Dalie o pojedynczych kwiatostanach – dla oka i pszczół

Dalia Dahlegria 'Magenta Bicolor'
Dalia Dahlegria 'Magenta Bicolor', fot. I. Sprzączka

Dalie ogrodowe są chętnie sadzonymi roślinami na rabatach i w pojemnikach balkonowo-tarasowych. Nie sprawiają kłopotów w uprawie, są tolerancyjne wobec suszy, jednak najbardziej są cenione za atrakcyjne kwiatostany. Najchętniej wybierane są odmiany o pełnych, dużych koszyczkach. Na rynku dostępnych jest jednak kilkanaście atrakcyjnych odmian o pojedynczych, zazwyczaj jaskrawo wybarwionych kwiatostanach, których dodatkowym walorem dekoracyjnym są ciemne liście. Ich największą zaletą jest jednak to, że są chętnie oblatywane przez pszczoły – jest dla nich rośliną pyłko- i nektarodajną. Sadząc je w swoim ogrodzie czy na balkonie lub tarasie w prosty sposób możemy się przyczynić do poprawy bioróżnorodności.


Na rynku dostępnych jest kilka grup odmian dalii o pojedynczych kwiatostanach. Happy Single obejmuje dziewięć odmian różniących się barwą kwiatostanów, które są pojedyncze, z ciemnymi kwiatami rurkowatymi. Rośliny dorastają do wysokości 60–70 cm, z tego względu są znakomite do założeń ogrodowych – do sadzenia na rabatach i kwietnikach.

Dalia Happy Single ‘Red
Dalia Happy Single ‘Red’, fot. W. Górka

Przedstawicielki grupy Happy Days są niskimi roślinami (osiągają wysokość 30–35 cm), dzięki czemu przydatne są do sadzenia w pojemnikach. Kwitną bardzo obficie, kwiatostany są średniej wielkości, o intensywnej barwie kwiatów języczkowatych. Rośliny są tolerancyjne wobec mączniaka prawdziwego.

Dalia Happy Days 'Scarlet'
Dalia Happy Days 'Scarlet’, fot. I. Sprzączka

Ulepszeniem odmian z grupy Happy Days jest grupa Dahlegria, która obecnie liczy dziesięć odmian. Jej przedstawicielki tworzą duże koszyczki o intensywnej barwie, kontrastujące z ciemnymi liśćmi. Osiągają wysokość 40–50 cm, kwitną od maja do października. Są tolerancyjne wobec mączniaka prawdziwego.

Dalia Dahlegria ‘Red-Pink Bicolour’
Dalia Dahlegria ‘Red-Pink Bicolour’, fot. I. Sprzączka
Dalia Dahlegria 'Sunset'
Dalia Dahlegria 'Sunset’, fot. I. Sprzączka

Do uprawy w pojemnikach można też polecać odmiany z grupy Dark Angel. Wyróżniają się one niezwykle ciemnymi kwiatami rurkowatymi oraz oryginalnymi liśćmi, przypominające nieco te u paproci.
Grupa Mystic obejmuje osiem odmian, które mają niezwykle ciemne liście i kwiaty rurkowate, mocno kontrastujące z cieniowanymi kwiatami języczkowatymi w pastelowych kolorach. Rośliny dorastają do wysokości 45–60 cm i nadają się do uprawy w dużych pojemnikach lub na rabatach.

Dalia Mystic ‘Sparkler’
Dalia Mystic ‘Sparkler’, fot. Plantipp
Dalia Mystic ‘Enchantment'
Dalia Mystic ‘Enchantment’, fot. Plantipp

Na rynku znajduje się także grupa dalii Dreamy®. Obejmuje ona osiem odmian o kwiatostanach pojedynczych lub półpełnych, w intensywnych kolorach. Rośliny te dorastają do wysokości 40 cm i nadają się do uprawy pojemnikowej.

Dalia Dreamy® ‘Sunlight
Dalia Dreamy® ‘Sunlight’, fot. Plantipp

Aby wydłużyć kwitnienie dalii warto obcinać przekwitnięte kwiatostany.

[s4u_pp_featured_products per_row="2"]

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.