Dla osób uprawiających ogród lub rośliny na balkonie nie ma nic przyjemniejszego niż relaks pośród zieleni. Jednak wiosna i lato to czas nie tylko rozkwitających kwiatów i zielonych liści na drzewach – to również czas uporczywych owadów, które mogą udaremnić odpoczynek. Dlatego jeszcze na etapie planowania ogrodu warto zadbać o zasadzenie roślin, które utrzymają komary, muchy i inne insekty z daleka. Jakie rośliny odstraszają owady?
Połączenie odpowiednich roślin to nie tylko sposób na wspaniałą dekorację, ale też skuteczna ochrona przed nieproszonymi gośćmi. Dzięki niektórym roślinom nie tylko odstraszysz owady, ale też zapobiegniesz przykrym ukąszeniom np. komarów. Jest kilka cenionych roślin, które pozwolą cieszyć się wypoczynkiem w ogrodzie lub na balkonie. Prawie wszystkie rośliny odstraszające owady zaliczane są do roślin pachnących i obejmują m.in. lawendę, miętę, bazylię, trawę cytrynową, komarzycę czy kocimiętkę.
Jak rośliny odstraszają owady?
Wprawdzie do odstraszania owadów istnieje na rynku wiele środków, w tym spraye lub świece zapachowe, jednak polecamy skorzystać z naturalnych metod. Korzyścią z sadzenia takich roślin, jak lawenda czy mięta, jest nie tylko ochrona przed uciążliwymi owadami, ale też wzbogacenie ogrodu o ciekawe rośliny i zapachy. Pytanie tylko: jak to się dzieje, że rośliny odstraszają owady?
Sekret tego odstraszającego działania tkwi w zawartych w roślinach olejkach eterycznych. To wytwarzane przez rośliny lotne związki zapachowe zniechęcają owady do zbliżania się. Ekstrakt z tych roślin może działać jak krótkotrwały środek odstraszający komary i muchy, jeśli zostanie zmieszany z olejami nośnikowymi. Nie jest tajemnicą, że olejki eteryczne zawierają naturalne repelenty (środki odstraszające), przez co są powszechnie stosowane w komercyjnych preparatach. Najczęściej jest to olejek z trawy cytrynowej, lawendowy, goździkowy, cytronella, z kopru włoskiego czy też z mięty pieprzowej. Ochronę przed owadami zapewnia również olejek cytrynowy lub pomarańczowy.
Jeśli więc nie masz w ogrodzie czy w doniczkach zasadzonych roślin odstraszających owady, możesz zaopatrzyć się w olejki i specjalny dyfuzor lub kominek do aromaterapii. Przejdźmy do listy najpopularniejszych roślin odstraszających komary, muchy i kleszcze.
Rośliny odstraszające komary
Za roślinę najskuteczniejszą przeciwko komarom uchodzi komarzyca (Plectranthus coleoides), która może być uprawiania w ogrodzie, na balkonie i tarasie. Wyglądem przypomina trochę liście pokrzywy, ma również ciekawie zwisające pędy. Warto tu dodać, że roślina komarzyca oprócz walorów estetycznych i przeciwkomarowych zapewnia również pozytywny wpływ na zdrowie. Jej zapach może pomóc w przypadku zapalenia zatok.
Inną polecaną na komary rośliną jest lawenda. Badania pokazują, że olejki eteryczne z lawendy odstraszają większość gatunków owadów nawet przez sześć do ośmiu godzin. Ponadto lawenda w ogrodzie przyciąga pomocne zapylacze, więc jest gwarancją bujnego ogrodu. Kwitnie przez całe lato, przez co jest atrakcyjną ozdobą ogrodu. Lawenda ma kilka ozdobnych gatunków i odmian. Tutaj warto wybrać lawendę wąskolistną (Lavandula angustifolia, inaczej L. officinalis), która nie jest wymagająca i dobrze znosi suszę, można ją też sadzić w doniczkach czy w ogródkach skalnych.
Inne rośliny odstraszające komary to:
- kocimiętka,
- koper włoski,
- bodziszek korzeniasty.
Roślinną kompozycję przeciwko komarom warto uzupełnić o aromatyczne zioła, takie jak bazylia czy mięta. Krzewem, za którym nie przepadają komary, jest pelargonia – jej liście wydzielają silny słodko-cytrynowy zapach, który wprawdzie jest przyjemny dla ludzi, ale odstrasza komary. Oprócz tego krzewem odstraszającym komary jest mirt zwyczajny, który jest uprawiany jako roślina doniczkowa, jednak ma wygórowane wymagania uprawne – należy go regularnie zraszać i zapewnić ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem.
Warto tu wspomnieć o kocimiętce, której kwiaty przypominają lawendę, przez co często jest uprawiana jako jej alternatywa. Co istotne, kocimiętka traktowana jest jako roślina odstraszająca komary i kleszcze, ponieważ zawiera nepetalakton, czyli związek, którego kleszcze nie tolerują.
