Szkółka Szmit. 40 lat na rynku

Widok na Szkółkę Szmit z Pęchcina z lotu ptaka
Widok na Szkółkę Szmit z lotu ptaka, fot. Szkółka Szmit

Międzynarodowa wystawa „ZIELEŃ TO ŻYCIE & FLOWER EXPO POLSKA” 2022 stała się dobrą okazją do szerszej informacji w branży o jubileuszu 40-lecia Szkółki Szmit z Pęchcina k. Ciechanowa.
Szkółka Szmit jedno z największych i najnowocześniejszych gospodarstw w naszym kraju. Asortyment uprawianych w nim roślin jest bardzo szeroki (w stałej produkcji jest ok. 2000 taksonów, na rynek trafia ok. 1,5 mln roślin rocznie).
Właściciele są w stanie realizować zarówno duże, jak i zróżnicowane pod względem doboru gatunków i odmian zamówienia. Z tego powodu w ofercie na pierwszy plan wysuwają się rośliny liściaste, zwłaszcza nowości, które cieszą się dużym zainteresowaniem klientów.

Historię tego gospodarstwa zapoczątkowali w 1982 r. Joanna i Bronisław Szmitowie.
Zaczęli oni działalność zawodową nie od gatunków ozdobnych, ale od produkcji podkładek jabłoni i drzewek owocowych – choć zaniechano jej po ośmiu latach.
Rośliny ozdobne jednak od początku były ważne i od początku je kolekcjonowali. Już w 1983 r. posadzono – w formie ogrodu – pierwszy matecznik krzewów i drzew ozdobnych.

Szkółka Szmit – praca przynosi owoce

Ich pasja i ciężka praca, w którą z czasem zaangażowały się dzieci J. B. Szmitów – Bronisław Jan, Magdalena i Julia, zostały przekute w sukces – ta rodzinna firma to
dziś jedna z największych i najnowocześniejszych w naszej części Europy szkółek
kontenerowych. Uprawy pojemnikowe szkółki Szmit zajmują 30 ha, a gruntowe – 15 ha. Oferuje ogromny asortyment roślin, regularnie wyszukuje i wprowadza na rynek nowości. Co roku w ich katalogu pojawia się ok. 300 nowych taksonów.

Joanna i Bronisław Szmitowie z synem Bronisławem Janem
Joanna i Bronisław Szmitowie z synem Bronisławem Janem, fot. I. Stelmasiewicz

W Szkółce Szmit znajdują się w niej też pojedyncze tunele foliowe (jest ich 30), dwa nowoczesne bloki foliowe z firmy AGRO-SUR (5000 m2 i 1800 m2 ), hala magazynowo-socjalna (2000 m2 ), pracownia do szczepienia i sadzonkowania oraz chłodnie. Do tego w 2018 r. powstał także imponujący obiekt biurowo-konferencyjny. Szkółka posiada bogaty park maszynowy i własną flotę.

Obiekt biurowo-konferencyjny w szkółce Szmit
Obiekt biurowo-konferencyjny w szkółce Szmit, fot. Szkółka Szmit

Oferta Szkółki Szmit

Szkółka Szmit ma też swoje flagowe produkty. Są nimi nowe odmiany gatunków liściastych, oferowane w większych pojemnikach – C5 i C6. Wśród najlepiej się sprzedających ostatnio roślin B. J. Szmit wymienia: judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis) w odmianach RED FORCE, ‘Little Woody’, ‘Royal White’, ‘Hearts of Gold’ oraz hortensję bukietową (Hydrangea
paniculata). Ta ostatnia stała się niezwykle poszukiwanym krzewem.

Wśród jej najwartościowszych odmian są LITTLE LIME®, Bobo ‘ILVOBo’ PBR , Vanille-Fraise PBR ‘Renhy’, FRAISE MELBA ‘Renba’, ‘Limelight’ PBR .

W ofercie wyróżniają się ponadto liczne taksony bzów (Sambucus) oraz jaśminowców (Philadelphus), ale też rzadziej spotykane, np. pięknotka Bodiniera (Callicarpa bodinieri) ‘Profusion’ czy śniegowiec chiński (Chionanthus retusus).

Ważną grupą roślin w asortymencie szkółki z Pęchcina są drzewa liściaste – formy szczepione. W 2014 r. włączono do produkcji gatunki owocowe w pojemnikach.

