Szkółkarstwo - strona g��wna  
       
 

Zapraszamy na nasze portale:

ogrodinfo.pl

ogrodinfo.pl

sad24.pl

warzywa.pl

 

Szukaj: w roku:Numer: 02/2002

NIEMIECKIE SPOJRZENIE NA PODKŁADKI KARŁOWE DLA CZEREŚNILatem 2001 roku miałem okazję zapoznać się z doświadczeniami dotyczącymi czereśni prowadzonymi w różnych ośrodkach badawczych w Niemczech. Pod względem produkcji owoców czereśni, kraj ten należy do europejskiej czołówki — rocznie zbiera się ich tam około 200 tys. ton, a więc sześć razy więcej niż w Polsce. Spostrzeżenia specjalistów z Niemiec powinny więc być przydatne dla polskich szkółkarzy i sadowników.
czytaj


Numer: 02/2002
JAK WYSOKO OKULIZOWAĆ PODKŁADKI M26 I P14Nowoczesne sady jabłoniowe powinno się zakładać z drzewek, które po wejściu w okres owocowania będą miały małe korony. Silny wzrost polecanych obecnie do uprawy odmian jest osłabiany przez szczepienie ich na podkładkach karłowych, głównie na 'M.9'. Wzrost drzew jabłoni można ograniczyć również przez używanie wysokich pni podkładek półkarłowych.
czytaj


Numer: 02/2002
SOSNY Cz. III - Rozmnażanie

OGÓLNE

W poprzednich numerach "szkółkarstwa" Autor przedstawił gatunki sosen dwuigielne (6/2001) oraz trój- i pięcioigielne (1/2002) — red.
czytaj


Numer: 02/2002
PRZEDSIEWNE PRZYSPOSABIANIE NASION DRZEW I KRZEWÓW DO KIEŁKOWANIA

OGÓLNE

Część I - Spoczynek nasion
czytaj


Numer: 02/2002
NA `ZIEMI OBIECANEJ`

OGÓLNE

Ubiegłoroczny, listopadowy zjazd Związku Szkółkarzy Polskich odbył się w Łodzi. Oprócz obrad i wykładów (czyt. "Szkółkarstwo" 1/2001), w programie spotkania znalazły się — tradycyjnie już — wizyty w kilku okolicznych gospodarstwach należących do członków ZSzP. Łódzkie, kojarzone kiedyś powszechnie z przemysłem włókienniczym, było też ważnym rejonem produkcji ogrodniczej, między innymi szkółkarskiej. Domeną powojennego szkółkarstwa w tej części kraju były jednak drzewa i krzewy owocowe. Teraz zdecydowanie dominują rośliny ozdobne.
czytaj


Numer: 02/2002
JUBILEUSZ Z REKORDAMI

OGÓLNE

Organizatorzy targów IPM '2002, które w dniach 31.01.–3.02.2002 r. odbyły się w niemieckim mieście Essen, odnotowali — przy okazji jubileuszowej, dwudziestej edycji tej imprezy — dwa rekordy. Otóż pojawiło się 1350 wystawców i 61 200 zwiedzających. Choć szkółkarstwo stanowi na IPM mniejszą część ekspozycji (która zajmuje ogółem 110 tys. m2), to niemieccy producenci drzew, krzewów i bylin uznają te targi za najważniejsze forum prezentacji własnych roślin, nowych odmian czy pomysłów marketingowych. Dla szkółkarzy przybywających do Essen w charakterze widzów równie ważne, jak rośliny są maszyny i urządzenia wykorzystywane w produkcji, których nie brakuje w dziale "Technika".
czytaj


Numer: 02/2002
KWALIFIKACJA SZKÓŁEK W 2001 ROKU

OGÓLNE

W 2001 roku Inspekcja Nasienna oceniła 1078,8 ha upraw szkółkarskich w 1116 gospodarstwach. Dla większości gatunków sadowniczych uprawianych w kraju odnotowano istotny wzrost ilości zakwalifikowanego materiału szkółkarskiego. Wciąż jednak zbyt mało w produkcji szkółkarskiej znajduje się nowych odmian, których produkcja jest najbardziej opłacalna. W porównaniu z rokiem ubiegłym więcej zakwalifikowano: drzewek owocowych — o 25%, krzewów jagodowych — o 72% , malin — o 78%, a podkładek wegetatywnych — o 10% i generatywnych — o 48%. Jedynie sadzonek truskawek zakwalifikowano o 12% mniej niż w roku 2000. Szczegółowe wyniki oceny przedstawia tabela 1.
czytaj


Numer: 02/2002
CHOROBY W SZKÓŁKACH POJEMNIKOWYCH

OGÓLNE

Szkółkarze, oglądając wiosną rośliny, zadają sobie pytanie, czy objawy występujące na częściach nadziemnych lub na korzeniach drzew, krzewów i bylin to wynik niekorzystnych warunków panujących zimą czy też efekt występowania patogenów. Warto zatem poznać warunki, które sprzyjają infekcjom oraz zaburzeniom fizjologicznym roślin, a także najczęściej pojawiające się wiosną choroby.
czytaj


Numer: 02/2002
MAGNOLIE DWUDZIESTOLATKI

ROŚLINY OZDOBNE

W ubiegłym roku minęło 20 lat od sprowadzenia do Polski dwóch odmian magnolii — 'Betty' i 'Susan'. W sierpniu 1981 r., razem ze szkółkarzem, Kazimierzem Kulasem, zwiedzałem w Holandii kolekcje drzew i krzewów w szkółkarskiej stacji w Boskoop (Proefstation voor de Boomkwekerij). Naszymi przewodnikami byli pracownicy stacji: Harry van de Laar, Jop Alkamade i Aza Pellekooren. Zwróciliśmy wówczas uwagę na młode krzewy magnolii, które jeszcze pod koniec sierpnia miały różowopurpurowe kwiaty. Były to dwie nowe odmiany ze Stanów Zjednoczonych, według kilkuletnich obserwacji Holendrów, warte zainteresowania ze względu na walory dekoracyjne oraz odporność na mróz.
czytaj


Numer: 02/2002
W NIEMIECKIEJ SZKÓŁCE RÓŻANECZNIKÓW

ROŚLINY OZDOBNE

Szlezwik-Holsztyn nie jest co prawda największym ośrodkiem produkcji różaneczników w Niemczech, ale także tutaj można znaleźć firmy specjalizujące się w produkcji tych krzewów. Jednym z takich przedsiębiorstw jest gospodarstwo szkółkarskie — Baumschule H. Hachmann w Barmstedt, na północ od Hamburga.
czytaj


Hasło Ogrodnicze| plantpress.pl | kontakt | polityka prywatności
  © 1998-2018 Plantpress Sp. z o.o.
 

NOTA PRAWNA

Materiały umieszczone na portalu www.szkolkarstwo.pl objęte są ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a właścicielem ich autorskich praw majątkowych jest Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie.

Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie zastrzega w rozumieniu art. 25 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, iż dalsze rozpowszechnianie aktualnych artykułów opublikowanych na portalu www.szkolkarstwo.pl jest zabronione niezależnie od celu w jakim rozpowszechnienie miałoby nastąpić, lub użytego środka przekazu.