Kosztowna czerwień

Dr Lucyna Andrzejewska, Dział Kwiatów WGRO S.A. w Poznaniu

fot. L. Andrzejewska

Walentynki postrzegane są w branży kwiatowej jako święto dość ryzykowne. Na powodzenie sprzedaży najpierw w obrocie hurtowym, a następnie detalicznym wpływ ma wiele czynników. Oprócz cen kwiatów, przede wszystkim róż, ważne są: w jaki dzień tygodnia przypadają walentynki i jaka jest tego dnia pogoda. W 2022 r. święto zakochanych obchodziliśmy w poniedziałek, ale ruch w kwiaciarniach rozłożył się na cały weekend, poprzedzający 14 lutego. Również pogoda sprawiła miłą niespodziankę i mimo połowy lutego w wielu miejscach w Polsce było słonecznie i ciepło. Tylko wysokie ceny kwiatów podgrzewały emocje na rynkach hurtowych.

Na całym świecie kwiatowym symbolem miłości jest czerwona róża i to na niej skupiała się w tych dniach uwaga. W Polsce jedną z najczęściej kupowanych odmian czerwonej róży jest ‘Red Naomi’. Zwykle w ofercie znajdują się kwiaty importowane i krajowe o różnej długości pędów, od 40 cm do 90 cm. Na rynku hurtowym w Poznaniu importowanych róż odmiany ‘Red Naomi’ było niewiele. Wpływ na to miała ich bardzo wysoka cena na holenderskich aukcjach. Róże tej odmiany od krajowych producentów były tańsze, ale ich podaż nie zaspokajała popytu. Dlatego na rynku oferowano czerwone róże tańszych odmian: Red Eagle®, ‘Rhodos’, ‘Ever Red’ czy ‘Freedom’. Kwiaty cięte tej pierwszej, o długości pędów 60 cm, najtaniej oferowano w Poznaniu – już od 5,80 zł/szt., a najdrożej w Tychach, gdzie trzeba było wydać nawet 8,00 zł/szt. Róże odmian o zabarwieniu płatków innym niż czerwone były tańsze. Kwiaty odmiany ‘Duett’ (60 cm) o różowołososiowej barwie można było kupić już od 3,00 zł/szt.
Tańszą alternatywą były tulipany dostępne w cenie 1,20–2,00 zł/szt. czy goździki. Te ostatnie oferowano od 1,60 zł/szt. we Wrocławiu do 2,60 zł/szt. w Poznaniu, przy czym maksymalna cena dotyczyła odmian o czerwonych kwiatach.
Z każdym dniem lutego na rynkach hurtowych zwiększały się podaż i asortyment odmianowy wiosennych kwiatów. Na WGRO S.A. pierwsze w sezonie bratki oferowano w cenie 1,50–1,80 zł/szt. Doniczkowe hiacynty, w zależności od liczby cebul w doniczce, można było nabyć po 2,50–7,50 zł/szt., a pierwiosnki – w cenie 2,70–6,00 zł/szt. Spośród wiosennych kwiatów ciętych, oprócz tulipanów, oferowano jaskry (4,50–8,00 zł/szt.), zawilce (2,50–5,00 zł/szt.) i hiacynty (3,00–3,80 zł/szt.).

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.