Wielopniowe okazy brzozy w pojemnikach
W Szkółce Szmit oferowane są m.in. wielopniowe okazy brzozy, fot. I. Stelmasiewicz

Szkółka Szmit oferuje także dużo bylin. Wprowadzono je do produkcji około 10 lat temu. Chociaż w asortymencie znajdują się też najpopularniejsze na rynku taksony, to producenci kładą jednak nacisk na towar z górnej półki – wartościowe gatunki i odmiany, oferowane w dużych pojemnikach (C5).
Są to np. języczki (Ligularia), krwawnice (Lythrum), liliowce (Hemerocallis), floksy
(Phlox), piwonie (Paeonia). Ważną częścią asortymentu są również ozdobne trawy, m.in.
rozplenice (Pennisetum), trzęślice (Molinia), miskanty (Miscanthus) czy turzyce (Carex).

Zdaniem B. J. Szmita, w Polsce coraz więcej osób buduje przy domach oranżerie i ogrody
zimowe. To pobudza zapotrzebowanie na rośliny wymagające zabezpieczenia na zimę przed
mrozem. Z tego powodu w ofercie szkółki z Pęchcina rośnie wybór roślin tarasowych, np. tęgoszy (Phormium), kordylin (Cordyline) czy nawet bananowca (Musa basjoo).

Tęgosz 'Yellow Wave' - jedna z ciekawszych roślin tarasowych
Tęgosz 'Yellow Wave’ – jedna z ciekawszych roślin tarasowych oferowanych w szkółce Szmit, fot. I. Stelmasiewicz

Nowe własne odmiany Szkółki Szmit

Ogrodnicza pasja rodziny Szmitów to jednak nie tylko produkcja roślin – od lat w szkółce w
Pęchcinie prowadzona jest selekcja własnych odmian. Uzyskano w niej już kilka taksonów, ale nie wszystkie zostały wpisane do rejestru odmian.

Wśród najciekawszych kreacji B.J. Szmit wymienia m.in. wprowadzoną na rynek w 2018 r. odmianę LIME MONSTER ‘BRS1’ krzewuszki cudownej (Weigela florida) o wyjątkowo dużych (o długości do 25 cm), lekko karbowanych, limonkowych liściach.

Krzewuszka cudowna LIME MOSTER 'BRS1' PBR o bardzo dużych, limonkowych liściach
Krzewuszka cudowna LIME MOSTER 'BRS1′ PBR, fot. I. Stelmasiewicz
Jesienne przebarwienie liści krzewuszki cudownej LIME MONSTER 'BRS1' PBR
Jesienne przebarwienie liści krzewuszki cudownej LIME MONSTER 'BRS1′ PBR, fot. I. Stelmasiewicz

Spośród wielu wartościowych kreacji wprowadzonych na rynek najwięcej jest dębów. Odmiana ‘Monument’ tego drzewa, otrzymana w 1984 r. przez Ewę Jerzak z Ogrodu Botanicznego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i wprowadzona na rynek przez szkółkę Szmit w 2009 r., to jedna z najładniejszych szerokokolumnowych form dębów, cechująca się odpornością na mączniaka.

E. Jerzak znalazła też inną, wprowadzoną na rynek przez szkółkę Szmit (w 2011 r.) odmianę – dąb szypułkowy (Q. robur) ‘Posnania’, o długich, fantazyjnie powcinanych liściach.
Dąb bezszypułkowy (Q. petraea) ‘Włodzimierz Seneta’, którą wyselekcjonował B. J. Szmit, jest z kolei pierwszą pstrolistną odmianą tego gatunku, o nieregularnych, białych i żółtych przebarwieniach liści (na najmłodszych przyrostach blaszki liściowe mają dodatkowo różowe zabarwienie).
Bez czarny (S. nigra) ‘Obelisk’ PBR to odmiana znaleziona przez B. J. Szmita i Wiesława Gawrysia, a charakteryzuje się silnym wzrostem, kolumnowym pokrojem, obfitym
kwitnieniem i owocowaniem.

