Jesienny numer „Szkółkarstwa” już jest!

okładka Szkółkarstwo 5_2022

Ukazał się 5. numer dwumiesięcznika „Szkółkarstwo”, a w nim wiele interesujących artykułów. Zachęcamy do lektury!

Drzewo Roku

Piąty tegoroczny numer „Szkółkarstwa” rozpoczynamy kolejnym artykułem znanego od lat cyklu „Drzewo Roku”. Tym razem na bohaterkę tekstu Autorzy wybrali brzostownicę. Gatunek ten jest mało znany w Polsce. To drzewo, o którym pewnie wielu słyszało, ale mało kto go widział. Tymczasem w dobie zmieniającego się klimatu brzostownice, kiedyś uważane przez dendrologów jako ciekawostka z pogranicza naszej strefy klimatycznej, mają szanse odnaleźć się jako cenne drzewa dla miast. W wielu rejonach świata doceniono je już za niewygórowane wymagania, piękny pokrój i piękne jesienne przebarwianie liści.

Odwiedziliśmy
W naszych wędrówkach po gospodarstwach szkółkarskich dotarliśmy tym razem do dwóch bardzo ciekawych miejsc. Pierwsze z nich to Szkółka Roślin Wrzosowatych „Majewscy” z Witowic w woj. lubelskim. Może się ona poszczycić naprawdę ogromnym asortymentem roślin z tej grupy – ponad 600 taksonami! Drugim, z którego zamieszczamy relację jest Gospodarstwo Specjalistyczne „Panek”, skutecznie łączące produkcję „rabatówki” z uprawą bylin, rozsad warzyw i wybranych taksonów szkółkarskich. Czyli wszystkiego co dobrze sprawdza się nie tylko w ogrodach, ale także w pojemnikach balkonowo-tarasowych. Tutaj ciekawostką jest bardzo proekologiczne podejście właścicieli do swojej działalności. Ważne dla nich stały się minimalizacja śladu węglowego, odchodzenie od plastiku i chemicznych środków ochrony roślin, ograniczenie zużycia wody. To pokazuje, że w dzisiejszych czasach także na takich wartościach, można już budować prężnie działającą firmę.

Wrzosy – symbol jesieni
Jesień, a zwłaszcza jej początki, nieodmiennie kojarzą się z wrzosami. Dzięki hodowli nowych odmian tego gatunku obecnie można jednak cieszyć się tymi roślinami znacznie dłużej, często nawet do wiosny. Zapraszamy do sprawdzenia co nowego proponują na najbliższy sezon hodowcy wrzosów pączkowych oraz wrzośców z firmy Gardengirls®.

Wieści z zagranicy
FlowerTrials® – dni otwarte międzynarodowych firm hodowlanych, specjalizujących w produkcji roślin rabatowo-balkonowych oraz kwiatów ciętych są specyficznym wydarzeniem, tworzonym przez samych uczestników, którzy ze sobą w dużym stopniu konkurują. To, że wspólnym wysiłkiem udaje się zorganizować imprezę z takim rozmachem i o takim zasięgu, świadczy o sile tej branży. Jej ostatnia edycja miała miejsce 14-17 czerwca br. w kilku miejscach w Niderlandach oraz Niemczech. O nowościach z tego typu asortymentu roślinnego, których możemy się spodziewać na najbliższy i kolejne sezony piszemy w pierwszej części relacji z odwiedzin w firmach uczestniczących w FlowerTrials®.

Hortensje w miastach
Podczas mojej ostatniej wizyty w gospodarstwach szkółkarskich w Niderlandach (przy okazji targów GrootGroenPlus na początku października br.) miałem okazję zobaczyć ogromne łany polowych upraw „młodzieży” hortensji bukietowych. Jak zapewniali mnie tamtejsi szkółkarze wielkość tych upraw to obecnie głównie zasługa zainteresowania odmianami tego gatunku ze strony producentów materiału roślinnego z Europy Wschodniej, przede wszystkim z Polski. Moda na hortensje bukietowe w naszym kraju niezmiennie trwa. Krzewy te pojawiają się już nie tylko w ogrodach przydomowych, ale stały się także popularnym elementem miejskiego krajobrazu. O tym, które ich odmiany najlepiej sprawdzają się na terenach zieleni pisze w bieżącym numerze dr Adam Marosz.

Zdrowie
Miasta stwarzają dla roślin jedne z bardziej niekorzystnych miejsc bytowania. Susza, upał, zanieczyszczenia, słaba jakość gleby, to tylko niektóre, które czynniki prowadzą do stresu. Ten przyczynia się do podatności drzew i krzewów na choroby i szkodniki. O jednym z najważniejszych zagrożeń – tracheomykozach, czyli chorobach powodowanych przez patogeny rozwijające się w naczyniach drzew i krzewów ozdobnych – informuje w bieżącym numerze dr Janusz Mazurek.

Nowości targowe
Pierwszy weekend września to od wielu lat wyczekiwane wielkie święto szkółkarzy z naszego kraju – „Czas spotkań” na Międzynarodowej Wystawie „ZIELEŃ TO ŻYCIE” (od 2016 r. rozszerzonej o część kwiaciarsko-florystyczną FLOWER EXPO POLSKA). W tym roku imprezę tą zorganizowano 1–3 września w stolicy w pawilonach EXPO XXI Warszawa. W pierwszej części relacji z tego wydarzenia przekazujemy kto się na nim pojawił, jakie atrakcje czekały na gości, które rośliny (bo to one w Warszawie zawsze „grają pierwsze skrzypce”) wyróżniały się najbardziej. Przedstawiamy także tegorocznych laureatów „Konkursu Roślin – Nowości”, które także w Polsce stały się bardzo pożądanym towarem, napędzającym klientów centrów ogrodniczych.

Jak zawsze zapraszamy do lektury stałych rubryk i felietonów: „Bylin wartych uwagi”, „Ozdobnych z natury”, „Notowań kwiaciarskich” czy – pisanego tym razem ze smakiem – „Zakątka marketingowca”.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.