Tulipanowy katalog na żywo

wystawa tulipanów
Outfit®

Początek kwietnia br. przyniósł nieoczekiwany zwrot w przebiegu pogody – zwłaszcza w Polsce Centralnej, gdzie spadło dużo śniegu i miasta ponownie znalazły się w zimowej scenerii. Tak było m.in. w Warszawie, jednak atak zimy nie odstraszył chętnych do zapoznania się z odmianami tulipana produkowanymi w polskich gospodarstwach. Bardzo liczni goście (5100 osób) przybyli w pierwszy weekend kwietnia (2–3.04.2022 r.) do Wilanowa, gdzie po raz kolejny – tym razem po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią – odbyła się XII Wystawa Tulipanów.


Oranżeria Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (jest ono – razem ze Stowarzyszeniem Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych – organizatorem wystawy) ponownie zamieniła się w miejsce prezentacji odmian tulipana – w tym roku pokazano ich ok. 100, pogrupowanych kolorystycznie. Ich kwiaty cięte pochodziły z polskich gospodarstw kwiaciarskich, co wyraźnie podkreślano zarówno w materiałach promujących wystawę, jak i podczas niej (informacja ta znajdowała się na każdej etykiecie z nazwą odmiany). Ma to nie tylko promować rodzimą produkcję kwiaciarską, ale też uświadamiać – zwłaszcza odbiorcom detalicznym – jak duży jest asortyment kwiatów tulipanów z krajowych gospodarstw, dostarczających ten towar na rynek głównie od stycznia do kwietnia (w mniejszych wyborze i liczbie niektóre rodzime firmy produkują te kwiaty cięte przez większość roku). „Eksponaty” na to wydarzenie dostarczyli: Dominika i Tomasz Bawor z Rybnej; Bożena i Krzysztof Błaszczyk z Nowej Rybnej; Botania Katarzyna Kulisiewicz i Ignacy Kulisiewicz z Ożarowa Mazowieckiego; 4Flowers GMS Wiśniewscy z Góraszki; Agnieszka, Tadeusz i Konrad Gaccy z Radonic; Mariola, Wojciech i Mateusz Giezek z Chosnej; Anna Cichosz-Imiełowska i Cezary Imiełowski ze Starczy, Małgorzata i Zbigniew Jodzis z Żółwina; Tadeusz Jerzak z Grodziska Mazowieckiego; Karolina i Piotr Judek z Witkowic; Anna i Adam Kobylińscy z Nadarzyna; Paweł Kokot z Nowej Rybnej; Grażyna i Bogdan Królik z Chrzypska Wielkiego; Dawid Kulesz z Siedlec; Iwona i Piotr Margas z Owczarni; Iwona i Tomasz Morawscy z Jawczyc; Hanna i Sebastian Pietrzak z Błonia; Krzysztof Postawa z Borowna; Aleksandra Przybylska i Piotr Wojtas.

wystawa tulipanów

wystawa tulipanów

wystawa tulipanów

wystawa tulipanów

wystawa tulipanów

wystawa tulipanów

wystawa tulipanów

Najliczniej reprezentowana była grupa Triumph tulipana, co jest odzwierciedleniem popularności jej przedstawicielek w produkcji na kwiaty cięte. Nie zabrakło tulipanowego klasyka – odmiany ‘Strong Gold’ o żółtych kwiatach, która nadal jest jedną z najchętniej uprawianych (jej popularność wzrasta zwłaszcza w okresie wielkanocnym). Wśród czerwono kwitnących kreacji z tej samej grupy pokazano m.in. Strong Love®, Strong Fire®, First Star®, ‘Red Model’. Ciekawie prezentowały się też biało-czerwone odmiany Roman Empire®, Outfit®, ‘City of Riga’ czy pastelowe ‘Supermodel’ (różowo-kremowa), Mango Charm® (różowopomarańczowożółta) oraz ‘Salmon Jimmy’(łososiowa).

wystawa tulipanów
Outfit®
‘Supermodel’
‘City of Riga’

