wdrożenia racjonalnych rozwiązań sprzyjających także zwiększeniu efektywności pracy i utrzymaniu dochodowości przedsiębiorstw.
Nowoczesna szkółka i gospodarstwo kwiaciarskie to także takie, w którym umiejętnie zarządza się pracownikami, wartością deficytową w tej branży. Innowacyjność może być też rozpatrywana przez pryzmat asortymentu szkółki. Co roku na rynek trafiają nowe odmiany roślin, a ich wprowadzanie do oferty to także nadążanie za potrzebami odbiorców. Największe oczekiwania od nowości dotyczą ich urody, bowiem ich główne zadanie to przyciągnięcie uwagi odbiorcy walorami ozdobnymi i wywołanie chęci zakupu w punktach sprzedaży detalicznej. Ale nowoczesny szkółkarz, mający na względzie zmiany klimatu, coraz częstsze susze i upały, może też poszukać „nowości” wśród gatunków znanych, ale pomijanych, bohaterów drugiego planu, nie wypromowanych, nie emanujących urodą, jak choćby hortensje bukietowe, ale spełniających dużo ważniejsze zadanie.
Ciekawe odmiany i gatunki
Nie ustaje zainteresowanie hortensją bukietową. Krzew ten wpisał się już w krajobraz ogrodów przydomowych i miejskich terenów zieleni. Co roku na rynek trafiają nowe odmiany, które wyróżniają się zmieniającą się barwą okazałych kwiatostanów, sztywniejszymi pędami i niższym wzrostem. O ciekawych kreacjach hortensji bukietowych pisaliśmy także w tym artykule.
Magnolie kojarzą się z wiosną, kiedy obsypują się kwiatami zanim rozwiną się liście. Warto zwrócić jednak uwagę także na gatunek o zimozielonych liściach – magnolię wielkokwiatową. Jej ozdobą są nie tylko bardzo duże kwiaty, ale i liście. Szczególnie przydatne do sadzenia w naszym kraju są mrozoodporne odmiany tego gatunki. Jakie? Przeczytacie o nich w najnowszym numerze „Szkółkarstwa”.
Krzysztof Mielicki zachęca do sadzenia bambusów na terenach zieleni miejskiej. Rośliny te są coraz bardziej widoczne w ogrodach przydomowych. Okazuje się jednak, że wybrane gatunki mogą też być polecane do sadzenia w miastach. Wśród ich zalet wymieniane są: żywotność, znakomita zdrowotność, bezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt oraz egzotyczny wygląd.
Wrzosy – rośliny o wyjątkowych wymaganiach
Koniec sierpnia i wrzesień to pora kojarząca się z wrzosami. Rynek zdominowały odmiany pączkowe, które nie rozwijają kwiatów. Dzięki temu stanowią trwałą ozdobę. Ich produkcją zajmują się nie tylko szkółkarze, ale też coraz większa liczba gospodarstw kwiaciarskich. W trudną tematykę nawożenia wrzosów wprowadza dr inż. Piotr Chohura, który szczegółowo opisał potrzeby żywieniowe tych roślin. Szczególną uwagę zwrócił na mikoryzowanie sadzonek. Dlaczego mikoryza jest ważna dla tych roślin? Dowiecie się z artykułu.
Jak czerwiec, to FlowerTrials®
Tegoroczne pokazy firm hodowlano nasiennych odwiedziła Jolanta van Holstein, która w tym numerze przedstawia pierwszą część swojej relacji. FlowerTrials® to wyjątkowa okazja do obejrzenia szerokiej oferty roślin ozdobnych, rozmów branżowych i wymiany doświadczeń. Jeśli chcecie się dowiedzieć, na co postawiły w tym roku firmy Florensis, PanAmerican Seed, MNP/Suntory, Beekenkamp, Benary i Gruppo Padana – zajrzyjcie do „Szkółkarstwa” 4/2023.
Targowo
W najnowszym numerze „Szkółkarstwa” piszemy zarówno o imprezach, które się już odbyły (ukazała się kolejna relacja z targów IPM ESSEN), jak i o tych, które nadchodzą. Mogą Państwo przeczytać o zbliżającej się, jubileuszowej wystawie „ZIELEŃ TO ŻYCIE” – opowiada o nich Joanna Filipczak, prezes Agencji Promocji Zieleni.
Na początku października odbędą się z kolei targi szkółkarskie GrootGroenPlus – w innej lokalizacji, ale w niezmienionej formule. To ważne wydarzenie branżowe, skupiające wielu przedstawicieli tej branży.
Idzie nowe
W czwartym numerze „Szkółkarstwa” nie brakuje stałych rubryk, m.in. o ciekawej bylinie czy gatunku krzewu polecanego do sadzenia w miastach. Pojawił się także nowy felieton – rubryka „Okno projektanta”, którego autorką jest Oktawia Wasielewska. W pierwszym tekście tego cyklu podkreśla rolę współpracy na linii klient-projektant-szkółkarz. Dlaczego to takie ważne? Dowiecie się z artykułu.
Najnowszy numer „Szkółkarstwa” do kupienia tutaj.
Nowoczesne gospodarstwo – czyli jakie? Podsumowanie.
Najnowszy numer „Szkółkarstwa” zawiera dodatek poświęcony nowoczesnemu gospodarstwu szkółkarskiemu. O tym dlaczego owoczesne gospodarstwo to coś więcej niż tylko nasycenie techniką.
W numerze też przeczytacie o imprezach ogrodniczych. Nowościach. O roli mikoryzy w uprawie wrzosów.