Fleuroselect 2023. Konwencja producentów i hodowców roślin ozdobnych

Grupa ludzi uczestnoków konwencji Fleuroselect
Uczestnicy Fleuroselect. Fot. Fleuroselect
Fleuroselect 2023. Już po raz 52. odbyła się międzynarodowa konwencja organizacji zrzeszającej producentów i hodowców roślin ozdobnych.  Ponad 100 uczestników z 11 krajów odwiedziło w dniach 3-6 lipca Stoke by Nyland — niewielkie miasteczko na wschodzie Anglii. Spotykający się w tym malowniczym miejscu, jak co roku, spędzili czas na nawiązywaniu cennych kontaktów, na odwiedzinach gospodarstw oraz uczestnictwie w specjalnych atrakcjach. 

Atrakcje konwencji Fleuroselect 2023

RHS Hyde Hall to jedno z wielu miejsc prowadzonych przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze – Royal Horticultural Society (RHS). Tamtejsze ogrody prezentują się wyjątkowo pięknie i były doskonałą oprawą spotkań i rozmów uczestników konwencji.

Spośród nich największą uwagę gości przyciągnął ogród Floral Fantasia. Ogród ten, założony przez nieżyjącego już Petera Seabrooka, prezentuje szeroką gamę roślin rabatowych dostępnych od wielu kluczowych hodowców, w tym wielu zdobywców Złotego Medalu Fleuroselect i FleuroStar.

Wykład Fergusa Garretta o bioróżnorodności

Przemówienie konwentu wygłosił w tym roku Fergus Garrett — główny ogrodnik Great Dixter — sławnego ogrodu w hrabstwie Kent. Centralnym punktem jego wykładu była bioróżnorodność i jej znaczenie. Podawał przykłady z własnych ogrodów jak kolorowe, ozdobne nasadzenia w połączeniu z dzikimi rodzimymi gatunkami mogą zwiększyć bioróżnorodność, a zarazem stworzyć bardzo ciekawą kompozycję.

Fleuroselect 2023 — wizyty na polach

Firmy Mr. Fothergill’s Seeds i Floranova zaprosiły na swoje pola doświadczalne gości konwentu. Mogli oni zapoznać się z najważniejszymi elementami programu hodowlanego, w tym z nowościami na 2024 r.. Każda z wizyt obejmowała również coroczny okres próbny Fleuroselect, podczas którego sędziowie mogli zapoznać się z tegorocznymi kandydatkami do Złotych Medali Fleuroselect i/lub Ochrony Nowości.

Fleuroselect pole uprawne Mr. Fothergill's
Pole doświadczalne firmy Mr. Fothergill’s Seed. Fot. Fleuroselect

Nowi członkowie Fleuroselect

Podczas dorocznego walnego zgromadzenia Fleuroselect 2023, które odbyło się w RHS Hyde Hall, dwie firmy zostały członkami tej organizacji.

Philipp Klein GmbH to firma rodzinna, która od 1863 r. produkuje torebki z nasionami dla detalistów i konsumentów w Niemczech. Kluczowymi markami firmy są Frankonia i Samen Pfann.

uczestnicy Fleuroselect na polach firmy Floranova
Pole doświadczalne firmy Floranova. Fot. Fleuroselect

Seedlynx jest hodowcą i dystrybutorem groszku pachnącego. Firma sprzedaje nasiona luzem i w pakietach hodowcom, dystrybutorom i sprzedawcom detalicznym w Wielkiej Brytanii i Europie. W swojej ofercie ma ponad 200 odmian.

Złote medale 2024

Medale i certyfikaty przyznano trzem odmianom nagrodzonym Złotym Medalem 2024

Gazania rigens Zany Sunny-Side Up — medal odebrała Klaudia Benary-Redlefsen i Matthias Redlefsen z Benary

Lycopersicon esculentum Tiny Temptations F1 Orange — medal odebrał Ard Ammerlaan z Prudac

Helianthus annuus Desire Red — medal otrzymał Henk van der Velde, hodowca z Burpee Europe.

Laureatka Fleuroselect — Elisabeth Sahin

Elisabeth Sahin została uhonorowana za znaczący wkład w branżę kwiaciarską. Była właścicielka firmy Sahin wraz ze swoim nieżyjącym już mężem Keesem wprowadziła i skomercjalizowała wiele znakomitych odmian.

Fleuroselect i wyróżnienie dla Elżbiety Sahin
Elisabeth Sahin. Fot Fleuroselect

Wśród nich byli zdobywcy Złotych Medali Fleuroselect i Nowości. Wiele z nich jest nadal dostępnych w ofercie Takii Seed zarówno w asortymencie Home Garden, jak i w ofercie profesjonalnej.
Elisabeth jest pierwszą kobietą, która otrzymała to prestiżowe wyróżnienie.

Podziękowania dla Karola Pawlaka

Rok 2023 to ostatni rok Fleuroselect pod przewodnictwem Karola Pawlaka. Członkowie podziękowali mu upominkiem w postaci specjalnie grawerowanej łopaty. Karol Pawlak podziękował członkom Zarządu, sekretariatu i wszystkim członkom Fleuroselect za wsparcie w ciągu pięciu lat jego prezydentury.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.