Pelargonie to piękne rośliny, które na dobre zagościły na naszych tarasach i balkonach. Stają się one kolorową letnią ozdobą często szarych miast. Choć są to kwiaty egzotyczne (pochodzą z Południowej Afryki), to należą do mało wymagających. By jednak w pełni cieszyć się ich kwiatostanami, potrzebują nieco naszej uwagi. Na szczęście pielęgnacja pelargonii jest prosta, to powoduje, że kwiaty nadają się nawet dla początkujących ogrodników. Przy zachowaniu tych kilku prostych zasad efekt będzie murowany.
Pielęgnacja pelargonii: Podłoże
Zapewnienie pelargoniom odpowiednio dobrego podłoża będzie inwestycją w ich zdrowie, szybszy wzrost i piękniejsze kwiatostany.
Dobre podłoże dla pelargonii to takie zawierające odpowiednio wiele składników odżywczych. Powinno się też charakteryzować się dużą porowatością, która ułatwia gromadzenie w nim wody oraz napowietrzanie korzeni. Podłoże nie powinno być zbite, by ułatwić też drenaż zbyt dużej ilości wody. W tym celu można zastosować w głębszych pojemnikach warstwę keramzytu.
Doniczka
Pelargonie potrzebują stosunkowo dużo przestrzeni do wzrostu. Nie należy sadzić pelargonii w zbyt małych doniczkach (poniżej 18 cm wysokości i 20 cm średnicy). Tak samo sadząc je w skrzynkach balkonowych, nie należy sadzić ich za gęsto (odstęp co 20 cm od każdej rośliny jest właściwy). Odpowiednie odległości pomogą we wzroście, a pielęgnacja pelargonii będzie prostsza.
Stanowisko
Stanowisko do uprawy pelargonii powinno być słoneczne lub częściowo nasłonecznione. Słońce i woda zapewnia odpowiednie warunki, aby pelargonia mogła zawiązać imponujące kwiatostany.
Pielęgnacja pelargonii to przede wszystkim podlewanie i nawożenie
Podlewanie pelargonii to najważniejsza czynność. Wpływa ona bezpośrednio na stan rośliny, jej rozwój i bujność kwiatów. Szczegółowo pisaliśmy o podlewaniu pelargonii w tym artykule i do jego przeczytania zachęcamy.
W skrócie: Pelargonie należy podlewać rano lub wieczorem, odstaną wodą w odpowiedniej ilości. Im jest goręcej, tym zapotrzebowanie pelargonii na wodę rośnie i należy jej ją zapewnić.
Równie ważne jest nawożenie. Roślina ta potrzebuje dużo składników odżywczych, by prawidłowo się rozwijać i wydawać piękne kwiaty. Zapewnienie im odpowiedniego nawozu nie jest trudne. Na rynku istnieje sporo preparatów dedykowanych dla pelargonii, o różnym zastosowaniu. Stosując się do zaleceń producentów, możemy mieć pewność, że zapewnimy roślinom to, czego im trzeba.
Należy jedynie zwrócić uwagę na to, by zasilając rośliny podczas podlewania nie robić tego podczas najgorętszej pory dnia i podlewać bezpośrednio glebę, a unikając kontaktu liści i kwiatów rośliny z wodą i preparatem. Dobrze też w najgorętszym okresie lata tygodniową dawkę nawozu dzielić na 2 mniejsze i podawać dwa razy w tygodniu po połowie niż jedną całą. W przeciwnym wypadku parowanie wody może wytworzyć sytuację, kiedy to stężenie preparatu aktywnego wzrośnie poza zalecany poziom i może uszkodzić tkanki rośliny.
Usuwanie zwiędłych liści i kwiatów
Pielęgnacja pelargonii to dbanie o to by kwiaty były w dobrej formie. Usuwanie zwiędłych liści, kwiatów powoduje, że roślina ma więcej siły, by zawiązać i wykształcić nowe.
Takie czyszczenie pelargonii jest szczególnie ważne i przynosi dobre efekty przy odmianach o kwiatach pełnych i półpełnych.