Silesia Plants 2023. Targi zatowarowania.

klienci oglądający rośliny na targach Silesia Plants
fot. I. Stelmasiewicz

Silesia Plants to dość młoda impreza szkółkarska. Po raz pierwszy odbyła się w Sosnowcu w 2020 r., by już po roku przenieść się do Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego w Katowicach. Ta druga lokalizacja okazała się trafiona – łatwy dojazd, duży parking, ale przede wszystkim atrakcyjna oferta prezentowanych roślin przyciąga licznych gości. Niezmiennie impreza organizowana jest przez grupę szkółkarzy zrzeszonych w Związku Szkółkarzy Polski z południowej części Polski. Jej ostatnia edycja, Silesia Plants 2023, odbyła się w dniach 8–9 listopada 2023 r.

Silesia Plants – dla profesjonalistów

Na wystawę przyjechali głównie przedstawiciele centrów ogrodniczych, architekci krajobrazu oraz ci, którzy są zaangażowani w hurtowy obrót roślinami. Wybór towaru był tak duży, że bez problemu goście mogli skompletować asortyment do swoich punktów sprzedaży. Wśród zwiedzających słychać było czeski i słowacki język. To akurat nie dziwiło, bo sąsiedzi zza naszej południowej granicy stanowią na co dzień zauważalną grupę klientów w szkółkach biorących udział w targach Silesia Plants. W każdej z nich na gości czekał ciekawy asortyment.

Rośliny wrzosowate na targach Silesia Plants

Na stoisku Szkółki Krzewów Ozdobnych Pudełek z Pisarzowic promowano m.in. własne odmiany azalii. Mają one wysoką tolerancję na mączniaka wysokiego. Jest to istotna cecha, bowiem pozwala na szersze wykorzystanie tych roślin np. na terenach zieleni miejskiej. Ale nie tylko, bowiem ma ona także ogromne znaczenie w uprawie azalii w ogrodach przydomowych. Wśród odmian wyhodowanych w Pisarzowicach największym dotychczas zainteresowaniem cieszy się odmiana ‘Anna’. Tworzy ona duże, pełne, czysto różowe kwiaty o fryzowanych płatkach. Pojawiają się one obficie na krzewie w drugiej połowie maja. Tolerancja tych roślin na mączniaka jest wysoka. Więcej o polskich odmianach azalii można przeczytać w artykule pt. Azalie polskiej hodowli tolerancyjne wobec mączniaka. Jak informował Wojciech Trembla reprezentujący szkółkę z Pisarzowic, w ostatnim czasie wyjątkowo poszukiwane są azalie pontyjskie. Ich zaletą jest intensywny zapach kwiatów, który jest coraz bardziej pożądany w ogrodach. Natomiast same kwiaty są małe, a rośliny nie cieszą się dobrą zdrowotnością. Jak widać jednak pachnące kwiaty przesłaniają wszystkie inne cechy tego gatunku – stwierdza W. Trembla. Azalia pontyjska została wykorzystana w hodowli własnych odmian, a jednym z jej mieszańców jest odmiana ‘Retro’, która odziedziczyła po tej formie matecznej zapach. Nie jest on aż tak intensywny, jak u azalii pontyjskiej, ale zdecydowanie wyczuwalny.

etykieta azalii 'Anna'
Azalia 'Anna’ cieszy się jak dotychczas największą popularnością wśród odmian wyhodowanych w Pisarzowicach, fot. I. Stelmasiewicz

Rafał Turek, który razem z żoną Katarzyną zajmują się filią Szkółki Krzewów Ozdobnych Pudełek w Iłowej, zwrócił uwagę na dużą popularność pierisów. Rośliny te zachwycają dwa razy w ciągu roku – wiosną atrakcyjnie kwitną, a jesienią ich liście przebarwiają się na intensywnie czerwonobordowy kolor. Przez cały sezon krzewy zdobią skórzaste, ciemnozielone, błyszczące liście. Wydawałoby się, że podobnym zainteresowaniem mogłyby się cieszyć kiścienie, zwłaszcza odmiany o barwnych liściach. R. Turek stwierdza jednak, że popyt na te krzewy jest bardzo umiarkowany.

atrakcyjnie przebarwione liście kiścienia Rainbow prezentowanego na targach Silesia Plants
Kiścień 'Rainbow’, fot. I. Stelmasiewicz

Drzewa

Na stoisku szkółki Krystyny Abram uwagę przykuwały duże okazy drzew. Wykopane z bryłą korzeniową zabezpieczoną przez wysychaniem oczekiwały na swoich klientów. Jak podkreślała szkółkarka, o ile asortyment jej gospodarstwa jest szeroki, sama jest najbardziej wierna sprawdzonym taksonom. Nowości i nowinki są ciekawe, ale często nie zdają „egzaminu praktycznego” po posadzeniu na miejsce stałe. Mam na myśli głównie tereny miejskie – stwierdza K. Abram. Producentka dodaje, że interesującą praktyką w miastach jest sadzenie drzew… owocowych. Oczywiście tam, gdzie jest na to przestrzeń – podkreśla. Taki trend sprzyja bioróżnorodności, co często jest podnoszone w pożądanych praktykach dotyczących zazieleniania miast.

