O czym przeczytacie w drugim numerze „Szkółkarstwa”

okładka SZkółkarstwo 2_2022

Wraz z nadejściem wiosny ukazuje się drugi numer dwumiesięcznika „Szkółkarstwo”. A w nim – kolejna, solidna porcja wiedzy z branży szkółkarskiej i kwiaciarskiej.

Drugi tegoroczny numer dwumiesięcznika „Szkółkarstwo” rozpoczynamy artykułem o mniej znanych roślinach z rodziny wrzosowatych. Okazuje się, że ta grupa to nie tylko najpopularniejsze różaneczniki, azalie, wrzosy, wrzośce czy borówka wysoka, ale także cały szereg innych wartościowych (dekoracyjnych i/lub o jadalnych owocach) krzewinek, krzewów czy nawet form drzewiastych (np. kwaśnodrzew konwaliowy), które doskonale sprawdzą się w polskich warunkach klimatycznych. Niektóre potrafią zaskoczyć już nawet samą nazwą, bo kogo na przykład nie zaintrygowałaby chociażby taka zenobia śniada.
Druga część artykułu o taksonach z ozdobną korą poświęcona jest ciekawym formom drzew i krzewów o korze kolorowej, gładkiej czy uzbrojonej. Wśród nich sporo jest gatunków wiśni, na które zwracamy powszechnie uwagę teraz, gdy właśnie rozpoczynają kwitnienie, zapominając czasami, że niektóre (jak wiśnie Sargenta, himalajska czy tybetańska) poza okresem wegetacji wygrywają z innymi drzewami najatrakcyjniejszą barwą kory.
Wiosna to czas, gdy stosunkowo niewiele ozdobnych traw i turzyc prezentuje się atrakcyjnie. Z drugiej strony to ta pora roku, w której należy się zabrać za ich rozmnażanie w szkółkach oraz pielęgnację w ogrodach i na terenach zieleni. Tajniki szkółki specjalizującej się w produkcji tych roślin przybliżamy w relacji ze szkółki „Słowińscy” z Lądu nad Wartą. O jej właścicielach – Urszuli i Krzysztofie Słowińskich – można by powiedzieć, że przecierali w naszym kraju drogę do ogrodów tej grupie roślin. Z kolei o tym, jak zadbać wiosną o trawy, aby potem prezentowały się jak najlepiej, uwagę zwraca inna specjalistka w tej dziedzinie – dr inż. Monika Henschke, także właścicielka szkółki traw.
Dobra jakość kwiatów zaczyna się od najwyższej jakości materiału wyjściowego do ich produkcji. W Polsce chryzantemy – cięte i doniczkowe – to rośliny popularne już nie tylko w okolicach Dnia Wszystkich Świętych. O tym, w jaki sposób przygotowuje się obecnie ich sadzonki przeznaczone do dalszej produkcji informujemy w relacji z nowoczesnego Zakładu Ogrodniczego Produkcji Sadzonek Chryzantem Kazimierz Pychyński, który od ponad trzech dekad zaopatruje producentów kwiatów w materiał wyjściowy tych roślin.
Betonoza to ciężka „choroba” dzisiejszych miast i miasteczek, najbardziej widoczna w metamorfozach, które przeszło w ostatnich latach wiele polskich rynków i placów. Dzisiaj na szczęście w słowniku osób odpowiedzialnych za zieleń miejską coraz częściej pojawia się termin „odbetonowywania” miast. O tym, jak „robić to z głową”, wykorzystując najbardziej odpowiednie do tego celu gatunki roślin, pisze na przykładzie Placu Powstańców Warszawy w stolicy, znana wielu szkółkarzom architektka krajobrazu Agnieszka Żukowska.
Jednym z trendów naszych czasów są zmiany klimatu oraz działalność człowieka, w których wyniku znikają z naszego otoczenia liczne gatunki owadów. Z tego m.in. powodu coraz powszechniejsze są różnorodne działania służące odbudowaniu ich populacji, jak chociażby tworzenie łąk kwietnych czy instalacje hoteli dla owadów. W centrach ogrodniczych na Zachodzie jak magnes na klientów zaczynają działać etykiety zwracające uwagę, na to że dana roślina jest przyjazna dla owadów. W tym numerze „Szkółkarstwa” dr inż. Małgorzata Frazik-Adamczyk zwraca uwagę, które z gatunków drzew i krzewów przydatnych do sadzenia w miastach są najbardziej przydatne dla owadów zapylających w poszczególnych porach roku.
Na koniec zapraszamy na relacje z dwóch wydarzeń targowych, które udało się zorganizować jesienią ub.r., jeszcze przed ostatnią falą pandemii koronowirusa. Pierwsza z nich to znane i cenione wydarzenie międzynarodowe w holenderskim Zundert – targi GrootGroen Plus. To region Niderlandów znany wielu szkółkarzom jako miejsce produkcji i zaopatrywania się w „młodzież” do produkcji szkółkarskiej, ale ostatnio także jako arena premier trendów oraz nowych odmian roślin do ogrodów i na tereny zieleni.
Drugie z przedstawionych wydarzeń to Silesia Plants – giełda szkółkarska 2021, trzecia edycja imprezy szkółkarskiej, której pomysłodawcami i organizatorami są producenci roślin ozdobnych z południowej części Polski, zrzeszeni w Związku Szkółkarzy Polskich. Tym razem 18 jej uczestników przedstawiło nabywcom swoje oferty 9–10 listopada ub.r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Nadal zachęcamy Państwa do prenumeraty dwumiesięcznika „Szkółkarstwo”. Niezależnie od tego, że jest to najlepsze źródło wiedzy na temat szkółkarstwa oraz produkcji kwiaciarskiej przypominamy, że zakupiona do 30 kwietnia br. prenumerata „Szkółkarstwa” (jak i innych czasopism Wydawnictwa Plantpress) to także szansa wygrania pojazdu użytkowego Kubota RTV-X1110 i wielu innych nagród w naszej Wielkiej Jubileuszowej Loterii z okazji 30-lecia Wydawnictwa Plantpress!

P Jak Prenumerata - baner

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.