Szkółkarstwo - strona g��wna  
       
 

Zapraszamy na nasze portale:

ogrodinfo.pl

ogrodinfo.pl

sad24.pl

warzywa.pl

 

Szukaj: w roku:Numer: 04/1999

CHŁODNIA TO KONIECZNOŚĆOstatnio wielu szkółkarzy — producentów materiału sadowniczego — buduje w swoich gospodarstwach chłodnie, co związane jest głównie z przechodzeniem na nową technologię produkcji jabłoni — dwuletnich drzewek z jednoroczną koronką (tak zwane knipboom) — powstałych ze szczepienia podkładek "w ręku".
czytaj


Numer: 04/1999
ZIMOWE SZCZEPIENIE DRZEW I KRZEWÓW LIŚCIASTYCHPo szczepienie — najbardziej skomplikowany, pracochłonny i kosztowny sposób rozmnażania wegetatywnego — sięga się w ostateczności, kiedy inne metody rozmnażania zawodzą lub gdy daje ono najwyższy współczynnik rozmnożeniowy (np. przy odmianach buków, dębów, oczarów, jabłoni ozdobnych — fot. 1 — i owocowych). Zaletą tego sposobu reprodukcji jest także uzyskiwanie silniej rosnących okazów, które później łatwiej się przyjmują, oraz rozszerzenie asortymentu drzew i krzewów o formy ciekawe pokrojowo — zwisłe, kuliste, horyzontalne.
czytaj


Numer: 04/1999
PODKŁADKI DO INTENSYWNYCH SADÓW JABŁONIOWYCHKatedra Sadownictwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego zorganizowała 18–21 sierpnia w Warszawie międzynarodowe seminarium na temat podkładek jabłoni. Na konferencji tej reprezentowane były prawie wszystkie polskie ośrodki badawcze zajmujące się sadownictwem. Przybyli także naukowcy z większości krajów Europy Środkowowschodniej, a także z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Chin i Kanady. Podczas spotkania omówiono wyniki wielu doświadczeń dotyczących wpływu różnych podkładek na jakość owoców oraz wzrost i plonowanie drzew (więcej na ten temat można znaleźć w "Haśle Ogrodniczym" 11/99). Przedstawiono także kilka nowych, obiecujących podkładek dla jabłoni.
czytaj


Numer: 04/1999
'COLT' ZASŁUGUJE NA SZERSZE ROZPOWSZECHNIENIEObecnie w rejestrze odmian roślin sadowniczych znajduje się 6 podkładek wegetatywnych dla wiśni i czereśni: 'F 12/1', 'Colt', 'P-HL A', 'P-HL C', 'GiSeLA 5' i 'Maxma 14'. Cztery ostatnie są słabo rosnące, ale bardzo trudno rozmnażają się przez odkłady. W przypadku 'P-HL A', 'P-HL C', 'GiSeLA 5' i 'Maxma 14' można uzyskać zaledwie jeden, dwa ukorzenione pędy z jednej rośliny matecznej.
czytaj


Numer: 04/1999
CHEMICZNA DEFOLIACJA W SZKÓŁKACH ROŚLIN SADOWNICZYCH, część IIW pierwszej części artykułu ("Szkółkarstwo" 3/99) autorka przedstawiła zalety chemicznej defoliacji, czynniki wpływające na skuteczność tego zabiegu oraz podatność gatunków, odmian i podkładek na chemiczną defoliację, między innymi chelatem miedziowym — red.
czytaj


Numer: 04/1999
'GARLA' - NOWA PODKŁADKA GENERATYWNA DLA ŚLIWJak dotąd, wybór podkładek dla śliw jest niewielki. Ałycza, z powodu zbyt silnego wzrostu, jest wypierana przez siewki 'Węgierki Wangenheima', które dają drzewa mniejsze i plenniejsze, ale mają poważną wadę — dużą wrażliwość na szarkę.
czytaj


Numer: 04/1999
WARTO SZCZEPIĆ JODŁY KOREAŃSKIE Z KOLOROWYMI SZYSZKAMI

ROŚLINY OZDOBNE

Przeciętny obywatel naszego kraju szukając drzewa iglastego z niebieskimi szyszkami ma na myśli jodłę koreańską (Abies koreana)*. Pogląd, że jodła koreańska wydaje szyszki wyłącznie w tym kolorze, utrwalił się również wśród sprzedawców materiału szkółkarskiego.
czytaj


Numer: 04/1999
TRZY TYSIĄCE HEKTARÓW EKSPOZYCJI

ROŚLINY OZDOBNE

Okolice Oldenburga (Ammerland) to obecnie wiodący — pod względem dynamiki rozwoju — region szkółkarski w Niemczech. Silna koncentracja gospodarstw w tym miejscu i dobra współpraca pomiędzy szkółkarzami, a z drugiej strony — pogarszajaca się koniunktura na rodzimym rynku zaowocowały imprezą pod nazwą Olba.
czytaj


