Bioróżnorodność na podium PLANTARIUM|GROEN-Direkt 2022

Koncepcja bylin „Wild & Inheems”, fot. mat. pras. PLANTARIUM| GROEN-Direkt
Koncepcja bylin „Wild & Inheems”, fot. mat. pras. PLANTARIUM| GROEN-Direkt

Podczas odbywających się 24 i 25 sierpnia br. w Niderlandach targów PLANTARIUM| GROEN-Direkt 2022 rozstrzygnięto m.in. konkurs na najlepsze Nowe Koncepcje Rynkowe (Best Market Introduction), w którym w tym roku z 21 zgłoszonych propozycji zatriumfowały produkty pomagające promować różnorodność biologiczną w ogrodach i na terenach zieleni.


Pierwsze miejsce jednogłośnie zajęła koncepcja bylin „Wild & Inheems” (w tłumaczeniu „Dzikie i rdzennie krajowe”) zgłoszona przez przedsiębiorstwo Griffioen Wassenaar B.V. z Boskoop w Niderlandach. Zdaniem jury pomysł ten doskonale spełnia obecne zapotrzebowanie rynku. Składa się z szeregu dzikich i rodzimych bylin (np. cykorii podróżnik – Cichorium intybus, klinopodium pospolitego – Clinopodium vulgare czy dziewanny pospolitej – Verbascum nigrum), które naturalnie występują w Niderlandach. Koncepcja została opracowana we współpracy z dostawcami nasion dzikich roślin, firmami Cruydt-Hoeck i IVN Natuuronderwijs. Celem tej współpracy jest zwrócenie uwagi konsumentów na wartość rodzimych roślin dla niderlandzkiej bioróżnorodności. Starannie skomponowany asortyment spełnia różne kryteria zrównoważonego rozwoju, w tym certyfikat PlanetProof. Rośliny są dostarczane w jasnoszarych doniczkach i na tacach wykonanych w 100% z przetworzonego plastiku, z etykietą fotograficzną. Te rodzime rośliny będą dostępne w 2022 r. w kilku centrach ogrodniczych w Niderlandach oraz Belgii, a do 2023 r. rozważane jest zwiększenie asortymentu gatunków.

Byliny oferowane pod marką „Wild & Inheems”, fot. mat. pras. PLANTARIUM| GROEN-Direkt

Drugie miejsce zajęła koncepcja NATURE2 NATURE zgłoszona przez firmę Van Son & Koot z Kaatsheuvel w Niderlandach. To specjalnie dobrana gama krzewów ozdobnych i owocowych promująca bioróżnorodność i podzielona na cztery kategorie: ptaki, pszczoły, motyle i owady. Wszystkie rośliny są zaopatrzone w jednolitą linię etykiet z inspirującym wizerunkiem zwierząt, dla których są atrakcyjne. Na rewersie etykiety znalazły się: kod kreskowy, paszport roślin i tekst w czterech językach. Aby jeszcze wyraźniej przekazać przesłanie bioróżnorodności i zainspirować konsumentów, firma wraz roślinami oferuje pakiet POS z banerami i ekspozytorami.

Koncepcja NATURE2 NATURE, fot. mat. pras. Van Son & Koot
Koncepcja NATURE2 NATURE, fot. mat. pras. Van Son & Koot

Trzecie miejsce w konkursie zajął miskant (Miscanthus) Eco2Grass® zgłoszony przez firmę De Jong Plant B.V. z Boskoop. Ten gatunek oferowany jest w Niderlandach pod nazwą trawa słoniowa i należy do największych w obrębie rodzaju. Jest promowany jako ochrona przed wiatrem i hałasem. Mocne łodygi i smukłe, długie liście tej rośliny rosną bardzo szybko i są prawie bezobsługowe. Zaletą odmiany Eco2Grass® ma być wyjątkowa zdolność pochłaniania CO2 oraz zanieczyszczeń z powietrza. Produkt jest dostępny w doniczkach P12 i P17. Dodatkowo odmiana ta ma być atrakcyjna także dla gospodarstw rolnych i gmin, jako źródło biomasy, pochłaniacz CO2, amoniaku i zanieczyszczeń stałych, sposób na oczyszczanie wody i ulepszanie gleby.

Miskant Eco2Grass®, fot. mat. pras. PLANTARIUM| GROEN-Direkt
Miskant Eco2Grass®, fot. mat. pras. PLANTARIUM| GROEN-Direkt

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.