Szpalery z drzew á la carte

bezlistne gałęzie drzewa szpalerowego tuż po tym jak zostały przycięte
Mocno ciety szpaler z lipy, fot. I. Stelmasiewicz

Szpalery z drzew to piękny widok o każdej porze roku. Można je spotkać w wielu różnych miejscach, choć najczęściej kojarzą nam się z reprezentacyjnymi parkami lub alejkami. Te szykowne grupy drzew nie tylko tworzą piękną dekorację ogrodową i stanowią doskonały sposób na upiększenie otoczenia domu i miejskich terenów zielonych. Szpalery z drzew można tworzyć niemal w dowolnym miejscu – od ogrodów przydomowych, przez niewielkie skwery, parki w tym co raz popularniejsze z każdym rokiem, parki linearne, aż po tereny sąsiadujące z pasem jezdni. 
Ich zalety nie ograniczają się tylko do estetyki i uniwersalnego zastosowania.

Zalety szpalerów z drzew

Szpalery z drzew dają cień latem i dlatego mogą być doskonałym uzupełnieniem miejsc do odpoczywania i relaksu, spotkań z rodziną i przyjaciółmi.
W przestrzeni miejskiej drzewa pomagają w walce o ograniczenie wysokiej temperatury i zapewniają mieszkańcom cień w upalne dni. Nie wszędzie jest jednak miejsce na duże, rozłożyste okazy. Szpalery dzięki swojej zwartej formie mogą w niemal dowolnym miejscu przejąć część z funkcji dużych drzew.
Zwłaszcza parki linearne są idealnym miejsce dla  drzew formowanych w szpalery.
Coraz większe upały nawiedzające zabetonowane miasta każą szukać prostych, naturalnych i ekologicznych rozwiązań. Szpalery ocieniają ciągi komunikacyjne, co skutecznie przyczynia się do obniżenia temperatury na danym terenie.

Zdjęcie przedstawia niewielki rynek w Rdziejowie otoczony szpalerem drzew lipowych
Lipowy szpaler na niewielkim rynku w Radziejowie, fot. I. Stelmasiewicz

Kolejną zaletą szpalerów z drzew, zwłaszcza liściastych, jest funkcja oczyszczania powietrza z pyłów i toksyn. Zła jakość powietrza w naszych miastach – nawet tych mniejszych – jest jedną z przyczyn chorób układu oddechowego.
Walkę z tym problemem może wspomóc rozwój terenów zielonych złożonych z różnorodnej gęstej roślinności. Dobrze sprawdzają się zarówno żywopłoty, jak i właśnie szpalery.

Zdjęcie drzewa prowadzonego w formie szpaleru. Drzewo wczesną wiosną i bez liści
Mocno cięty szpaler z lipy, fot. I. Stelmasiewicz

Nie tylko latem docenimy szpalerową formę nasadzenia i prowadzenia drzew.
Zimą szpalery, nawet gdy opadną liście, skutecznie chronią przed wiatrem, który wzmaga poczucie zimna, ale też zawiewa śnieg na drogi, chodniki i ścieżki.
Gdy zastosujemy drzewa produkujące owoce, szpalery staną się miejscem przyjaznym ptakom i pomogą im przetrwać zimę. Z kolei szpalery z roślin kwitnących, np. jabłoni, wiśni, będą znakomitym wiosennym pożytkiem dla pszczół i innych owadów zapylających.

Zdjęcie prawidłowego cięcia drzew szpalerowych wiosną
Świeżo przycięty lipowy szpaler, fot. I. Stelmasiewicz

Szpalery z drzew stanowią doskonały sposób na ozdobienie każdego terenu i uczynienie go bardziej komfortowym. To sprawia że ich popularność rośnie każdego roku.

Zdjęcie pokazuje zielony szpaler drzew odgradzający ogród od podjazdu
Ten sam szpaler w trakcie sezonu, fot. I. Stelmasiewicz

By wykorzystać ich zalety można posadzić drzewa i cierpliwie formować ich korony w szpaler. Można też nabyć gotowe rośliny o pożądanej formie.

Szkółka produkująca szpalery

Produkcją takich roślin zajmuje się Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych „Nowacki” z Piotrkowa Kujawskiego.
Drzewa w formie szpalerowej dostępne są w tej szkółce od ok. 20 lat, jednak wyraźne
zainteresowanie tym towarem odczuwalne jest dopiero od 2–3 lat.

Zdjęcie rosnącego w szkółce szpaleru wykonanego z grabu. Zielone korony formowanego w szpaler grabu
W szkółce Nowacki oferuje się grab pospolity w formie szpaleru, fot. I. Stelmasiewicz

Szpalery są znakomitym rozwiązaniem tam, gdzie nie ma miejsca na szerokie korony drzew. Tworzą zieloną ścianę, chronią przed hałasem, osłaniają od sąsiada. W niektórych wypadkach, np. szpalerów z grabu, u którego zaschnięte liście utrzymują się długo, także zimą, wyłapują pyły zawieszone. Najczęściej kupowali je właściciele ogrodów przydomowych, ostatnio jednak także urzędy gmin doceniły tę formę drzew – poinformował K. Nowacki.

W tym wydaniu oferowane są m.in. lipy – świetnie się sprawdza zwłaszcza holenderska ‘Pallida’ (choć większość taksonów z rodzaju Tilia jest wdzięczna do formowania), grab pospolity (gatunek i odmiana ‘Fastigiata’), klon polny, wiśnia piłkowana ‘Kanzan’, głogi, platan klonolistny.

Zdjęcie przedstawiadrzewa szpalerowe rosnące w szkółce.
Lipy szpalerowe w szkółce Nowacki szczepi się na różnej wysokości, fot. I. Stelmasiewicz

Nowością będą szpalery z ozdobnych jabłoni (m.in. odmian ‘Profusion’, ‘Kelsey’, ‘Liset’), które – zdaniem szkółkarza wyglądają obłędnie w czasie kwitnienia, choć w pozostałych częściach sezonu są także dekoracyjne – zwłaszcza późnym latem i jesienią, gdy zaczynają pokrywać się owocami.

Drzewa szpalerowe oferowane są w różnych wariantach. Na przykład, lipy i graby szczepi się na różnej wysokości – pierwsze rozgałęzienie jest może być na 30 cm, wtedy udaje się stworzyć szczelną „zieloną” ścianę prawie od samej ziemi, ale i na 180 cm, gdzie wyeksponowane są też pnie drzew.
Wymiary samej korony okazów handlowych wynoszą ok. 100 x 180 cm lub 200 x 200 cm.

Zdjęcie szpaleru lipowego rosnącego w szkółce
Lipy szpalerowe w szkółce Nowacki szczepi się na różnej wysokości, fot. I. Stelmasiewicz

Będziemy chcieli wprowadzić swoje kryteria jakościowe i sprzedawać drzewa szpalerowe w pakietach, po 2–5 szt. – poinformował szkółkarz dodając, że produkcja form szpalerowych jest znacznie bardziej praco- i czasochłonna w porównaniu do okazów tradycyjnych drzew.

W ciągu tej średnio 7–8-letniej uprawy najwięcej czasu zajmuje formowanie drzew – rozpinanie pędów na konstrukcji i cięcie, ale tylko w ten sposób uzyska się pożądany kształt, zagęszczenie i wielkość korony – stwierdził K. Nowacki.

Więcej w Szkółkarstwo 6/2022

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.