Numer: 04/1999
INTERNETOWE TARGI

ROŚLINY OZDOBNE

W tym roku po raz pierwszy można było sobie samemu wydrukować bezpłatne zaproszenie na międzynarodowe targi szkółkarskie Plantarium, które — jak zwykle — odbyły się w sierpniu, w holenderskim Boskoop. Wystarczyło u siebie w domu lub w biurze znaleźć odpowiednią stronę w Internecie i "kliknąć" właściwe hasło (obie informacje podawano np. w ogłoszeniech reklamujących imprezę).
czytaj


Numer: 04/1999
RODZINNE DNI OTWARTE

ROŚLINY OZDOBNE

Złośliwe porzekadło mówi, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu. Zwolennicy tej tezy mogliby pewnie przytoczyć niejeden popierający ją przykład. Na szkółkarskim podwórku znacznie jednak łatwiej znaleźć dowody na to, że jest ona nieprawdziwa, zaś udana współpraca między krewnymi stanowi wręcz podstawę sukcesu rodzinnych przedsiębiorstw.
czytaj


Numer: 04/1999
DRZEWO ROKU 1999 - WIĄZ, część IV. ROZMNAŻANIE WEGETATYWNE

ROŚLINY OZDOBNE

Poszczególne gatunki wiązów najczęściej rozmnaża się z nasion (czyt. "Szkółkarstwo" 3/99), a odmiany — dotychczas głównie przez szczepienie. Niekiedy jednak także gatunki mogą być rozmnażane wegetatywnie, najprościej jest to robić przez odkłady, zwykłe z odrostów korzeniowych i odrośli.
czytaj


Numer: 04/1999
ALEJOWE SZKÓŁKARSTWO ZBLIŻA SIĘ DO POLSKI

ROŚLINY OZDOBNE

Szkółkarstwo roślin ozdobnych kojarzy się w Polsce przede wszystkim z pojemnikową produkcją niewielkich krzewów przeznaczonych do prywatnych ogrodów. Tymczasem w Holandii ponad 3000 ha (z przeszło 9500 ha ogólnego areału szkółkarskiego) zajmowane jest przez plantacje drzew alejowych i parkowych, które sadzone są w pierwszym rzędzie na publicznych terenach zieleni. Główne okręgi tego typu upraw znajdują się koło Opheusden, leżącego na południowy zachód od Arnhem, i w Brabancji.
czytaj


Numer: 04/1999
PROBLEMY W OCHRONIE ROŚLIN WRZOSOWATYCH PRZED SZKODNIKAMI

ROŚLINY OZDOBNE

Spośród szkodników stwierdzonych na różanecznikach (Rhododendron spp.) w ostatnich latach na uwagę zasługuje kilka gatunków pluskwiaków należących do dwóch rzędów: pluskwiaki równoskrzydłe i pluskwiaki różnoskrzydłe.
czytaj


Numer: 04/1999
CHOROBY WICIOKRZEWU ORAZ SUCHODRZEWU

ROŚLINY OZDOBNE

czytaj


Numer: 04/1999
OGLĄDAJĄC SIĘ WSTECZ

ROŚLINY OZDOBNE

Tegoroczna wystawa "Zieleń to Życie", zorganizowana przez Związek Szkółkarzy Polskich i Agencję Promocji Zieleni, była siódma z kolei. Jeśli wierzyć w numerologię i znaczenie symboli, musiała zatem mieć szczególny charakter. Jednak to nie "siódemka", lecz przede wszystkim liczba dwieście zadecydowała o wyjątkowości imprezy. Podczas wystawy, 3–5 września w Warszawie, obchodzono bowiem dwa wieki szkółkarstwa polskiego. Jednocześnie zanotowano kilka rekordów, jak choćby frekwencji (zjawiło się 18 tysięcy zwiedzających), liczby wystawców (około 200). Były też inne premierowe wydarzenia.
czytaj


Hasło Ogrodnicze| plantpress.pl | kontakt | polityka prywatności
  © 1998-2018 Plantpress Sp. z o.o.
 

NOTA PRAWNA

Materiały umieszczone na portalu www.szkolkarstwo.pl objęte są ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a właścicielem ich autorskich praw majątkowych jest Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie.

Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie zastrzega w rozumieniu art. 25 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, iż dalsze rozpowszechnianie aktualnych artykułów opublikowanych na portalu www.szkolkarstwo.pl jest zabronione niezależnie od celu w jakim rozpowszechnienie miałoby nastąpić, lub użytego środka przekazu.