Dekoracje z gwiazdy betlejemskiej. Poznaj najnowsze trendy i zrób wrażenie

Sekoracje stołu świątecznego z gwiazdami betlejemskimi
Fot. Stars for Europe

Poznajmy kilka inspirujących przykładów na dekoracje z gwiazdy betlejemskiej. Zaczynają one zdobywać popularność nie tylko jako aranżacje świąteczne, ale już od początku jesieni do końca zimy. I nie wyłącznie jako roślina doniczkowa, ale jako kokedama, element kompozycji, a nawet jako kwiat cięty do bukietów.

Dekoracje z gwiazdy betlejemskiej do niedawna ograniczały się do wyeksponowania tej pięknej i dekoracyjnej rośliny w ozdobnej doniczce. Jeśli poinsecja miała być ozdobą świątecznego stołu lub częścią świątecznych dekoracji to tylko doniczka nawiązywała do świąt. Czasem była przewiązana kokardą lub choinkowym łańcuchem. I zazwyczaj to było wszystko. Wydawało się, że nic więcej nie potrzeba, bo kwiat piękny i sam w sobie stanowił ozdobę.

Jednak okazuje się, że ten kwiatowy symbol świąt możne występować pod innymi formami i doskonale sobie z tym radzi. Charakterystyczne przylistki stają się dobrze rozpoznawalnym motywem, który odnajmujemy w wielu formach, niekiedy bardzo zaskakujących.

Dekoracje z gwiazdy betlejemskiej nie tylko na święta

Choć poinsecja stała się jednym z symboli świąt Bożego Narodzenia i mocno się z nimi kojarzy, to nie musi się tylko do nich ograniczać. Swoją dekoracyjność i bogaty świat kolorów może wnieść w nasze życie już od października.

Jesienne dekoracje z gwiazdą betlejemską. Parapet z kwiatami, ozdobnymi dyniami i kosz w dużą poinsecją na podłodze
Jesienna kompozycja z wykorzystaniem gwiazdy betlejemskiej. Fot. Stars for Europe

Poinsecja coraz częściej dostępna jest nie tylko w czerwonym kolorze. Występuje także w ciepłych barwach, idealnie współgrających z innymi jesiennymi elementami dekoracji. Ozdobne dynie, wrzosy, kolorowe liście, szyszki dobrze komponują się z kwitnącą gwiazdą betlejemską.

Poinsecja i bukiety? O tak!

Choć gwiazda betlejemska kojarzy się przeważnie z rośliną doniczkową o czerwonych podsadkach, to warto odejść od tego stereotypu. Efekt zaskoczenia będzie murowany.

Cięte poinsecje w wazonie. Bukiet w wazonie
Bukiet to elegancka ozdoba stołu. Poinsecja wprowadza dodatkowo klimat świąt. Fot. Stars for Europe

Pierwszym wyzwaniem będzie oczywiście zdobycie ciętych poinsecji. Nie jest to łatwe. Rzadko są dostępne w ofercie. Jednak możemy sami ściąć pędy gwiazdy betlejemskiej rosnącej w pojemnikach. Najlepiej pozyskiwać pędy z dużych roślin rosnących w doniczkach 17 cm, ale i w tych standardowych (13 cm) też powinny mieć odpowiednią długość – wybierajmy jednak dobrze rozwinięte rośliny.

Cięta poinsecja, dekoracje z gwiazdy betlejemskiej
Przykład kompozycji z gwiazdą betlejemską w roli głównej. Fot. Stars for Europe

Bukiet z poinsecji dla panny młodej? Wow efekt!

Okolice świąt to często wybierany termin na ślub i wesele. Warto podkreślić to właśnie wykorzystując dekoracje z gwiazdy betlejemskiej jako dekoracje stołów, a zwłaszcza bukiet panny młodej.

weselne dekoracje z gwiazdy betlejemskiej. Bukiet panny młodej w kolorze różowym
Bukiet ślubny z ciętej poinsecji z pewnością będzie oryginalny. Fot. Stars for Europe

Dekoracje z gwiazdy betlejemskiej na stół świąteczny i nie tylko

Czy to w doniczkach, czy jako cięte, gwiazdy betlejemskie gustownie ozdobią każdy stół. Wniosą tym urok i elegancję, która dzięki zastosowaniu odpowiednich kolorów i kompozycji będzie pasowała do każdego stylu.