W Wilanowie zaprezentowano bardzo liczne odmiany o pełnych kwiatach i to one skupiały wokół siebie najwięcej zwiedzających. W grupie tulipanów Pełnych wczesnych na uwagę zasługują: Crossfire® (czerwonopomarańczowa z żółtym obrzeżeniem listków okwiatu), Flash Point® (czerwona z kremowymi przejaśnieniami), Dreamer® (jasnoróżowa), odmiany o obiecujących lepszą dochodowość nazwach (niestety w praktyce nie ma to przełożenia na cenę uzyskiwaną za ich kwiaty cięte): ‘Magic Price’, ‘First Price’ (czerwone) i Double Price® (fioletowa) oraz dwie kreacje wyhodowane w firmie Vertuco z Niderlandów – Belicia® (biała z wąskim, różowym obrzeżeniem listków okwiatu) i Foxtrot® (różowa). Pokazano też atrakcyjne przedstawicielki grupy Pełne późne, m.in. Icoon® (pomarańczowa) i Double Touch® (biała, różowo obrzeżona).

Crossfire®
‘Magic Price’
Foxtrot®
Double Price®
Icoon®
Dreamer®
Columbus®

Na wystawie znalazła się też całkiem pokaźna liczba odmian z grupy Fryzowane, o piłkowanych brzegach listków okwiatu, w tym oryginalna, biało-różowa ‘Purple Circus’, bordowa Indiana®, jasnoróżowa Cacharel®, żółto-czerwona ‘Party Clown’, biało kwitnąca ‘Smirnoff’, ciemnoróżowa Matchpoint® oraz biała z różowym obrzeżeniem listków okwiatu Neglige®.
Połączeniem cech obu grup (pełności i piłkowanych brzegów) jest odmiana Queensland® o różowych, biało obrzeżonych listkach okwiatu, która wzbudzała nieukrywany zachwyt u zwiedzających wystawę.

Queensland®
Neglige®
Cacharel®
‘Purple Circus’
'Party Clown’

Najmniej było przedstawicielek grupy Mieszańce Darwina, co jest też odzwierciedleniem jej wykorzystania w produkcji tulipanów na kwiaty cięte. Wśród nich jedna z odmian – ‘Word’s Fire’ – zwracała uwagę intensywnie czerwonymi kwiatami. Skromny był udział kreacji z nowej grupy – tulipanów koronowych, reprezentowanej przez czerwono kwitnącą kreację ‘Red Dress’. Niewiele było też tulipanów papuzich, które cieszą się zainteresowaniem klientów, ale dostępność ich cebul w ubiegłym sezonie i wyższa niż dotychczas cena, wpłynęła na ograniczenie produkcji ich kwiatów ciętych. W tej grupie pokazano ‘Parrot Prince’ – o intensywnie fioletowych kwiatach i Seadov Parrot® – o bordowych.

‘Red Dress’
Seadov Parrot®
‘Parrot Prince’

Tulipany były głównym bohaterem wystawy, ale nie zabrakło też innych roślin cebulowych – pokazano kilka odmian narcyzów w formie kwiatów ciętych, a także krokusy, szafirki, hiacynty i narcyzy w kompozycjach w szkle. Za całą oprawę florystyczną odpowiedzialna była Karolina Ładyżyńska-Skrzypek z pracowni Green Sense (prowadziła też w czasie wystawy pokaz), której pomagali zaprzyjaźnieni floryści i członkowie Koła Naukowego Ogrodników SGGW.
Tradycyjnie wystawie towarzyszyły wykłady (w tym roku odbyły się one on-line) – dr hab. Jadwiga Treder, prof. IO, zapoznała wirtualnie zainteresowanych z kolekcją tulipanów w Instytucie Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach, dr hab. Dariusz Sochacki przybliżył produkcję tulipanów pod osłonami, a dr hab. Agnieszka Krzymińska, prof. UPP inspirowała pomysłami na wykorzystanie tulipanów – nie tylko ich kwiatów. Zorganizowano również warsztaty prowadzone przez Pracowników Działu Edukacji Muzealnej, które tematycznie związane były z głównym bohaterem wystawy – tulipanem. Zajęcia twórcze obejmowały m.in. dekorowanie doniczek, szycie tulipanów z barwnych tkanin, szydełkowanie oraz tworzenie kartek metodą quillingu. Patronat nad wystawą objął Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy w Skierniewicach.

fot. I. Sprzączka

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.