Kolekcja roślin i arboretum

Przy Szkółce Szmit stworzono jedną z największych prywatnych kolekcji roślin w
Europie, która pełni funkcję ogrodu pokazowego.

ogrody pokazowe w szkółce Szmit
fot. I. Stelmasiewicz
ogród pokazowy w szkółce Szmit
fot. Szkółka Szmit
ogród pokazowy w szkółce Szmit jesienią
fot. Szkółka Szmit
Ogród pokazowy przy szkółce Szmit
fot. Szkółka Szmit
Fragment ogrodu pokazowego-kolekcji przy szkółce Szmit
Fragmenty ogrodu pokazowego-kolekcji przy szkółce Szmit, fot. Szkółka Szmit

W ubiegłym roku zaczęło się ziszczać marzenie Bronisława Jana Szmita o „własnym arboretum z prawdziwego zdarzenia” – na ten cel zagospodarowywany jest teren o powierzchni 7 ha. W wyniku tego w arboretum będzie można zobaczyć unikalną w skali Europy kolekcję historycznych odmian drzew. Ich gromadzenie w celu zachowania dla kolejnych pokoleń to moja pasja – podkreśla B. J. Szmit.

Arboretum tworzone przez Bronisława Jana Szmita
Arboretum tworzone przez Bronisława Jana Szmita, fot. Szkółka Szmit

Szkółka Szmit na „ZIELEŃ TO ŻYCIE & FLOWER EXPO POLSKA”

Na wystawie „ZIELEŃ TO ŻYCIE & FLOWER EXPO POLSKA” Szkółka Szmit zawsze przyciąga  uwagę publiczności, a jej stoisko cieszy się dużą popularnością i zainteresowaniem.

Stoisko szkółki Szmit

Stoisko Szkółki Szmit na wystawie
Stoisko Szkółki Szmit na wystawach zawsze przyciąga maksimum uwagi publiczności, fot. I. Stelmasiewicz

W ubiegłym roku pokazano m.in. koralodrzew grzebieniasty (Erythrina crista-galli) ‘Compacta’, którego ozdobą są duże, sztywne, koralowoczerwone kwiaty.
Lejcesterię piękną (Leycesteria formosa) – odmiany GOLDEN LANTERNS ‘Notbruce’ PBR (intensywnie żółte liście i biało-czerwone kwiatostany) i ‘Purple Rain’ (kwiatostany są purpurowe).

kwiaty oryginalnej rośliny, koralodrzew grzebieniasty
Koralodrzew grzebieniasty, fot. I. Stelmasiewicz
Lejcesteria piękna 'Purple Rain'
Lejcesteria piękna 'Purple Rain’, fot. I. Stelmasiewicz

W grupie roślin cieszących się coraz większym zainteresowaniem odbiorców są judaszowce kanadyjskie (Cercis canadensis). Radzą sobie one coraz lepiej z naszymi zimami, a ich wyjątkowe walory ozdobne zachęcają do uprawy.

Poza nagrodzoną w ubiegłorocznym „Konkursie Roślin – Nowości” najwyższym trofeum –
złotym medalem – odmianą ETERNAL FLAME (‘NC2016-2’ PBR ) w targowym „ogrodzie”
można było wypatrzeć judaszowca kanadyjskiego BLACK PEARL ‘JN16’.
To roślina o ciemnopurpurowych liściach. Niemniej ciemniejszych niż u odmiany ‘Forest Pansy’ i w porównaniu do niej niższej, o bardziej zwartym pokroju i lekko opadających pędach. Dlatego w ofercie pojawiła się też nowa odmiana GOLDEN FALLS ‘NC2015-12’, której ozdobą są duże, żółte liście (odporne na uszkodzenia przez słońce) i zwisający pokrój.

Judaszowiec kanadyjski ETERNAL FLAME o żółtych, bordowych i pomarańczowych liściach
Judaszowiec kanadyjski ETERNAL FLAME, fot. I. Stelmasiewicz

Dużym zainteresowaniem cieszyła się też – wyróżniona w „Konkursie Roślin – Nowości” – odmiana ‘Snowbird’ tulipanowca amerykańskiego (Liriodendron tulipifera). Posiada ona szerokie, kremowobiało obrzeżone liście (wybarwienie to utrzymuje się dłużej niż u odmiany ‘Aureomarginatum’) i charakteryzuje się zdrowym i silnym wzrostem.

Tulipanowiec amerykański 'Snowbird' o zielono-kremowych liściach
Tulipanowiec amerykański 'Snowbird’, fot. I. Stelmasiewicz

Więcej o międzynarodowej wystawie „ZIELEŃ TO ŻYCIE & FLOWER EXPO POLSKA” możecie Państwo przeczytać tutaj.
Polecamy też artykuł „Wygrani„, w którym możecie się Państwo zapoznać z przykładami ciekawych nagrodzonych roślin ozdobnych.

Zapraszamy też na tegoroczną edycję „ZIELEŃ TO ŻYCIE & FLOWER EXPO POLSKA”

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.