Więcej o lawendzie, komarzycy i innych roślinach przeciwko komarom >>
Rośliny odstraszające muchy
Najpopularniejszą rośliną odstraszającą muchy jest mięta pieprzowa (Mentha piperita). W jej liściach znajdują się duże ilości olejków eterycznych, które odstraszają wiele gatunków owadów. Jej zaletą jest łatwa uprawa – należy tylko pamiętać, że mięta łatwo się rozrasta i potrzebuje słonecznej przestrzeni, najlepsze więc będą duże doniczki lub skrzynki kwiatowe.
Jakie rośliny odstraszają muchy i muszki:
- mięta pieprzowa,
- bazylia pospolita,
- rozmaryn,
- lawenda wąskolistna,
- wawrzyn szlachetny.
Roślinami odstraszającymi muchy i muszki są również zioła, w tym bazylia i rozmaryn, które można z powodzeniem hodować zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie czy kuchennym parapecie, aby stworzyć zaporę przed owadami, gdy okno jest otwarte. Ciekawą i rzadko uprawianą rośliną przeciwko muchom jest wawrzyn szlachetny (Laurus nobilis) znany pod nazwą drzewo laurowe. W Polsce wawrzyn może być uprawiany tylko jako roślina doniczkowa, a na zewnątrz może przebywać od wiosny do jesieni (nie jest mrozoodporny).
Dowiedz się, jakie jeszcze zioła warto zasadzić w ogródku >>
Warto przy tym pamiętać, że siła działania zapachów jest największa w miejscu, gdzie rosną rośliny odstraszające muchy. Jeśli więc zależy nam na skutecznej ochronie na przykład na obszarze balkonu, warto rośliny postawić wokół niego. Ponadto rośliny odstraszające owady działają intensywniej przy wyższej wilgotności powietrza i w miejscach bardziej osłoniętych, dlatego dobrze jest zadbać o obudowę lub osłonę dla roślin.
Inne rośliny odstraszające owady do ogrodu i doniczki
Wprawdzie lista krzewów, drzew, kwiatów i ziół, które mogą wspomóc walkę z owadami, jest dosyć długa, ale często brakuje na niej mniej oczywistych roślin. Przykładem jest tu cytronella, czyli trawa cytrynowa, zwana też cymbopogonem lub palczatką cytrynową. Choć olejek eteryczny z tej rośliny jest popularnym składnikiem naturalnych środków odstraszających komary i świec tarasowych, niewiele osób wie, że jest to roślina, którą można posadzić w każdym ogrodzie czy w doniczce. Co więcej, jej uprawa nie jest skomplikowana – wystarczy zapewnić odpowiednie rozstawienie, częste podlewanie i rozproszone światło słoneczne.
Aksamitka również może nie być kojarzona ze środkami odstraszającymi komary i inne owady. Faktem jednak jest, że wydziela zapach, który pomaga powstrzymać komary, mszyce, a nawet krety, a jednocześnie wabi pszczoły i inne owady zapylające. To sprawia, że tzw. nagietki są uwielbiane przez ogrodników i architektów krajobrazu. Zaletą tych roślin jest to, że nie zajmują wiele miejsca i są stosunkowo łatwe w uprawie i pielęgnacji.
Warto pomyśleć również o zasadzeniu goździka sinego, nazywanego goździkiem majowym. Goździk wydziela przyjemny zapach, jednak barierą przeciwko owadom jest tylko przez krótki czas kwitnienia (od maja do końca czerwca). Najlepiej sadzić go blisko miejsca przebywania ludzi, aby jego woń odstraszyła muchy. Zaletą rośliny jest ładny wygląd – kwitnie na różowo i ma kępy niebieskozielonych liści. Jest to roślina wieloletnia.
Rośliny to naturalny i ekologiczny sposób na owady
Na rynku znajdziesz wiele środków odstraszających komary i muchy, a także naturalne olejki czy spraye do stosowania miejscowego. Zachęcamy jednak do tego, aby otoczyć się roślinami, które stworzą skuteczną barierę przed owadami i komarami, co pozwoli korzystać w pełni z relaksu na balkonie czy w ogrodzie.
Sadzenie roślin odstraszających owady wiąże się z wieloma korzyściami. Największą jest pozbycie się z domu lub ogrodu uciążliwych much, muszek, komarów, a nawet kleszczy w sposób ekologiczny i bezpieczny dla środowiska. Ponadto rośliny te mają ciekawe kształty, kolory i rozmiary, dzięki czemu będą świetnie wypełniać stworzone kompozycje i cieszyć oko. Nie bez znaczenia jest również fakt, że np. zioła, które powszechnie stosuje się, by odstraszać owady, z powodzeniem można wykorzystać w kuchni i w aromaterapii.
Materiał Partnera OBI