Dalie o pojedynczych kwiatostanach – dla oka i pszczół

Dalia Dahlegria 'Magenta Bicolor'
Dalia Dahlegria 'Magenta Bicolor', fot. I. Sprzączka

Dalie ogrodowe są chętnie sadzonymi roślinami na rabatach i w pojemnikach balkonowo-tarasowych. Nie sprawiają kłopotów w uprawie, są tolerancyjne wobec suszy, jednak najbardziej są cenione za atrakcyjne kwiatostany. Najchętniej wybierane są odmiany o pełnych, dużych koszyczkach. Na rynku dostępnych jest jednak kilkanaście atrakcyjnych odmian o pojedynczych, zazwyczaj jaskrawo wybarwionych kwiatostanach, których dodatkowym walorem dekoracyjnym są ciemne liście. Ich największą zaletą jest jednak to, że są chętnie oblatywane przez pszczoły – jest dla nich rośliną pyłko- i nektarodajną. Sadząc je w swoim ogrodzie czy na balkonie lub tarasie w prosty sposób możemy się przyczynić do poprawy bioróżnorodności.


Na rynku dostępnych jest kilka grup odmian dalii o pojedynczych kwiatostanach. Happy Single obejmuje dziewięć odmian różniących się barwą kwiatostanów, które są pojedyncze, z ciemnymi kwiatami rurkowatymi. Rośliny dorastają do wysokości 60–70 cm, z tego względu są znakomite do założeń ogrodowych – do sadzenia na rabatach i kwietnikach.

Dalia Happy Single ‘Red
Dalia Happy Single ‘Red’, fot. W. Górka

Przedstawicielki grupy Happy Days są niskimi roślinami (osiągają wysokość 30–35 cm), dzięki czemu przydatne są do sadzenia w pojemnikach. Kwitną bardzo obficie, kwiatostany są średniej wielkości, o intensywnej barwie kwiatów języczkowatych. Rośliny są tolerancyjne wobec mączniaka prawdziwego.

Dalia Happy Days 'Scarlet'
Dalia Happy Days 'Scarlet’, fot. I. Sprzączka

Ulepszeniem odmian z grupy Happy Days jest grupa Dahlegria, która obecnie liczy dziesięć odmian. Jej przedstawicielki tworzą duże koszyczki o intensywnej barwie, kontrastujące z ciemnymi liśćmi. Osiągają wysokość 40–50 cm, kwitną od maja do października. Są tolerancyjne wobec mączniaka prawdziwego.

Dalia Dahlegria ‘Red-Pink Bicolour’
Dalia Dahlegria ‘Red-Pink Bicolour’, fot. I. Sprzączka
Dalia Dahlegria 'Sunset'
Dalia Dahlegria 'Sunset’, fot. I. Sprzączka

Do uprawy w pojemnikach można też polecać odmiany z grupy Dark Angel. Wyróżniają się one niezwykle ciemnymi kwiatami rurkowatymi oraz oryginalnymi liśćmi, przypominające nieco te u paproci.
Grupa Mystic obejmuje osiem odmian, które mają niezwykle ciemne liście i kwiaty rurkowate, mocno kontrastujące z cieniowanymi kwiatami języczkowatymi w pastelowych kolorach. Rośliny dorastają do wysokości 45–60 cm i nadają się do uprawy w dużych pojemnikach lub na rabatach.

Dalia Mystic ‘Sparkler’
Dalia Mystic ‘Sparkler’, fot. Plantipp
Dalia Mystic ‘Enchantment'
Dalia Mystic ‘Enchantment’, fot. Plantipp

Na rynku znajduje się także grupa dalii Dreamy®. Obejmuje ona osiem odmian o kwiatostanach pojedynczych lub półpełnych, w intensywnych kolorach. Rośliny te dorastają do wysokości 40 cm i nadają się do uprawy pojemnikowej.

Dalia Dreamy® ‘Sunlight
Dalia Dreamy® ‘Sunlight’, fot. Plantipp

Aby wydłużyć kwitnienie dalii warto obcinać przekwitnięte kwiatostany.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.