Drzewa z balotem prezentowane na targach Silesia Plants
W ofercie szkółki Abram można głównie znaleźć drzewa uprawiane w gruncie, fot. I. Stelmasiewicz

Krzewy – te znane i te mniej

Dużym zainteresowaniem klientów cieszyła się oferta Szkółki drzew i krzewów ozdobnych Danuta Pudełko. Zwłaszcza rośliny iglaste szczepione na pniu, których asortyment u tego producenta jest bardzo duży. Warto w nim zwrócić uwagę na własną odmianę ‘Iceberg’ jodły koreańskiej. Wyróżnia się ona grubymi, łukowato wygiętymi ku górze igłami. Ich dolna strona jest biała, co nadaje krzewowi oryginalny wygląd. O ile na rynku można spotkać odmiany o podobnym wyglądzie (np. ‘Kohout’s Icebreaker’ PBR czy ‘Silberlocke’), jak zapewniał Adam Pudełko u tej wybarwienie jest intensywne, a sam krzew bardzo dobrze się krzewi.

jodła koreańska 'Iceberg' o wygiętych, białych od spodu igłach
Polska odmiana 'Iceberg’ jodły koreańskiej, fot. I. Stelmasiewicz

W Katowicach nie zabrakło Gospodarstwa Ogrodniczego Kusibab-Wyka. Jak informowała Aleksandra Kusibab-Wyka, oferta szkółki ewoluuje, by dobrze zaspokajać potrzeby rynku. Wiele lat trzonem naszej produkcji była borówka wysoka, której towarzyszyły inne krzewy owocowe – jagoda kamczacka, żurawia, jeżyny, maliny itp. Sprzedawaliśmy je głównie jako materiał nasadzeniowy na plantacje. Zmiany na rynku „jagodówki” zmobilizowały nas do zmian. Rozszerzamy ofertę o krzewy ozdobne – poinformowała A. Kusibab-Wyka. W asortymencie znalazły się popularne na rynku hortensje bukietowe, krzewuszki, tawuły, ale i egzotyczna, nagrodzona na ostatnich targach GrootGroenPlus złotym medalem, odmiana ‘Little Miss Figgy’ figowca pospolitego. Krzew ten, pospolicie nazywany figą, w naszych warunkach klimatycznych jest ciekawą propozycją jako roślina tarasowa. Owocuje obficie na tegorocznych pędach. Jej największą zaletą jest jednak bardzo niski wzrost – krzew osiąga wysokość zaledwie 90 cm i ma zwarty pokrój.

Ciekawe nowości i sprawdzone rośliny

Jak podkreślał Wojciech Wróblewski z Gospodarstwa Szkółkarskiego Wróblewscy, w asortymencie odbieranym przez odbiorców hurtowych nadal bardzo ważną grupą są hortensje bukietowe. Poszukiwane są zwłaszcza odmiany niskie, ale o dużych kwiatostanach i sztywnych pędach. Do takich należy Coustar02 (Petite Star)PBR. Osiąga ona wysokość ok. 50 cm i bardzo obficie kwitnie. Kwiatostany zmieniają barwę w trakcie rozwoju – od limonkowej, przez białą, różową, do czerwonej na początku września. Z nowości w tej szkółce ciekawie się zapowiada bez czarny ‘Laced Up’®. Charakteryzuje się on wąskim, kolumnowym pokrojem. Dzięki temu nadaje się do sadzenia w nawet małych przestrzeniach. Liście tego krzewu są niemal czarne, powcinane. Wczesnym latem na ich tle odznaczają się jasnoróżowe kwiatostany. Szkółkarz podkreślał, że nie tylko nowości cieszą się jednak dużym zainteresowaniem. Klienci uczą się doceniać taksony, które już są znane, ale wciąż wartościowe. Na przykład, ogniki czy żarnowce, które znakomicie radzą sobie z suszą – poinformował W. Wróblewski.

bez czarny ‘Laced Up’® o prawie czarnych, powcinanych liściach, nowość na targach Silesia Plants
Bez czarny ‘Laced Up’®, fot. I. Stelmasiewicz

Silesia Plants 2023. Oferta dla wymagających i uważnych

Nie sposób przejść obojętnie obok stoiska Szkółki Roślin Ozdobnych Pudełko z Pisarzowic. W jej szerokiej ofercie uwagę zwraca zwłaszcza kilka grup produktów. Pierwsza to piwonie: drzewiasta oraz mieszańce ITOH, uzyskane ze skrzyżowania P. lactiflora i P. suffruticosa. Choć w listopadzie rośliny są ukryte pod ziemią, to uwagę zwracały choćby duże, kolorowe etykiety. Drugi wyróżniający tę szkółkę produkt to miniaturowe formy drzew w ozdobnych pojemnikach. To gotowa dekoracja balkonów i tarasów. Kolejne ciekawe rośliny to paprocie ogrodowe, ale i sprawdzona oferta bambusów, które także dostępne są w dekoracyjnych pojemnikach.

bambusy w szarych pojemnikach prezentowane na targach Silesia Plants
Bambusy w pojemnikach gotowych do ustawienia na balkonie lub tarasie, fot. I. Stelmasiewicz

Kolejną edycję targów Silesia Plants organizatorzy mogą zaliczyć do udanych. Jak wielu z nich podkreślało, o ile przed targami wyczuwalny był niepokój o zamówienia, tak klienci dopisali i w nowy sezon mogą wejść ze spokojem i nowymi planami.
Więcej zdjęć z tego wydarzenia w galerii.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.