Stół ozdobiony gwiazdą betlejemską
Stół przystrojony w ten sposób sprawia wrażenie lekkości i elegancji. Fot. Stars for Europe

Stół mogą ozdabiać tradycyjnie bukiety z kwiatów ciętych, ale nie tylko. Dobrze sprawdzają się też wieńce. Zwłaszcza na stole wigilijnym będą tworzyć prawdziwy klimat świąt.

Wieniec z gwiazdy betlejemskiej. Ozdoba stołu
Wieńce z roślin to coraz popularniejsza dekoracja wnętrz. Fot. Stars for Europe

Zamiast jednego dużego bukietu możemy ustawić malutkie bukieciki przy każdym z miejsc zajmowanych przez gości. Niekoniecznie to muszą być kompozycje z kwiatów ciętych. Z powodzeniem możemy wykorzystać rośliny w minidoniczkach i połączyć tradycję z czymś zupełnie nowym.

Ozdoba stołu z gwiazdy betlejemskiej
Warto zadbać o szczegóły. Minigwiazda betlejemska przy każdym nakryciu. Fot. Stars for Europe

Kokedama i gwiazda betlejemska

Kokedama to japońska sztuka uprawy roślin bez doniczki. Korzenie okrywa kula ziemi pokryta mchem i zabezpieczona przed rozpadnięciem się sznurkiem z naturalnych materiałów. Kokedama zdobywa coraz większą popularność jako ozdoba i nowa forma prezentacji roślin. Jest bliska naturze, subtelna i zaskakująca.

Dekoracje z gwiazdy betlejemskiej. Kokedama wisząca na ścianie
Kokedama daje duże możliwości aranżacji i rozwija kreatywność. Fot. Stars for Europe

Dekoracje z gwiazdy betlejemskiej na choinkę

Kokedama świetnie się nadaje, by rosnące w niej mini poinsecje, zawiesić na choince. Będą one pełniły tam rolę żywych ozdób. Odchodzenie od sztucznych materiałów na świątecznym drzewku to dobry trend. Zawieszanie na nim żywych roślin, to pochwały godny krok dalej.

Dekoracje z gwiazdy betlejemskiej na choinkę. Kokedama w kolorze żółtym
Kokedama jako ozdoba choinkowa. Fot. Stars for Europe

Taka naturalne choinka dobrze będzie pasowała do każdego wnętrza zainspirowanego naturą, prostotą, stylem boho, japandi, rustykalnym.

CHoinka ozdobiona gwiadą betlejemską
Choinka z żywymi ozdobami. Fot. Stars for Europe

Pamiętajmy, by odpowiednio zadbać o kokedamę. Najważniejsze jest odpowiednie nawadnianie. Kokedama wymaga wody, gdy zauważymy, że okrywający ją mech zaczyna wysychać. Wystarczy wtedy zanurzyć kokedamę w wodzie na 5 min, a następnie pozwolić jej przez kilka minut odcieknąć z nadmiaru wody.
Pamiętajmy, małe kule kokedamy wymagają częstszego zwilżania.

Kompozycje z gwiazdy betlejemskiej — podsumowanie

Choć kwiat ten tak blisko jest związany z tradycją świąt Bożego Narodzenia, nie należy bać się nowych wyzwań. Jak widać na zdjęciach, doskonale się prezentuje w nowoczesnych i odmiennych aranżacjach. Nie traci przy tym nic ze swojego świątecznego czaru i znaczenia.

ozdoba ściany i wiszący bukiet z białych i żółtych gwiazd betlejemskich
W nowoczesnych wnętrzach nie trzeba rezygnować z klimatu, jaki kreują kwiaty. Fot. Stars for Europe

Jesienią i zimą brakuje nam roślin ozdobnych i zieleni. Wykorzystajmy zatem to, co mamy. Stwórzmy kompozycje będące antidotum na monochromatyczną rzeczywistość chłodnych miesięcy.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.